Гора і люди. 68 років тому відбулося перше сходження на Еверест. Ким були підкорювачі та хто підіймався опісля

Сардар Тензінг Норгей (праворуч) та Едмунд Гілларі після сходження на Еверест
Сардар Тензінг Норгей (праворуч) та Едмунд Гілларі після сходження на ЕверестAP

29 травня 1953 року — рівно 68 років тому — новозеландець Едмунд Гілларі та представник народності шерпа Тенцинг Норгей піднялися на вершину Евересту. Вони стали першими, кому вдалося дістатися найвищої точки світу (8848 метрів над рівнем моря). І, головне, спуститися з неї живими.

Цей момент став ключовим в історії сходжень на Еверест. Але як до, так і після нього гора ставала свідком багатьох інших неймовірних подій, трагедій і подвигів.

Ірвінг та Меллорі 

Імовірно, Тенцинг Норгей та Едмунд Гілларі не були першопрохідцями Евересту, або Джомолунгми, як вона називається тібетською. До них намагалися піднятися учасники низки експедицій. Жодному з них вершина не підкорилася. Але щодо однієї історії досі точаться суперечки. Йдеться про сходження Джорджа Меллорі та Ендрю Ірвіна у 1924 році.

Один з учасників експедиції бачив знизу своїх товаришів приблизно на 245 метрів нижче вершини. Така відстань може здатися малою. Та високо в горах вона перетворюється у складний і небезпечний шлях, який має завершитися спуском до безпечного місця.

На цьому відтинку Ірвіна та Меллорі востаннє бачили живими. А у 1933 році британська експедиція знайшла льодоруб Ірвіна. А тіло Мелорі аж у 1999 році розшукала спеціально споряджена для цього американська експедиція.

Досі ніхто не зміг ані беззаперечно підтвердити, чи піднялися ці двоє на вершину, ані спростувати цього. Можливо, відповідь дала б фотокамера, яка була з альпіністами. Майже напевно вони б зробили фото на вершині, а зображення на плівці можна було б проявити навіть сьогодні. Але камеру досі не вдалося знайти.

Але ж вони могли бути на вершині й вночі. Тодішня камера навряд чи могла б щось зафіксувати у темряві. Тож навіть відсутність знімка не свідчить проти.

Японка Тайбей Дзюнко на вершині Евересту, 1975 рікTabei Kikaku Co. Ltd

Перша жінка на Евересті 

Першою жінкою, що піднялася на найвищу вершину світу, стала японка Табеї Дзюнко у 1975 році. На її долю випали якщо не всі, то багато з тих проблем і труднощів, які доводиться пройти жінкам, що беруться за «чоловічі справи». Життєпис японської альпіністки нагадує напівфантастичний роман.

Спершу перед нами постає зовсім юне дівча, яке хоче ходити в гори, але змушене обмежувати себе через бідність сім’ї. А у фіналі побачимо жінку, за плечима якої не лише перше в історії жіноче сходження на Еверест, але й інші гімалайські восьмитисячники — Аннапурна та Шиша-Пангма (хоча й нижчі, але точно не легкі), а також успішна програма «7 вершин», яка передбачає сходження на найвищі точки всіх континентів. Поза тим: величезна організаторська робота, захист довкілля, написані книги. Ну і — чоловік, син та донька.

Без додаткового кисню

Едмунд Гілларі та Тенцинг Норгей, як і їхні попередники та наступники, використовували під час сходження на великій висоті додатковий кисень з балонів, які несли з собою. Адже на висоті близько 8 тисяч метрів кисню в повітрі не вистачає для складної фізичної роботи.

Довго вважалося, що дістатися найвищої вершини планети без додаткового кисню неможливо — це понад фізіологічні можливості людини. Але сьогодні точно знаємо: це не так. Багато справді сильних альпіністів підіймаються на Еверест без кисневих балонів і цим підкреслюють спортивний характер свого сходження на противагу комерційному.

Уперше в історії це зробили у 1978 році двоє альпіністів — австрієць Пітер Хабелер та італієць Райнгольд Месснер. Сходження виявилося очікувано дуже складним для них (якщо сходження на Еверест взагалі бувають простими). А інші підкорювачі вершин спочатку з недовірою поставилися до такого результату. Недобросовісність та бажання приписати собі зайве в альпінізмі трапляються так само, як і в інших сферах життя.

