Голосування завершено: хроніка місцевих виборів
В Україні з 08:00 відкрилися дільниці для голосування на місцевих виборах 2015. Проголосувати можна було до 20:00.
20:00
Виборчі дільниці закриті. Оприлюднені дані екзит-полів. За даними Опори,зафіксовано більше тисячі порушень:
19:37
Ув’язнена у Росії Надія Савченко закликала українців не втрачати свій голос.
19:30
На виборчій дільниці на Харківщіні №630863 видають бюлетені з дільниці № 630862. Голова територіальної комісії роз'яснити ситуацію відмовився.
19:15
Як повідомляє Громадське.Дніпропетровськ, станом на 16:40 у Дніпропетровській області зафіксовано 40 порушень виборчого законодавства, за статистикою ГУМВС України в Дніпропетровській області. Крім того, у Ленінському районі Дніпропетровська співробітники карного розшуку затримали групу осіб, які пропонували виборцям за винагороду у 150 гривень проголосувати за потрібного кандидата.
19:08
На одній з дільниць Ужгорода вибори можуть визнати недійсними. Про це Громадському радіо розказала спостерігач Наталія Касим. Вона уточнила, що одна із вибочих скриньок виявилася погано скрученою. «Щілина дуже широка. Така, що бюлетені можуть випасти. І саме вона на дільниці є найповнішою. Якщо виявиться, що в ній буде 10% бюлетенів від загальної кількості виборців, голосування на дільниці можуть визнати недійсним», – прокоментувала спостерігач.
18:47
У Краматорську організували псевдоголосування гумористичного характеру для вимушених переселенців. Громадяни, які не проживають за місцем реєстрації, за законом не можуть голосувати на місцевих виборах. Кілька десятків переселенців відреагували на заклик у соцмережах та "проголосували" на виборах, на яких вони не мають права голосу.
18:39
Тим часом у окупованому бойовиками "ДНР" Донецьку. Захід присвятили пропаганді ідей сепаратизму, повідомляє Громадське.Донеччини. Людей звозили на автобусах, зокрема учнів ПТУ та бюджетників.
Фото: Новости Донбасса
18:34
Опора назвала найпоширеніші зафіксовані порушення: спроби видати бюлетень без паспорта - такі випадки зафіксовані на 4,6% дільниць по всіх Україні. В окремих містах ситуація гірша – подібні порушення зафіксовані на 7,2% виборчих дільниць в Дніпропетровську, на 6,2% дільниць в Одесі і на 3,2% дільниць в Харкові. У більшості випадків, завдяки реакції спостерігачів подібні інциденти вирішувалися в законний спосіб – виборцям правомірно відмовляли в можливості голосувати.
У МВС заявили, що станом на 18:00 серйозних порушень на виборах не зафіксовано.
18:25
КВУ заявив, що у Сумах 17 дільниць залишились без кабінок на весь день. Як пояснили члени комісій цих ДВК, встановити кабінки обіцяла одна із приватних компаній., хоча у попередні роки це робили самі дільниці. Комісії сподівались, що кабінки з'являться вранці 25 жовтня, проте їх так і не отримали. Відсутність кабінок призвела до порушень таємниці голосування.
18:14
КМДА заявила, що у столиці зафіксували дванадцять спроб підкупу виборців, п’ять спроб виносу бюлетенів за межі дільниці та одну - підвозу виборців на дільницю. Про це повідомив керівник апарату КМДА Володимир Бондаренко. За його словами, на одній із дільниць в Оболонському районі Києва невідомі розвісили портрети президента Росії Владіміра Путіна та російського прем’єра Дмітрія Медведєва.
18:05
У Краматорську чоловікові за фото свого бюлетеня у кабінці загрожує 3 роки ув’язнення - міліція
17:57
Замголови Комітета виборців України Віталій Тесленко в ефірі 5 каналу назвав причиною низької явки громадян на місцевих виборах учасників виборчого процесу. "У першу чергу партії та кандидати... Майже всі говорять про контрактну армію, зростання пенсій, Україну в Європі... ніхто не говорить, що буде з дорогами та майданчиками".
17:50
У Сєвєродонецьку виборці голосували на бюлетенях з помилками. На виборчій дільниці №162 в бюлетені відсутні прізвища кількох кандидатів у депутати, які закріплені за виборчим округом №1. У ЦВК виборчий процес вирішили не зупиняти. Люди продовжують голосувати, члени виборчої комісії про помилки нікого не попереджають.
На думку очільника Луганської області Георгія Туки, ці помилки не вплинуть на результат виборів. Ті, хто приходив голосувати за конкретного кандидата і не змогли цього зробити - обурені. Інші - не помітили жодних помилок. На запитання, чому помилки у бюлетенях виявили вже у день виборів, голова виборчої комісії Олена Бондаренко відповісти не захотіла.
17:45
Громадське.Поділля засняло короткий ролик про порушення на виборчих дільницях у Кам’янці-Подільському.
17:42
О 16:12 на спецлінію 102 у Запоріжжі зателефонував невідомий та повідомив, що автовокзал у Запоріжжі заміновано. Через годину виявилося, що повідомлення було хибним, пише Громадське.Запоріжжя.
17:31
У Житомирі на дільниці №181364 спостерігач Опори зафіксував факт вкидання бюлетенів.
17:23
У Красноармійську вибори так і не розпочалися. Виборчі дільниці порожні. У ТВК заявили, що до 20:00 жодних рішень ухвалювати не будуть. Опісля продовж 10 днів ТВК планує визнати вибори такими, що не відбулися, та визначити дату нового голосування.
17:15
У Черкасах на виборчій дільниці № 711078 кілька годин виборці голосували за кандидатів до обласної ради з не зі свого округу. Дільниця обслуговує округ №78, а бюлетені видали округу № 79. Невикористані неправильні бюлетені вилучили, а проголосовані – не рахуватимуть.
Як повідомляє Громадське.Черкаси, голова дільничної комісії Валерія Важнича відмовилася коментувати ситуацію на камеру. Сказала, що на їхній дільниці – немає жодних проблем.
Обласна виборча комісія прийняла постанову №72 від 25.10.2015, якою постановила вилучити невикористані виборчі бюлетені та знищити їх як поліграфічний брак. Постанова обласної виборчої комісії не містить посилання на законодавство, повідомляють в Черкаській обласній організації Комітету виборців України. Дільнична виборча комісія не отримала копії цієї постанови, лише акт про вилучення. ДВК абсолютно впевнена, що вилучення відбулося відповідно до постанови ЦВК. На момент припинення видачі бракованих бюлетенів, за оцінкою ДВК, було видано близько 310 бюлетенів. Згідно з постановою Центральної виборчої комісії №66 на цій дільниці 1560 виборців, Це означає, що при прогнозованій явці (на рівні останніх місцевих виборів) до 50%, не підлягатимуть врахуванню майже 40% голосів виборців.
/ відео Громадське.Черкаси
17:00
У Глухові, Сумської області, за попередньою інформацією було підроблено підпис члена ТВК.
Як повідомив Громадському активіст Владислав Філатов, один із народних депутатів, який підтримує кандидата в очільники Глухова, привіз на голосування до 40 осіб із посвідченнями телеканалу «Ера».
15:10
Як повідомляє Комітет виборців України, на Луганщині Сватівська міська виборча комісія при затвердженні тексту виборчих бюлетенів припустилася грубої помилки: є вірогідність, що на більшість дільниць поступили бюлетені з помилками.
«Є вірогідність (що вибори відбудуться), але зараз ще встановлюється кількість бюлетенів і кількість округів де були ці помилки зроблені. Члени комісії зараз відмовляються це якось коментувати – саме називати якусь конкретну цифру бюлетенів, тому що вони з’ясовують. І лише після того будуть офіційно заявляти скільки таких помилок було зроблено. Якщо виявиться, що у більшість виборчих округів поступили бюлетені з помилками – а лише наші громадські спостерігачі зафіксували це на трьох виборчих дільницях – тому є вірогідність, що це на більшості дільниць. Тоді будь-яка політична сила може це оскаржити. Це дійсно може вплинути на результати волевиявлення вцілому», а – розповів Громадському Олексій Кормілецький, аналітик Громадянської мережі «ОПОРА» у Луганській області
15:00
На Закарпатті зафіксовано ще одну спробу сфотографувати бюлетень. Як повідомляють журналісти Громадське.Закарпаття, на порушенні впіймали дівчину, яка голосувала за «Опозиційний блок».
Окрім того, на одній з дільниць виключили одну із членів територіальної виборчої комісії за конфлікт із виборцем. Рішення підтримали всі члени ТВК.
Фотографувати бюлетені намагалися також у Кременчуці. Як повідомив Громадському начальник МВС міста Денис Захарченко, за фактом порушення закону затримані чотири виборці.
14:00
Як повідомляє Комітет виборців України, у Миколаєві спостерігачі зафіксували працюючу відеокамеру над кабінками для таємного голосування.
/ фото КВУ via Facebook
13:35
У Запоріжжі дублюються порушення за одного з кандидатів на посаду міського голови вже на шести дільницях: ручки для голосування видаються із прізвищем одного з кандидатів.
Як повідомляє Громадське.Запоріжжя, на одній з дільниць зникли 50 бюлетенів під час того, які переносили з другого поверху на перший.
Зафіксовані також люди, які записували прізвища тих, хто голосує на великих підприємствах.
Окрім того, була спроба повторного голосування.
За інформацією МВС, у Запорізькій області за одного з кандидатів агітували та пропонували винагороду у 400-500 грн.
13:15
На Львівщині у місті Винники в урни для голосування були вкинуті контрольні листи без печаток, повідомляють спостерігачі громадської організації «Демократичний альянс». Як повідомляє Громадське.Львів кількома годинами раніше у Винниках було зафіксовано ще одне порушення -на спеціальну виборчу дільницю у місцевому госпіталі завезли 800 бюлетенів, в той час як там зареєстровано лише 47 виборців.
12:50
За даними Центральної виборчої комісії, сьогодні що у зв’язку з процесом об’єднання територіальних громад сьогодні 25 жовтня відбуваються 159 перших місцевих виборів в об’єднаних територіальних громадах.
«Ми говоримо про одночасний 20 931 виборчий процес. При цьому необхідно звернутися увагу, що у зв’язку з процесом об’єднання територіальних громад сьогодні 25 жовтня відбуваються 159 перших місцевих виборів в об’єднаних територіальних громадах. Обирається 10 тисяч 210 сільських, селищних та міських голів. Кількість дільниць, на яких сьогодні мало відбутися голосування – становить 29 тисяч 261», – зазначив під час прес-конференції голова ЦВК Михайло Охендовський.
12:45
У Сєверодонецьку Луганської області надруковані бюлетені з помилками. Прізвища кількох кандидатів не збігаються з назвою партій, повідомили в ОПОРІ. До 10 години дільниця була зачинена, але потім відкрили. Голосування відбувається на бракованих бюлетенях. Зараз туди іде голова Луганськоі ВЦА Георій Тука.
12:20
На Закарпатті дві дільниці відкрилися із запізненням. За даними Громадське.Закарпаття, на 735 дільниці, виборчий округ № 13 по вулиці Дворжака, 41, зафіксовано порушення виборчого процесу — чоловік виніс бюлетень із приміщення, після чого повернувся та проголосував. Так, один із кандидатів в депутати зафіксував, що чоловік, який пройшов у кабіну голосувань, розмовляє по телефону. Міліцію не викликали, оскільки не бачили, а тільки чули розмову. Наразі складена скарга та акт про порушення. З місця подій чоловік втік. Водночас в Ужгороді спостерігачі зафіксували виборця, яка фотографувала бюлетень за одного з кандидатів у міські голови. Сама дівчина заявила, що просто хотіла зробити селфі у кабінці.
У Мукачевому ситуація спокійна, серед виборців – значна частина ромів. Серед проблем – частина населення не розуміють української мови. Окрім того, час від часі люди заходять по жвоє в кабінку, бо багато старих людей, погано бачать та просять їм допомогти.
У Дніпропетровську виборчі бюлетені не відповідають встановленому зразку. У бюлетенях , які використовуються для голосування за кандидатів на посаду міського голови, а також за депутатів до обласної , міської та місцеві ради, з'явився додатковий рядок з місцем підпису члена виборчої комісії під лінією відриву талона, хоча підпис члена ВК має бути лише на відривному талоні. ЦВК вночі видала постанову №508, згідно з якою ці бюлетені не вважатимуться недійсними.
12:00
У Генічівську Херсонської області відкриті всі виборчі дільниці, періодично надходить інформація про порушення, однак за перевірки виявляються, що порушення важко назвати серйозними.
На одній з дільниць пломби для урн ставили вже після 9-ї години ранку.
11:30
У Чернігівській області на одній з дільниць немає бюлетенів. Про це повідомляє Комітет виборців України.
«У м. Мена Чернігівської області на виборчій дільниці №740413 (вул. Довженка, 8) відсутні виборчі бюлетені. Виборці приходять до дільниці, проте проголосувати не можуть», – написали на Фейсбуці КВУ.
11:00
У Донецькій області діють 839 дільничних комісій, з них бюлетені завезені на 604 ділянки. Так і не були завезені бюлетені в 235 дільничні виборчі комісії, враховуючи 205 у Маріуполі.
«Донецькій області 604 дільничних виборчих комісій, які напередодні отримали виборчі бюлетені, приступили до роботи. Голосування проходить без пригод. На даний момент охорону приміщень для голосування здійснюють 846 співробітника міліції. У зв'язку зі сформованою ситуацією в Маріуполі і Красноармійську, більшість співробітників з цих міст перекинуті для забезпечення охорони громадського порядку на прилеглих територіях районів і міст», – написав на своєму Фейсбуці В’ячеслав Аброськін, начальник ГУМВС України в Донецькій області.
Зареєстровано 251 повідомлення, пов'язані з порушенням виборчого законодавства.
/ інфографіка ОПОРА
10:50
«ЦВК вирішила, що вибори до Станично-Луганської ради можуть пройти. Навіть була зібрана ТВК. Однак вибори тут проходять тільки в 7 селах. Тож до районної ради виборів не буде. Також не голосуватимуть у 10 прифронтових селах Луганської області», – передає журналістка Громадського Анастасія Станко.
У Рубіжному та Сєвєродонецьку зафіксовано по одному порушенню.
«Вночі горіла автівка мера Лисичанська. Раніше проти неї порушували справу щодо розкрадання бюджету. Вона вважає, що це був підпал», – додала журналістка.
10:35
«У Львові всі дільниці відкрились вчасно. Вчора весь день фіксували непряму агітацію. Сьогодні зранку діючий мер Андрій Садовий виступав на радіо, розповідав про свій досвід мерства», – зі Львова передає журналістка Громадського.Львів Катерина Недеснова.
10:00
Станом на 09:30 в Україні вже почали роботу 10 тисяч 642 територіальних виборчих комісій і 29 тисяч 264 дільничних. Не відкрились 237 дільничних виборчих дільниць. Про це повідомляє оперативний штаб МВС України.
«Зокрема, через помилки у виборчих бюлетенях та відмови територіальних виборчих комісій в їх реєстрації не відкриються 235 дільниць у Донецькій області – 205 в м. Маріуполь і 30 в м. Красноармійськ. Також не відкрилися дві дільничних виборчих комісії в м.Суми (№№590921 і 590922 в Зарічному районі) через відсутність достатньої кількості кабін для голосування», – йдеться в повідомленні.
09:30
На 11 дільницях у Вінниці не встановлено кабін для голосування. Про це у Фейсбуці повідомляє ЦВК.
«Схожа ситуація була зафіксована в Сумах, де на дільниці №590958 через відсутність кабінок виборцям довелось голосувати у невідповідних місцях: на підвіконниках, столах тощо. Це порушує право громадян на таємницю голосування», – йдеться в повідомленні.
09:00
В КМДА розпочав роботу прес-центр для ЗМІ. Протягом дня, керівник апарату КМДА, Володимир Бондаренко, буде інформувати про хід виборів київського міського голови та депутатів Київради.
Станом на 8:30, як повідомив Бондаренко, в Києві відкрито всі 1089 виборчих дільниць. На двох дільницях були технічні проблеми, тому вони відкрились із запізненням на півгодини. На одній ключ застряг в двері сейфа, і члени комісії не могли його відкрити, на другій – Голова ДВК загубив ключ від сейфу.
Стежити за виборчим процесом приїде 1 тис. 554 міжнародних спостерігача від 14 країн та 14 міжнародних організацій.
Охороняти правопорядок у день голосування будуть більше 100 тис. співробітників МВС.
Голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, вибори депутатів рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 2015 р. проводиться на 168 тис. 450 виборчих дільницях по всій Україні, за винятком анексованого Криму та деяких районів Донецької та Луганської областей, які перебувають під контролем бойовиків або в прифронтовій зоні.
У Луганській області голосуватимуть не усюди, де вибори не відбудуться – там тепер замість районних і міських рад керуватимуть військово-цивільні адміністрації.
Читайте також: Вибори на лінії фронту
Після закінчення голосування екзит-поли традиційно оголосять результати опитувань виборців, які проводяться на виході з дільниць.
Згідно з календарним планом проведення виборів, їх результати повинні бути встановлені до 4 листопада 2015 р. Через три тижні, 15 листопада, пройде другий тур виборів мерів. Він передбачений тільки в містах з кількістю виборців понад 90 тис., де кандидати в мери не наберуть понад 50% голосів.
24 жовтня в Україні був «день тиші».
/ фото zib.com.ua
hromadske.tv
- Поділитися: