Громадянина Чехії заочно засудили до 20 років в'язниці за участь у війні на Донбасі на боці бойовиків

Громадяни Чехії Павел Ботка (зліва) та Їржі Урбанек, які брали участь у війні на Донбасі на боці бойовиків, фото 2018 року
Громадяни Чехії Павел Ботка (зліва) та Їржі Урбанек, які брали участь у війні на Донбасі на боці бойовиків, фото 2018 рокуРадіо Свобода

Празький міський суд у вівторок, 7 вересня, заочно засудив громадянина Чехії Їржі Урбанека на прізвисько «Бегемот» до 20 років позбавлення волі за участь у війні на Донбасі на боці проросійських бойовиків.

Про це повідомляють iDNES та Ceske Noviny.

Прокуратура висунула Урбанеку звинувачення в тероризмі. Слідство стверджувало, що у 2015 році чоловік поїхав у Донецьк із метою взяти участь у війні на Донбасі на боці «ДНР» і перебував там принаймні до січня 2018 року.

Свої дії «Бегемот» документував у соціальних мережах. За даними журналістів, він не лише рив окопи й патрулював території так званих республік, а й брав безпосередню участь у бойових діях у таких містах як Мар’їнка, Спартак чи Красногорівка.

Обвинувачення просило для Урбанека 20 років позбавлення волі, мотивуючи це тяжкістю скоєних ним злочинів. Сам підозрюваний на засідання не з’явився, а призначений йому адвокат намагався переконати суд у відсутності прямих доказів вини чоловіка.

А втім, колегія суддів на чолі з Гані Крестиновою постановила, що вина Урбанека доведена повністю, оскільки він не приховував участі в бойових діях на Донбасі, а тяжкість злочинів передбачала щонайменше понад 19 років за ґратами.

Їржі Урбанек (у центрі) разом з іншими бойовиками на Донбасі, дата фото невідомаFacebook / Новая газета

На суді були присутні мати й брат Урбанека. Вони підтвердили в суді, що чоловік справді перебував в Україні, бо говорив їм про це під час спілкування через Facebook Messenger. Бачив Урбанека на Донбасі й інший чех, якого підозрюють у схожих злочинах.

Їржі Урбанек — порівняно відома в Чехії особистість. Його пов’язують із Павелом Боткою на прізвисько «Кавказ»: обоє працювали в охоронній фірмі на Кіпрі й були добувачами алмазів в Африці (ймовірно, обидва ці бізнеси пов’язані з мафією).

Ботка так само, як і Урбанек, поїхав воювати на Донбас після вторгнення туди російських військ. У 2018 році обоє навіть поспілкувалися з журналістами «Радіо Свобода» й підтвердили, що беруть участь у бойових діях. У 2019 році «Кавказ» втратив одну ногу, підірвавшись на міні.

За даними українського посольства у Празі, загалом у Чехії судили або судять понад 20 громадян країни за причетність до бойових дій на Донбасі. У межах цих справ були ухвалені приблизно шість вироків, з яких реальними є два.

У вересні 2020 року суд у Празі засудив на 4,5 року громадянина Білорусі Олексія Фадеєва за участь у бойових діях проти України на Донбасі. А в грудні 2020-го чеха Павела Кафку засудили до трьох років умовного покарання, яке пізніше замінили на реальний вирок.

У липні 2020 року Офіс генерального прокурора повідомляв, що в Україні відкрили 15 кримінальних проваджень щодо іноземців, які воювали на Донбасі з боку бойовиків. Серед них — троє громадян Киргизстану, п’ятеро громадян Боснії та семеро громадян Бразилії.

Їм інкримінують три статті Кримінального кодексу: участь найманців у збройному конфлікті; умисні дії з метою зміни території України; участь у незаконних збройних формуваннях у нападі, що призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків.

Іноземцям загрожує максимальне покарання у формі довічного позбавлення волі з можливою конфіскацією майна.