Громадяни здають в оренду свої паї вдвічі дешевше, ніж держава — Держгеокадастр

Вартість оренди сільськогосподарської землі, що належить громадянам, у 2,13 раза менша, ніж вартість оренди державної землі. Зокрема, така різниця пояснюється тим, що держава виставляє свою землю в оренду через електронні аукціони.

Так, станом на початок 2019 року середня вартість оренди земельних паїв, що належать українським селянам складала 1613,4 гривні за гектар, в той час як держава здавала в оренду свою землю за близько 3,43 тисячі гривень за гектар.

«У частині державних земель середня вартість оренди значно зросла завдяки інтенсифікації проведення земельних аукціонів та зростанню їх ефективності», — констатують у Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру.

При цьому, розрив у вартості оренди спостерігався і у 2017 році, проте минулого року він суттєво зріс.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один гравець, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. Водночас, закон не набув чинності, бо його не підписав президент. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Чия земля?»: яким буде земельний ринок без мораторію

Нагадаємо, наприкінці 2017 року президент Петро Порошенко продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення ще на рік.

Також у Світовому банку наполягали, що скасування мораторію на продаж землі залишається однією з ключових вимог міжнародних кредиторів та інвесторів.