Протестувальники влаштували акцію в будівлі Сенату у Вашингтоні після того, як стало відомо про нелюдські умови утримання дітей мігрантів у США, 25 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

У квітні 2018 року уряд США оголосив про початок політики «нульової толерантності» щодо нелегальних мігрантів. Новим правилом стало обов’язкове судове переслідування людей, що потрапили до США без документів. Частиною цієї політики стала практика розділення сімей: затриманих дорослих мігрантів відправляли до в’язниці, а дітей — у центри утримання для неповнолітніх.

У квітні-червні 2018 року понад 2700 дітей-іммігрантів розлучили з батьками, які нелегально перетнули кордон США. У червні Трампу довелося згорнути цю практику через вибух громадського невдоволення. Зокрема, її засудила перша леді Меланія Трамп.

Хоча від розділення сімей мігрантів офіційно відмовилися, воно де-факто триває — з різних причин. Наприклад, коли батьки мають судимість, хворіють або якщо дитину при перетині кордону супроводжує інший родич — наприклад, старший брат чи сестра. Багато хто з дітей перетинає кордон сам. За даними New York Times, з червня минулого року розділили 700 сімей мігрантів.

Принизливі та негуманні умови

17 червня 2019 року юристам із різних американських організацій вдалося потрапити до прикордонної дільниці в місті Клінт, штат Техас. Тоді там одночасно перебували, за їхніми словами, понад 300 дітей. Хоча місце призначене для сотні людей.

Те, що вони там побачили, їх вразило. У цьому відділку, як стверджують юристи, дітей тижнями утримують в антисанітарних умовах, без достатньої кількості їжі та води, чистого одягу, засобів гігієни та регулярного миття. Деякі малюки не мають підгузків. Про молодших дітей вимушено турбуються діти старші. Дехто змушений спати на бетонній підлозі. Юристи кажуть, що діти перебувають у камерах із туалетом просто посередині. Там само вони їдять і сплять. Діти різного віку отримують однакову одноманітну їжу.

«У дітей не було мила, щоби помити руки. Здебільшого вони не милися після перетину кордону, протягом днів чи тижнів. Багато з них не мають чистого одягу. Їхній одяг був забруднений тілесними виділеннями… Вони були голодні», — розповіла Елора Мукерджі, працівниця Колумбійської школи права.

«Це принизливо й негуманно, і не повинно відбуватися в Америці», — сказала вона CBS News.

Прикордонна дільниця в місті Клінт, штат Техас, США
Фото:

Susan Barnum

Після оприлюднення цих фактів очільник Прикордонно-митної служби США Джон Сендерс оголосив, що йде з посади.

Повідомлення про Клінт збурили політиків-демократів, медіа та соціальні мережі. Адміністрацію Трампа звинувачують у політиці навмисного жорстокого поводження з мігрантами. Американці кажуть, що ця практика має припинитися.

«Наша країна утримує дітей у жалюгідних умовах, і ми маємо покінчити з цим. Діти не повинні вмирати, поки ми сперечаємося через слова й намагаємося перекласти провину», — написала користувачка Twitter Бренді ДіФалько.

18 червня відбулося судове засідання про поводження з дітьми-мігрантами з боку уряду США. Сара Фабіан, юристка Міністерства юстиції, під час судового засідання припустила, що забезпечення зубними щітками, милом та ковдрами не є обов’язковою умовою безпечного та санітарного утримання дітей. За її словами, воно лише «може бути» нею.

«Ви маєте на увазі, що можливі обставини, за яких особі протягом днів не потрібні зубна щітка, зубна паста та мило?», — запитав у відповідь суддя Воллес Ташіма.

Відео з відповіддю представниці уряду у Twitter переглянули понад 20 мільйонів разів. Люди обурювалися, закликали запам’ятати її ім’я, вимагали її звільнення та навіть погрожували.

25 червня 249 дітей-мігрантів перевели з переповненої патрульної станції в Клінті до дитячих притулків, якими керує Управління з розселення біженців. Після цього там нібито залишилися 30 дітей. Однак уже наступного дня понад 100 дітей повернули на ту саму станцію, повідомили чиновники.

Прикордонна дільниця в місті Клінт, штат Техас, США
Фото:

screenshot

«Обмежені ресурси»

Згідно з законами США, прикордонно-митна служба не може утримувати дітей довше, ніж 72 години. Насправді ж діти часто проводять у центрах утримання значно більше часу. Чиновники скаржаться на нестачу ліжок, через яку не можуть передати дітей Міністерству охорони здоров’я та соціальних служб.

Волонтери приносять до офісів соцслужб придбані за власні кошти дитячі товари. У Клінті люди намагалися передати дітям мігрантів підгузки, серветки, мило та іграшки — проте чиновники їх проігнорували: відповіли, що не приймають пожертви. Водночас представники соцслужб визнають, що мають обмежені ресурси.

«Як неодноразово зазначало наше керівництво, наше місце тимчасового перебування не призначене для утримання вразливих груп населення, і ми терміново потребуємо додаткового фінансування, щоби впоратися з кризою», — заявляли прикордонники.

Через скандал Конгрес 26 червня виділив додаткові 4,6 мільярда доларів для утримання мігрантів. За відповідний законопроект проголосував Сенат, більшість у якому має Республіканська партія. Перед цим сенатори відхилили проект демократів, яким пропонували виділити майже аналогічну суму, але з більшими обмеженнями: він містив, зокрема, стандарти охорони здоров’я та харчування для мігрантів, які перебувають під вартою. Трамп погрожував ветувати цей документ, навіть якщо б його ухвалили.

Акція в будівлі Сенату через оголошений Трампом початок політики «нульової толерантності» щодо нелегальних мігрантів, Вашингтон, США, 26 червня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Загиблі діти

Антисанітарні умови утримання могли бути причиною смерті шести дітей мігрантів, які загинули під вартою або невдовзі після звільнення протягом останніх 10 місяців. 10-річна Дарлін із Сальвадору загинула в лікарні наприкінці вересня 2018 року. Конгресмен-демократ із Техасу Хоакін Кастро звинуватив Трампа в приховуванні смерті, про яку дізналися лише в травні.

Ще двоє дітей померли в грудні 2018-го. 8-річна Жаклін — від інфекції. Вона перебувала в центрі, керованому прикордонно-митною службою. 16-річний Феліпе — від грипу та інфекції. У квітні загинув загинув 16-річний Хуан, а в травні в лікарні в Техасі після перебування в прикордонників померла неназвана 2-річна дитина. 20 травня в центрі прикордонної служби помер 16-річний Карлос. Імовірно, від грипу.

Попри перспективу розділення з дітьми та негуманного поводження у США, мігранти з Латинської Америки продовжують вирушати до Сполучених Штатів. За прогнозами, у 2019-му до південного кордону США дістанеться приблизно 1 мільйон людей — це вдвічі більше, ніж минулоріч, і найбільше за останні 18 років. Частина мігрантів гине ще на шляху до Сполучених Штатів — як батько з донькою із Сальвадору, які кілька днів тому потонули, намагаючись переплисти річку Ріо-Гранде, яка розділяє США й Мексику.

Поділитись: