УКРАЇНА

«Я голосно пішла, аби не звинуватили в махінаціях, які відбуваються в НАЗК», — Ганна Соломатіна

1 грудня, 2017 16:34
УКРАЇНА/«Я голосно пішла, аби не звинуватили в махінаціях, які відбуваються в НАЗК», — Ганна Соломатіна
Зберегти
Вигляд
Громадське поспілкувалося з директоркою департаменту фінансового контролю НАЗК Ганною Соломатіною про те, чому вона вчинила публічний демарш, як фальсифікували результати перевірок декларацій та чому вона попросила охорону в антикорупційного бюро.

Минулий тиждень для Ганни Соломатіної директорки департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя Нацагентства з питань запобігання корупції видався гарячий.

14 листопада- брифінг в Українському кризовому медіа-центрі, де вона звинуватила Адміністрацію Президента у втручанні роботу НАЗК. 15 листопада – запрошення на засідання антикорупційного комітету, де так і не вдалося виступити, оскільки депутати відмовилися затверджувати порядок денний. Того ж дня Нацагентство подало заяву до суду про захист своєї ділової репутації.

17 листопада генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що за клопотанням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури передає справу за звинуваченнями Соломатіної Службі безпеки України. Бо у Холодницького вважають, що між НАБУ і НАЗК є конфлікт, який заважатиме неупередженому розслідуванню

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перша антикорупційна: що відбувається між старими та новими правоохоронними органами

В Адміністрації Президента звинувачення щодо втручання в роботу Нацагентства назвали безпідставними. Мовляв у них немає жодного інструменту впливу на антикорупційну структуру, а заяви Соломатіної «слід розглядати в площині її робочих і особистих відносин з керівництвом НАЗК». А співробітник президентської адміністрації Олексій Горащенков, якого Ганна Соломатіна назвала куратором агентства, заявив, що не має «ані права, ані можливостей, ані часу, ані бажання» втручатися в роботу Нацагентства.

Громадське поспілкувалося з директоркою департаменту фінансового контролю НАЗК Ганною Соломатіною про те, чому вона вчинила публічний демарш, як фальсифікували результати перевірок декларацій та чому вона попросила охорону в антикорупційного бюро.

Директорка департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна в студії Громадського, 18 листопада 2017 року Фото: Громадське

Пані Ганно, Ви на днях зробили резонансну заяву про зловживання у Національному агентстві з питань запобігання корупції і написали заяву на звільнення. Чому ви досі працюєте?

Багато моїх колег пішли і не зробили ніяких заяв. А чому я цю заяву зробила? Щоб потім не сказали, що ти бачила, що там відбувалось і мене (не зарахували – авт.) до когорти людей, які займалися там не роботою, а зловживаннями. Щоб мене до цих людей не причислили.

Ви говорили, що мали зустрічі з так званим куратором з Адміністрації Президента. Скільки було таких зустрічей і як звати цю людину?

Я вже цю людину називала. Це Олексій Горащенков. Це було дві зустрічі, на яких від пропонував, щоб всі проекти по повних перевірках спочатку привозились до нього. Він давав добро кого перевіряти, як перевіряти. А потім вже це виносилося на засідання членів НАЗК.

Ви ходили в АП? Чи він приїжджав в НАЗК?

Я ходила в Адміністрацію Президента. І він безпосередньо приїжджав в НАЗК неодноразово. І не тільки я його бачила. Інші працівники його бачили в НАЗК.

До речі, коли відбулася перша така зустріч?

Це було на початку вересня місяця.

Чи говорили ви членам НАЗК про це?

Члени НАЗК про це також знали, тому що він безпосередньо з ними також спілкувався і також надавав вказівки: як голосувати по тій чи іншій кандидатурі.

Чи міг, на вашу думку, представник Адміністрації Президента робити такі речі без бодай інформування свого керівництва?

Я думаю, що Президент про це не знав.

Директорка департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна під час брифінгу, 14 листопада 2017 року Фото: Ані Брессонова/УНІАН

Які корупційні факти ви бачили на свої очі?

Ну перш за все – це по спеціальних перевірках. Що таке спеціальна перевірка? Це службові особи, які ідуть кандидатами на посади в держслужбу перевіряються. Так от, це не мною виявлений факт. Це виявлений факт комісією, яка була створена за наказом Корчак. І Корчак повинна була відреагувати відразу, але вона зробила вид, що вона цього не бачить. І всі питання до неї. Як може по одній людині проводитись перевірка і мати декілька висновків?

Вони суперечили один одному?

Безумовно. В деклараціях є суттєві розбіжності, але інший висновок – що розбіжностей нема. Спецперевірка не виявила порушень. Тобто за одним номером одна і та ж людина мала два висновки. А в деяких випадках засилалось три прохання про спецперевірку і було 5 висновків. Це все робила не я. це все робила комісія. І висновки комісії є. 

Але потім в роботу брали хороший чи поганий висновок?

А в роботу безумовно брали висновок такий, який потрібен був кандидату.

Як роль пані Корчак в цій всій історії? Можливо вона як Президент – не знала?

Пані Корчак не має досвіду керівництва. Вона не знає взагалі як керувати цією структурою, що потрібно робити. Ми живемо в 21 столітті. Все автоматизовано. Давним давно потрібно було закупити програму «досьє декларанта». Тобто на будь-яку людину в електронному вигляді збирається інформація і всі ті спецперевірки, які сьогодні проходять з такими потугами на паперових носіях це можна було зробити давним давно автоматизовано. Якщо б пані Корчак і члени НАЗК були зацікавлені в послідовній роботі, то вже потрібно було затвердити план перевірок всіх членів Кабінету Міністрів, всіх депутатів, всіх прокурорів, суддів і так далі. А що робиться? Робляться замовні  листи громадських організацій: а перевірте того, а перевірте цього. На це витрачається дуже багато часу. Це все не ефективно.

Голова НАЗК Наталія Корчак під час засідання антикорупційного парламентського комітету, 22 листопада 2017 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Тобто немає порядку, за яким всі будуть знати, що, наприклад, в лютому в нас перевірять всіх керівників міністерства екології, а в січні в нас перевірять паливно-енергетичний комітет Верховної Ради. Тобто такого нема і ніхто не знає коли буде? Тобто можна уникнути і ніколи не бути перевіреним?

Безумовно. Сьогодні півтора мільйони декларацій вже в системі. Перевірена – 91. Із них топ-чиновників там не дуже багато. Там багато посадовців, які не займають високі посади. Там і заступники міських голів, і селищних голів. Тобто це не ті чиновники, яких треба було перевірити в першу чергу.

Чи відбувалися перевірки декларацій військових прокурорів іта співробітників СБУ?

На сьогоднішній день не розроблений порядок (перевірки – Авт.) Цей порядок ми неодноразово направляли в Міністерство юстиції, але він повертався і на сьогоднішній день не існує порядку перевірок військових прокурорів, працівників СБУ та інших силових відомств.

Чи бачили ви, чи були ви свідком корупційної поведінки? Чи знаєте ви про факти, що комусь пропонували фінансову винагороду в НАЗК?

Про ці випадки я не знаю. Корупційних випадків я не бачила, не чула. Але як відбувались перевірки і до одних людей там де непотрібно було взагалі перевіряти їх все ж таки перевіряли…

Це наприклад кого, на вашу думку?

На мою думку Одеська міська рада. Там взагалі держслужбовці 3 і 4 категорій. Їх взагалі не потрібно було перевіряти. Але їх вирішили перевіряти. Замість того, щоб перевірити всіх депутатів. Ну, це смішно. Сьогодні вже кінець листопада. Шановні, є висновки по 91 декларації. Коли ж ми перевіримо депутатів всіх?

Чи факти, які ви передали в НАБУ уже підтверджені хоч кимось, окрім вас? Чи є свідки, які готові свідчити?

Є ще викривачі. Вони працюють в НАЗК і ці люди, я вам хочу сказати, вони сміливі. Я хочу, щоб люди не боялись розповідати про факти корупції в органах влади.

Скільки свідків всередині НАЗК зараз станом на сьогодні?

На сьогоднішній день є викривачі, які вже себе розкрили, а є такі викривачі, які себе не розкрили. Тобто в набу вже є досить багато людей, які дають свідчення.

Це про знищення документів?

І про знищення документів, і на підтвердження моїх слів що там відбувається з приводу перевірок.

Чи звертався до вас куратор з АП після вівторка?

Ні. Він до мене не дзвонить після того, коли я йому передзвонила і сказала, що я звільняюсь з НАЗК і більше я працювати в НАЗК не збираюсь. Ну потім я захворіла і відкликала свою заяву про звільнення за згодою сторін. На що він прислав мені СМС-ку, що це некоректно з моєї сторони, що негайно потрібно, щоб я звільнялася.

Зліва направо: народні депутати Віктор Чумак, Світлана Заліщук, Єгор Соболєв та Мустафа Найєм (праворуч) і голова Департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна (друга праворуч) під час брифінгу, 14 листопада 2017 року Фото: Ані Брессонова/УНІАН

Ви прийшли на це інтерв’ю у супроводі охоронця. Звідки ця людина? Хто ця людина?

Я написала заяву в НАБУ, щоб мені надали охорону. Це не одна людина, це п’ять чоловік, які мене сьогодні охороняють. 

Ви боїтеся чи вже були якісь факти тиску на вас?

Я боюсь за своє життя, боюсь, щоб на мене не тиснули і тому я попросила охорону.

Були погрози?

Поки що ні.

Якщо справу таки передадуть в СБУ, який ваш прогноз?

Я думаю, що це все робиться для того, щоб мене позбавити охорони. Може якусь вчинити розправу наді мною. Але я не боюсь. Я так думаю, що я прийду до керівництва СБУ і воно мене почує і відповідні висновки також зробить. Я з цього питання не роблю ніякого політичного шоу. Я хочу, щоб було розслідування.

Чи вірите ви в неупередженість СБУ в цій справі? Адже знаємо їхню позицію по питанню засекреченості декларацій і інших речей.

Я думаю, що я і в СБУ зможу довести свою правду. Я впевнена в цьому, тому сьогодні я не боюсь зустрічатися ні з ким. В мене є всі докази того, що я на сьогоднішній день говорила і є люди, які це підтвердять.

Пов`язані новини