УКРАЇНА

«Геть від Москви, дайош Європу»: 10 ключових тез прес-конференції Порошенка

18 травня, 2017 13:02
УКРАЇНА/«Геть від Москви, дайош Європу»: 10 ключових тез прес-конференції Порошенка
Зберегти
Вигляд
lead
Громадське зібрало 10 ключових тез, які озвучив президент.

Сьогодні, 14 травня, у День Європи, президент Петро Порошенко дав велику прес-конференцію. Востаннє він спілкувався з журналістами у такому форматі майже рік тому.

Громадське зібрало 10 ключових тез, які озвучив президент.

Про свободу слова

Ніколи за всю історію Україна не мала такого рівня свободи

Журналіст програми «Схеми» Михайло Ткач ставив президенту запитання про критиків влади:

«Чи знаєте ви, що для захисту президента і вашого оточення в інтернеті створена армія ботів, яка активно критикує усіх, хто публікує критичні матеріали про владу? Чи знаєте ви, що Служба безпеки України організовує мітинги проти активістів? Що людей, які публікують критичні матеріали щодо влади прослуховують, за ними слідкують, публікують їхні персональні дані, фейки? Що Ви, як президент можете зробити аби припинити ці переслідування у найбільш антидемократичних традиціях?»  

Порошенко у свою чергу зазначив, що передача «Схеми», у якій працює Ткач, транслюється на «UA: Першому» без тиску з боку влади: «Погодьтеся, такого ніколи раніше не було. Ніколи за всю історію, Україна не мала такого рівня свободи щодо журналістів і щодо громадських діячів»

Роль СБУ Порошенко вирішив прокоментувати окремо: «Гібридна війна — це не лише на фронті. В РФ створені так звані інформаційні війська і їх реальні наслідки абсолютно нещодавно — 9 травня. Я прошу з розумінням ставитися до роботи Служби безпеки України»

Про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета:

Ми з вами в одному човні

Про вбивство Павла Шеремета президент почав говорити ще до того, як журналісти встигли поставити питання — очевидно, помітивши кількох представників ЗМІ у футболках «Хто вбив Павла?»: «Я бачу футболки, я також хочу висловитися з цього приводу. На жаль, я чекав кращого результату. І не задоволений, що досі в нас немає вбивці, і він не притягнутий до відповідальності», — сказав він. — «Я хотів би подякувати журналістам, які провели розслідування. Одразу після нього я зателефонував [голові Нацполіції] Князєву. Попросив, щоб він зустрівся з журналістами. Всі матеріали, які були у журналістів, долучені до справи».

Порошенко зазначив: СБУ доповіли, що Устименко, який провів ніч біля місця вбивства журналіста, був звільнений з роботи у 2014-му році. Його викликають на допит 15 травня.І окремо зазначив, що журналістам не варто було чекати виходу фільму, а звернутися одразу з фактами до нього або до слідства. Пізніше авторка розслідування Анна Бабінець оприлюднила на своїй сторінці Facebook переписку із прес-службою президента, де журналісти просили про зустріч ще взимку.

Окреме питання щодо слідства пролунало від журналістки «Української Правди» Марії Жартовської: «Давайте чесно і прямо. Те, як відбувається розслідування - це ганьба для держави і особисто для Вас. Скільки разів ви зустрічались з керівництвом правоохоронних органів щодо ходу цього розслідування? Назвіть прізвище відповідальної особи в Адміністрації президента?».

На що гарант зазначив, що не вважає правильним підміняти собою слідство:

«Я вважаю, що неправильно, якщо в адміністрації буде паралельне слідство».

Журналісти прийшли на прес-конференцію у чорних футболках з написом «Хто вбив Павла» Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Про безвіз з ЄС

Геть від Москви, дайош Європу

Про безвізовий режим президент почав говорити на початку прес-конференції, у своїй вступній промові він звернувся і до історії: «Безвіз» — це подолання наслідків Переяславської Ради. Це ще глибше залучення України до спільного європейського цивілізаційного простору». І до літератури, згадавши цитату Миколи Хвильового: «Геть від Москви, дайош Європу».

«Тепер хіба що божевільні можуть вважати Україну частиною «русского мира», — додав він».

Окремої уваги заслуговує фраза президента щодо «безвізу» для переселенців: «Зараз цими перевагами зможуть скористатися тимчасово переміщені особи після певних процедур. Ми повинні відповідально ставитись до кожного біометричного паспорту, який видає українська влада».

Про виконання Мінських угод

Під Мінськими угодами є підпис Путіна

Помітне роздратування викликало питання про Мінські угоди. Журналіст Іван Гребенюк з «1+1» спитав, чи не вважає Порошенко за потрібне шукати альтернативу угодам, адже вони не виконуються. Президент вирішив відповісти на нього запитанням:  «А ви дійсно вважаєте, що вчорашні 120 обстрілів через Мінські угоди, чи через Путіна?» Після чого додав: «Ми не можемо досягти миру тільки через те, що Путін не хоче виконувати Мінські угоди. Вони дозволяють йти до суду і притягувати злочинця до суду. Під Мінськими угодами є підпис Путіна. Це дає можливість притягнути Росію і Путіна до відповідальності».

Говорячі про «безвіз» президент згадав і про переселенців Фото: EPA/TATYANA ZENKOVICH

Про можливість залучення США до перемовин у Нормандському форматі

У мене було декілька блискучих телефонних розмов із Трампом

На питання щодо залучення США до Нормандського формату, Порошенко кілька разів підкреслив: американські партнери і так залучені.

«Хочу усунути будь-які дискусії, що нам було б більш ефективно залучити США до «нормандського формату». Я наголошую: вони залучені були і будуть весь час, зокрема під час роботи попередньої адміністрації. Найближчим часом планується обрати спеціального представника США, який відповідатиме за координацію взаємодії з Україною» І додав: «У мене було декілька блискучих телефонних розмов із Трампом».

Наступного тижня, підкреслив він, відбудеться його візит до Берліна, де обговорюватиметься підготовка до Нормадської зустрічі з канцлеркою Меркель.

Про другий президентський термін

Некоректно агітувати за президента Порошенка. Ну, гаразд, давайте спробуємо

Петро Порошенко все ще не відповідає прямо на питання про те, чи буде балотуватися на другий президентський строк. Про це його запитала шеф-редакторка «Лівого берегу» Соня Кошкіна. Президент уникнув прямої відповіді:

«Поки що рано про це говорити. Згідно з Конституцією, кожен громадянин, який має 35 років, має право балотуватися у президенти. Я вже маю 35 років».

Хотів утриматися від відповіді і на питання головного редактора видання РБК-Україна Валерія Калниша, чому звичайний громадянин має голосувати за чинного президента. «Це абсолютно некоректно - агітувати сьогодні за президента Порошенка». Втім одразу ж змінив думку: «Ну, гаразд, давайте спробуємо».Після чого доволі розлого розказав про те, що вважає своїми досягненнями.

На питання про те, чи буде балотуватися на другий президентський термін, Петро Порошенко прямо не відповів Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Про призначення нового голови Національного банку

Голову Нацбанку можуть призначити до літніх парламентських канікул

Порошенко відмовився озвучувати прізвище людини, яку він запропонує на посаду голови Національного банку. Як відомо, Валерія Гонтарєва 10 травня повідомила, що йде з посади. Проте формально все ще очолює НБУ, адже відповідно до закону, звільнити з посади її має Верховна Рада. У ЗМІ циркулює прізвище Володимира Лавренчука, голови правління Райффайзен Банку Аваль, його ж озвучила в своєму запитанні журналістка Reuters. «Я маю декілька кандидатів, але поки не обговорив їх з представниками Верховної Ради, я не оприлюднюватиму їхні прізвища. Не виключаю, що це може відбутися і до літніх парламентських канікул».

Про збільшення прибутків Міжнародного інвестиційного банку, що йому належить

Прибуток банку не пов’язаний із співпрацею з державою

Напередодні прес-конференції президента з 'явилася інформація про те, що Міжнародний інвестиційний банк, який йому належить за минулий рік збільшив прибуток майже втричі. Президент пояснив це так:

«Прибуток не пов'язаний зі співпрацею з будь-якими державними позиціями. Він перебуває в управлінні компанії з управління активами. Чому ми не можемо передати його в сліпий траст? Тому що треба змінювати реєстрацію. Українських резидентів в сліпий траст не беруть».

Про фотографію сина у футболці з написом «Russia»

Це був вертеп на Гелловін

Журналістка Світлана Крюкова з інтернет-видання strana.ua вирішила спитати президента про дітей. А саме, що потрібно робити, аби діти українських політиків навчались в Україні. Згадала при цьому пригоду молодшого сина президента, який вчиться у Великій Британії: нещодавно у соцмережах з’явилося його фото у футболці з написом «Russia».

«Це фотокартка з private Instagram. І вона стосується ночі на Гелловін. Це був вертеп. З цього приводу у мене була розмова з моїм 15-річним сином. Це була не його футболка. Але я вважає це не прийнятним навіть на Гелловін. Я провів з ним розмову. Я вас запевняю, я знайшов правильні слова для того, щоб він все зрозумів».

Що ж до навчання, Порошенко зазначив, що не хотів би, аби його діти були «мажорами»: «Я впевнений, що умови, які там створені, в тій школі, унеможливлюють мати певні привілеї для дітей президента».

Футболка сина з написом «Russia» на фото у соцмережі була не його - запевнив Порошенко Фото: Михайло Палінчак/POOL/УНІАН

Про намір дружини працювати на телеканалі Ахметова «Україна»

Вона зі мною не радилася

Спитали президента і про рішення дружини Марини Порошенко вести передачу на телеканалі «Україна», що належить олігархові Рінату Ахметову. Спочатку гарант пожартував щодо місця роботи журналістки, яка поставила запитання — Тетяна Даниленко багато років працювала на 5-му каналі, що належить президенту, а нещодавно перейшла на телеканал ZIK. Позаторік подібний жарт лунав і на адресу інших журналістів, що працювали на 5-му: мовляв, даремно пішли.

У родині ж Порошенків, запевняє президент, демократичні стосунки:

«Моя дружина вирішила зробити програму абсолютно не політичну, і вона зі мною не радилась. Потім я подивися анонс — і мені сподобалось».

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Пов`язані новини