Глобальне потепління є першопричиною великої посухи в Амазонії — дослідження

Басейн річки Амазонка
Басейн річки АмазонкаWikimedia Commons / lubasi

Глобальне потепління стало основною причиною торішньої сильної посухи в Амазонії. Вона призвела до рекордного падіння рівня води в річках, вимагала доставлення їжі та питної води для сотень річкових громад і вбила десятки дельфінів, що перебувають під загрозою зникнення.

Так цитує дослідження кліматологів видання АР.

Зазначається, що зменшенню кількості падіння опадів сприяли як глобальне потепління, так і явище Ель-Ніньйо. Однак дані організації World Weather Attribution свідчать про те, що першопричиною посухи стало саме глобальне потепління.

Чим небезпечна посуха в Амазонії?

Амазонська низовина (або ж Амазонія) є найбільшою низовиною у світі. Вона утворена у басейні річки Амазонка, більша частина цієї території — це тропічні ліси, які відіграють вирішальну роль в утриманні вуглекислого газу в атмосфері.

Посуха в Амазонії настала в той час, коли Земля пережила найспекотніший рік за всю історію спостережень — зараз планета наближається то збільшення глобальної температури на 1,5 C°.

Наслідками цієї засухи можуть бути смертельна спека, підвищення рівня моря, повені та лісові пожежі.

Що кажуть вчені?

Для дослідження науковці використали метод комп'ютерного моделювання погодних явищ, які б розгорталися у вигаданому світі без глобального потепління. Таким чином, вони порівнювали отримані результати з тим, що сталося насправді.

Співавторка дослідження, німецька кліматологиня Імперського коледжу Лондона Фредеріка Отто каже, що таке явище може з’являтися частіше, якщо глобальне потепління буде продовжуватися. За її словами, «поява того, що відбувається зараз раз на 50 років, могла б бути менш ймовірною, якби світ був холоднішим на 1,2 C°».

«Посуха була у сільському господарстві. Це поєднувалося зі зменшенням кількості опадів та спекотними умовами. Усе це випаровувало вологу з рослин і ґрунту. Саме це випаровування, спричинене спекою, стало вирішальним фактором, що вплинув на суворість посухи», — додає німецька вчена.

Регіна Родрігес, інша співавторка дослідження, стверджує, що посуха підкреслила важливість Амазонії у боротьбі зі зміною клімату. На її думку, якщо вдасться захистити тропічні ліси, то вони продовжать діяти як найбільші у світі поглиначі вуглецю на суші.

Вчений з Бразильського інституту дослідження Амазонії Луїс Кандідо, який не брав участі в дослідженні, каже, що наразі неможливо відокремити вплив природної мінливості клімату від впливу глобального потепління, спричиненого людською діяльністю.

Він також поставив під сумнів проблему випаровування вологи у рослин. Кандідо стверджує, що багато рослин Амазонії мають набагато глибше коріння, ніж сільськогосподарські культури, і здатні зберігати більшу частину вологи, досягаючи вологих, глибших шарів.

Водночас він погоджується з тим, що результати підтверджують науковий консенсус про те, що кліматичні зміни в регіоні призвели до екстремальних умов.

Автор: Роман Мельник