Рейнгольда Меснера та Петера Хабелера зустрічають після сходження на Еверест без кисневого спорядження в аеропорту Мюнхена, Західна Німеччина, 22 травня 1978 рокуAP

Знову Месснер

А втім, на життя Месснера, навіть без їхнього разом із Хабелером знаменитого безкисневого сходження на Еверест, припало більш ніж достатньо рекордів та досягнень. Наприклад, він став першою людиною у світі, яка змогла піднятися на всі 14 восьмитисячників планети.

Сьогодні він вже давно не єдиний учасник цього «клубу». Але на деякі вершини альпініст сходив надзвичайно складними маршрутами. Наприклад, на Нанга-Парбат разом із братом Гюнтером вони у 1970 році вперше в історії потрапили так званою Рупальською стіною, яка вважається дуже складною. Під час спуску Гюнтер загинув у лавині.

Крім того, Месснер побував на найвищих вершинах усіх континентів, на обох географічних полюсах планети, а також перетнув Гренландію та пустелю Гобі. А в його історії про Еверест найголовніше те, що за два роки після підйому з Хабелером Месснер здійснив перше в історії одиничне сходження на цю вершину. Знову без додаткового кисню.

Сонце падає на вершину Евересту, 12 листопада 2015 рокуAP/Tashi Sherpa

Вперше зимою 

Успішне сходження Едмунда Хілларі та Тенцинга Норгея не випадково сталося саме навесні. Адже в цей час на Евересті найбільш сприятливі погодні умови. Такої пори намагаються торувати свої шляхи до вершини і нинішні альпіністи.

Але деякі з них точно не шукають легших шляхів. Обирають або складніші маршрути до цієї точки, або складніші умови. Наприклад, йдуть взимку, коли і без того складні умови стають ще суворішими. В січні температура на вершині сягає позначки -36 °C (може опускатися й нижче).

Польські альпіністи Лешек Ціхи та Кшиштоф Велицький 17 лютого 1980 року вперше зійшли на вершину Евересту взимку.

Перша українська 

Перша українська національна експедиція на Еверест відбулася в 1999 році. До цього українські альпіністи сходили на найвищу вершину світу в складі команд інших країн. Зокрема, у 1982 році Сергій Бершов та Михайло Туркевич зробили це в складі команди СРСР, яка проклала до вершини один із найскладніших маршрутів, які існують на цій горі.

В 1999 році у складі української експедиції на вершині побували троє альпіністів: Владислав Терзиул, Володимир Горбач та Василь Копитко. На жаль, під час спуску Копитко загинув і його тіло не знайшли. Горбач отримав сильні обмороження і був у дуже тяжкому стані. Та його вдалося врятувати завдяки надзвичайним зусиллям товаришів по команді і допомозі альпіністів з інших команд.

Альпіністи йдуть через базовий табір на горі Еверест, 22 лютого 2016 рокуAP/Tashi Sherpa

Великі числа Джомолунгми 

Сьогодні кількість людей, які зійшли на найвищу вершину світу, вимірюється тисячами. Більшість із таких сходжень — у складі комерційних експедицій, де значну частину роботи за учасників виконують наймані робітники. Це не вважається великим досягненням в альпіністському світі. Хоча для самих учасників таких сходжень — це, безперечно, гордість.

Це також не означає, що сходження на Еверест стало безпечним — лік загиблих іде на сотні. Рятувальні операції на великій висоті все ще неймовірно складні і не завжди успішні.

Простір для нових рекордів залишається — наприклад, завжди можна спробувати зайти на Еверест швидше, більше разів або у віці старшому чи молодшому, ніж попередні рекордсмени.

Наразі рекорд із кількості сходжень на Еверест належить шерпу Камі Ріта — 25 разів. Наймолодшим на вершину зійшов у 2010 році американець Джордан Ромеро: йому було без двох місяців 14. Найстарша людина на найвищій вершині світу — японець Міура Юїтіро. 2013-го, коли він поставив рекорд, йому було 80 років.