Голова Ради Національного банку України розкритикував рішення НБУ не знижувати облікової ставки та закликав переглянути монетарну політику для того, аби стимулювати розвиток економіки.

«Схоже, наслідки «кредитної дієти» вже відчуваються — економіка України починає потрохи гальмувати. Так, в січні поточного року зафіксовано падіння промислового виробництва на 3,3%, тоді як в січні минулого року було зафіксовано його зростання на 4,3%», — повідомив голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин.

Причиною падіння промислового виробництва та уповільнення економічного зростання, за його словами, є занадто високі кредитні ставки: бізнес просто не може дозволити собі брати такі дорогі кредити. Водночас банки встановлюють ставки за кредитами залежно від розміру облікової ставки, яку встановлює Нацбанк.

«Чи є у банків стимул кредитувати промислових виробників, коли можна без найменшого ризику вкласти гроші в державні цінні папери та депозитні сертифікати НБУ, та ще й з вельми привабливою прибутковістю? Навряд чи», — додав Данилишин.

За його словами, наразі у світі спостерігається тенденція до зниження рівня облікових ставок. Водночас Україна навпаки продовжує тримати їх на високому рівні.

14 березня у Нацбанку повідомили, що залишили облікову ставку на рівні 18% річних. Так НБУ хоче боротися з інфляцією.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам. Підвищенням та зниженням облікової ставки НБУ регулює попит населення та компаній на кредити, стимулюючи витрачати кошти на поточні потреби або більше заощаджувати. Це рішення впливає на рівень цін.

Нагадаємо, що споживчі ціни у лютому зросли на 0,5%. У річному вимірі зростання цін склало 8,8%.

Нагадаємо, що у січні ціни в Україні зросли на 1%, а за підсумками 2018 року інфляція в Україні досягла 5-річного мінімуму — 9,8%.

Раніше у Національному банку підвищили облікову ставку до 18% з метою стримування росту цін. Там очікують, що у 2019 році вони мають зрости на 6,3%.

Поділитись: