Засуджений за участь у війні на Донбасі громадянин Чехії вибачився перед Україною

Чех Павел Кафка (зліва), засуджений за участь у війні на Донбасі
Чех Павел Кафка (зліва), засуджений за участь у війні на ДонбасіЄвген Перебийніс / Facebook

Громадянин Чехії Павел Кафка, якого у грудні 2020 року засудили до трьох років ув’язнення за участь у війні на Донбасі, написав до українського посольства листа, в якому попросив пробачення за свої дії й побажав Україні відновлення територіальної цілісності.

Про це посол України в Чехії Євген Перебийніс заявив під час конференції, організованої Медійною ініціативою за права людини.

Перебийніс зачитав листа Кафки, у якому той розповідає, що у 2015 році став на бік проросійських сепаратистів, «не замислювався над наслідками цих незаконних дій» та «особисто не брав участі в жодних бойових операціях» (хоча суд довів протилежне).

«У кінці [листа Кафка] пише, що хотів би вибачитися перед нашою країною, і він вірить, що нашій країні вдасться повернути територіальну цілісність дипломатичним шляхом», — сказав Перебийніс.

Він додав: не знає, що саме могло спонукати Кафку до написання листа. «Можливо, суто меркантильні інтереси, можливо, він сподівається, що йому вдасться якось зменшити термін ув'язнення». «Але факт є фактом: людина відбуває покарання і принаймні на словах розкаюється в тому, що вона вчинила проти України», — сказав посол.


Хто такий Павел Кафка?

Кафка у 2015-2016 роках воював на Донбасі. Чеха звинувачували в «участі в організованому злочинному угрупованні». У липні 2020 року крайовий суд міста Чеські Будейовиці засудив його до трьох років умовного покарання з відтермінуванням на п’ять років.

Після такого вироку прокурор і сам підсудний подали апеляції. 3 грудня 2020 року справу розглянула апеляційна інстанція — празький Верховний суд. Вона змінила вирок з умовного на реальний.

У своїх поясненнях перед судом засуджений стверджував, що на Facebook приєднався до групи, яка називалася на кшталт «Росія — наш справжній друг».

Кафка стверджував, що побачив там відповідні заклики, зробив російську візу й поїхав на Донбас нібито «допомагати цивільним, безхатченкам і працювати в лікарні». Однак слідство змогло довести, що насправді чех брав участь у реальних бойових діях проти українських військових.


За словами Перебийноса, загалом у Чехії судили або судять понад 20 громадян країни за причетність до бойових дій на Донбасі. У межах цих справ були ухвалені приблизно шість вироків, із яких реальними є два.

У вересні 2020 року суд у Празі засудив на 4,5 року громадянина Білорусі Алєксєя Фадеєва за участь у бойових діях проти України на Донбасі. А у грудні 2020-го — Павела Кафку.

У липні 2020 року Офіс генерального прокурора повідомляв, що в Україні відкрито 15 кримінальних проваджень щодо іноземців, які воювали на Донбасі з боку бойовиків. Серед них — троє громадян Киргизстану, п’ятеро громадян Боснії та семеро громадян Бразилії.

Їм інкримінують три статті Кримінального кодексу: участь найманців у збройному конфлікті; умисні дії з метою зміни території України; участь у незаконних збройних формуваннях у нападі, що призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків.

Іноземцям загрожує максимальне покарання у вигляді довічного позбавлення волі з конфіскацією майна або без.