«До "червоної" зони точно повернемося, це питання часу». Головний санлікар прогнозує локдаун через поширення COVID-19

Україна вже до осені 2021 року може знову опинитися в «червоній» зоні епіднебезпеки — через поширення штаму коронавірусу «Дельта» і низькі темпи вакцинації людей.

Про це головний санітарний лікар Ігор Кузін заявив в етері програми «Сніданок з 1+1».

Він наголосив, що в Україні вже виявили штам коронавірусу «Дельта», який поширився в понад сотні країн світу і «викликає великі і дуже швидкі спалахи на території держав». «До "червоної" зони, я впевнений, точно повернемося. Це питання часу», — сказав Кузін.


З 24 лютого в Україні діє адаптивний карантин: регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони, де карантинні обмеження залежать від епідемічної ситуації. Наразі всі регіони «зелені», хоча деякі з них не відповідають показникам цієї зони.

Уряд продовжив адаптивний карантин в Україні до 31 серпня, але значно його послабив. Зокрема, поки Україна перебуває на «зеленому» рівні карантину, не потрібно проходити контроль самоізоляції через мобільний додаток «Дій вдома».

Застосунок доведеться встановлювати лише тим українцям, які не пройшли експрес-тест на коронавірус або мають позитивний його результат після повернення з країн, де поширений штам «Дельта». Детальніше про послаблення читайте тут.


Кузін уточнив, що ситуація з коронавірусом і обмеження, ймовірно, нагадуватимуть перший локдаун, який діяв в Україні навесні 2020 року. Щоби запобігти сплеску захворюваності на COVID-19, головний санлікар закликає людей вакцинуватися.

«Я би радив фокусувати зараз усі зусилля на тому, щоб вакцинуватися, і восени вже мати свій імунітет… Україна офіційно відкрила п’ятий етап вакцинальної кампанії. По суті, це означає те, що вакцина доступна кожному громадянину України», — додав Кузін.

Українська влада сподівається до кінця літа зробити 10 мільйонів щеплень проти коронавірусу (станом на 23 липня їх зробили понад 4,5 мільйона). Для цього, сказав Кузін, кілька разів навіть розглядали варіант вакцинації в аптеках.

«Ми розглядали декілька разів опцію вакцинації в аптеках — лише після вичерпання ресурсу наявної інфраструктури, тобто центрів масової вакцинації. За повної заповненості таких центрів ми будемо розглядати альтернативні варіанти», — уточнив санлікар.

Раніше про запровадження локдауну в Україні говорили й міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, і секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов. Вони пов'язували ці заходи з поширенням штаму «Дельта», який, за даними ВООЗ, наявний уже в щонайменше 111 країнах світу.

15 липня у Центрі громадського здоров'я повідомляли, що в Україні вже зафіксували чотири випадки штаму «Дельта». У Києві його попередньо підтвердили в шести людей.

Штам «Дельта» вперше виявили в Індії. Він має дві ключові мутації зовнішньої «спайкової» частини вірусу, яка прикріплюється до клітин людини. ВООЗ раніше визнала його таким, що «викликає занепокоєння», адже він є більш заразним.

За даними Управління з питань громадського здоров'я Великої Британії, цей штам у 1,6 раза заразніший, ніж штам «Альфа», у 2,26 раза частіше призводить до госпіталізації та у 1,45 раза частіше — до реанімації. Водночас вакцини проти цього штаму, ймовірно, є ефективними.

Цей матеріал опубліковано за підтримки: The Black Sea Trust for Regional Cooperation, a project of the German Marshall Fund. Висловлені у публікації думки не обов’язково відображають погляди Black Sea Trust або їхніх партнерів.