Президент Польщі Анджей Дуда і президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр відзначили разом 80-ті роковини початку Другої світової війни. Лідери відвідали місто Велюнь у Лодзькому воєводстві, яке 1 вересня 1939 року зазнало найбільш руйнівного нальоту німецької авіації.

Заходи за участю глав держав почалися о 5:00 за місцевим часом, повідомляє «Укрінформ».

Анджей Дуда подякував німецькому президентові за присутність, що символізує визнання провини німецького народу за злочини нацистського режиму.

«Це був нормальний світ, який був знищений всупереч міжнародному праву, Гаазькій конвенції, це був воєнний злочин», — заявив Дуда.

Польський президент додав також, що воєнний злочин у Велюні показав, що Друга світова війна буде тотальною війною на знищення.

Штайнмайєр у відповідь сказав, що 1 вересня 1939 року в один момент польсько-німецьке сусідство було знищене.

«Як президент Німеччини хочу вас запевнити, що ми не забудемо, завжди про це пам’ятатимемо і приймемо на себе відповідальність, яку піднесла нам історія», — наголосив він.

Президент Штайнмайєр сказав польською і німецькою, що схиляє голову перед жертвами нальоту на Велюнь і німецької тиранії загалом і просить пробачення за це.

Меморіальні заходи з нагоди 80 років початку Другої світової війни тривають і в інших частинах Польщі. Одночасно із заходами у Велюні початок Другої світової відзначили на півострові Вестерплятте в Гданську прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький і маршал Сенату Станіслав Карчевський. Президенти Польщі та Німеччини виступлять біля Могили Невідомого солдата у Варшаві перед майже 20 главами держав. Від України в урочистостях взяв участь президент Володимир Зеленський

Авіаналіт Люфтваффе на містечко Велюнь о 4:50 1 вересня 1939 року був одним із перших актів війни гітлерівської Німеччини проти Польщі. Тоді руйнувань зазнало від 60 до 95% будівель міста. У польській історіографії атака вважається прикладом невмотивованої жорстокості німецької авіації.

Автор: Ігор Бігун
Поділитись: