Міністри закордонних справ України й Угорщини Дмитро Кулеба й Петер Сіярто зустрілися в Будапешті для обговорення питань співпраці двох країн. Зокрема, йшлося про візит угорського прем’єра Віктора Орбана в Україну та його зустріч із Володимиром Зеленським.

Глави зовнішньополітичних відомств обговорили співпрацю в стримуванні поширення COVID-19 і відновлення роботи міжурядової економічної комісії, повідомляє пресслужба МЗС.

Окрім того, Кулеба заявив, що сподівається на візит Віктора Орбана до Києва вже в липні цього року.

«Я передав проєкт спільного меморандуму Президента України Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який пропонується підписати в ході їхньої зустрічі», — сказав очільник українського МЗС.

Нагадаємо, під час попередньої зустрічі в лютому 2020 року обговорювалося, що Зеленський та Орбан можуть зустрітися вже навесні 2020 року.

Також сторони обговорили спільні інфраструктурні проєкти, серед яких — добудова сучасної лікарні в місті Берегово під патронатом президента України та прем’єр-міністра Угорщини, а також модернізація прикордонного пункту Чоп-Загонь та побудова нового пункту Дийда-Берегдарац.

Під час візиту сторони підписали два документи: перший — протокол про внесення змін до рамкового договору про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги та меморандум про взаєморозуміння між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України та Міністерством інновації та технології Угорщини.

Водночас, як передає «Європейська правда», глава угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що в разі вирішення питання із законами про мову та освіту Угорщина відмовиться від своєї політики блокування українських ініціатив у НАТО. Про конкретні кроки, які угорська сторона очікує від української, він не уточнив.

Нагадаємо:

  • Закон «Про повну загальну середню освіту» парламент прийняв 16 січня. У ньому йдеться про те, що мовою навчання в закладах загальної середньої освіти є державна, а представники корінних народів України мають право здобути повну загальну середню освіту мовою корінного народу поряд із державною мовою. Натомість представники нацменшин можуть здобути початкову освіту мовою нацменшини поряд із державною.
  • У представників, які належать до нацменшин, мови яких є офіційними мовами ЄС, у 5 класі повинні мати не менше, ніж 20% навчання державною мовою із щорічним збільшенням цього обсягу: не менше, ніж 40% у 9 класі. Щоб здобути профільну середню освіту, представники повинні мати не менше, ніж 60% навчання українською.
  • Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» набув чинності 16 липня 2019 року. Закон закріплює, що єдиною державною мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
  • Український мовний закон критикує низка країн-сусідів, які вважають, що він порушує права меншин. Зокрема Угорщина заявляла, що блокуватиме членство України в НАТО до «розв'язання проблеми угорської меншини» Закарпаття.
Поділитись: