Чому голова Пентагону «Скажений Пес» їде в Україну
Яке значення візитуДжеймса Меттіса на тлі погіршення відносин Вашингтона і Москви, та чи зможе він вплинути на вирішення російсько—українського конфлікту на Донбасі —Громадське запитало в аналітиків
Міністр оборони США Джеймс Меттіс відсвяткує День Незалежності України в Києві. «Ми хочемо підкреслити нашу відданість стратегічному партнерству, територіальній цілісності, а також звернути увагу, що США тренують, надають оснащення та консультують військових», — зазначив голова оборонного відомства, говорячи про візит.
Глава Пентагону зустрінеться з президентом Порошенком та міністром оборони Степаном Полтораком.
Яке значення візиту Джеймса Меттіса на тлі погіршення відносин Вашингтона і Москви, та чи зможе він вплинути на вирішення російсько-українського конфлікту на Донбасі — Громадське запитало в аналітиків.
Джеймс Меттіс — брав участь в операціях в Афганістані та Іраку, був головнокомандувачем Центрального командування США, верховним головнокомандувачем об’єднаного командування Об’єднаних збройних сил НАТО з питань трансформації. За жорстку позицію і відданість військовій справі Меттіса називають «Скаженим псом». Або «Бойовим монахом» — адже Меттіс так і не одружився, цілковито присвятивши себе армії. Керманич Пентагону відстоює санкції проти Росії та неодноразово висловлював підтримку Україні.
«Меттіс — один із небагатьох розсудливих людей в адміністрації. Він — представник традиційної, передбачуваної та прагматичної політики. Він каже те, що думає», — так відгукується про очільника Пентагону Нора Ванага, аналітик Центру з питань безпеки та стратегічних досліджень Національної академії оборони Латвії, яка фокусується на відносинах США та НАТО в Східній Європі.
Меттіс — авторитетна людина серед військових, його поважають і в Держдепі, і в оточенні Трампа. Хоча чинний президент США не завжди дослухається до авторитетів, про генерала відгукується схвально.
«Президент Трамп високо цінує генерала Меттіса та довіряє його рішенням щодо того, як застосовувати американську військову міць», — пояснює Громадському Ганна Тобурн, експертка аналітичного центру Hudson Institute.
Водночас Микола Бєлєсков — аналітик Інституту світової політики — наголошує, що позиція очільника Пентагону для Трампа важить менше, ніж думка віце-президента Майка Пенса.
«Генерал Меттіс також прагне безпосередньо дізнатися про ситуацію в Україні. Він любить знати все з першоджерела», — додав Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, нині аналітик впливового Інституту Брукінза у Вашингтоні.
На думку аналітиків, президент Трамп (ліворуч) довіряє главі Пентагону Меттісу (в центрі) ухвалювати важливі рішення Фото: EPA/ALEX WONG/POOL
Летальна зброя чи символічна підтримка?
«Цьогорічний День Незалежності Україна святкуватиме на тлі зміцнення військової могутності. Візит Меттіса, разом з міністрами оборони інших країн НАТО, які також завітають до України, насамперед є висловленням підтримки США», — пояснює Торбурн.
На думку Миколи Бєлєскова, візит міністра оборони США — це сигнал, що співпраця між Вашингтоном і Києвом має вийти на новий рівень — у першу чергу через підписання угод у сфері військово-технічного співробітництва.
Експерта з оборони Нора Ванага вважає, що Меттіс обов’язково порушить питання про передачу Україні захисної летальної зброї. Дискусії про її надання тривають від початку конфлікту. Але отримали друге дихання після оприлюднення інформації, що Пентагон нібито розробляє план про надання Україні летальної зброї, зокрема протитанкових ракет.
«Звісно, ми не знаємо всіх деталей, але надання летальної зброї безперечно обговорять, адже це лобіює Державний департамент. Якщо зважати на нинішні відносини між США та Росією — негативні й напружені — є шанси отримати зброю», — вважає експертка.
Візит на тлі нової хвилі загострення Москва-Вашингтон
Пакет нових антиросійських санкцій, висилка американських дипломатів із Росії, скасування неімміграційних віз — таким є контекст відносин Москви та Вашингтона останніх двох місяців.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Війна» консульств: чому США обмежили видачу віз для РФ
Участь у військовому параді в країні, що відкрито воює з Кремлем, на думку балтійської експертки є «ризикованою грою»:
«Отримання летальної зброї різко змінить правила гри. Це означатиме, що Україна зможе піти в наступ. Питання в тому, як відреагує Росія. Зважаючи на напружені відносини, вони, імовірно, захочуть дати відсіч. Тому ескалація на Донбасі можлива. Це дуже ризикована гра».
Водночас треба зауважити, що коментар суперечить оприлюдненому в ЗМІ плані Пентагону. Там чітко зазначається, що йдеться винятково про захисну, а не наступальну зброю, зокрема про переносні протитанкові системи «Javeline». У разі нецільового використання американського оснащення Україна може втратити будь-яку фінансову підтримку з Вашингтона.
Експертка уточнює, що реакція Росії залежить від того, яку саме зброю США нададуть Україні, якщо це таки станеться. Торбурн уточнює, що американці захочуть мінімізувати негативний вплив на стосунки з Росією і водночас показати, що вони засуджують її незаконні дії на кордоні України.
Зустріч глави Пентагону з президентом Порошенком та міністром оборони України відбудеться за два дні після того, як спецпредставник США у переговорах щодо України Курт Волкер мав розмову з радником президента Росії Владиславом Сурковим.
Стівен Пайфер пояснює, що поки незрозуміло, чи ця зустріч дасть новий поштовх Мінському процесу або іншому вирішенню російсько-українського конфлікту:
«Я не думаю, що це суттєво вплине на плани генерала Меттіса, однак, безумовно, Волкер поділиться інформацією з зустрічей».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тіллерсон у Києві: про що говорили Держсекретар США та президент України
Півтора місяці тому Україну відвідав держсекретар США Рекс Тіллерсон, а відтак створили посаду спецпредставника США з питань України, яку обійняв Курт Волкер. Тепер до Києва приїздить міністр оборони США.
«Ми нарешті бачимо, що Сполучені Штати хочуть бути активнішими в українському питанні, допомагаючи держави в реформах і вирішенні конфлікту на Донбасі», — підсумовує Ганна Тобурн.
Візіт Меттіса (в центрі) вже через півтора місяці після візиту держсекретаря США Рекса Тіллерсона (праворуч) аналітики розцінюють як активізацію Сполучених Штатів в українському питанні Фото: EPA/MICHAEL REYNOLDS
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: