Генна інженерія методом CRISPR/Cas9 може викликати пошкодження ДНК — дослідження
Британські дослідники з’ясували, щоновий метод редагування геномів CRISPR/Cas9 викликає побічні ефекти іпризводить дорізних мутацій.
Британські дослідники з’ясували, що новий метод редагування геномів CRISPR/Cas9 викликає побічні ефекти і призводить до різних мутацій.
Дослідження опублікували в журналі Nature Biotechnology.
Метод CRISPR/Cas9 дозволяє знайти певну послідовність в ДНК клітини і «вирізати» її. Вчені намагалися використовувати цю технологію для лікування практично всіх видів захворювань.
Вчені протестували метод на ембріональних стовбурових клітинах миші, клітинах кісткового мозку миші та епітеліальних клітинах сітківки людини.
Використання системи CRISPR призводило до перебудови та делеції ДНК (втрати ділянок хромосоми). Небезпека полягає ще й в тому, що ці пошкодження не визначаються традиційними способами.
Утім результати дослідження не означають, що CRISPR/Cas9 цілком небезпечне — в чомусь технологія корисна. Однак під час роботи з мільярдом клітин людини можуть бути серйозні наслідки. Наприклад, є ризик активізувати гени, які викличуть рак.
Отже вчені вважають, що потрібно дізнатися більше та зробити ретельний аналіз методу, перш ніж починати клінічні випробування на людині.
Раніше ми розповідали, що вчені з Інституту біоенергетики в Берклі розробили новий спосіб синтезу ДНК, що дозволяє створювати гени за кілька годин.
- Поділитися: