УКРАЇНА

Головне про напад на будівлю Росспівробітництва в Києві

12 березня, 2018 18:24
УКРАЇНА/Головне про напад на будівлю Росспівробітництва в Києві
Зберегти
Вигляд
lead
17 лютого представники радикальної організації С14 увірвалися в будівлю Російського центру науки і культури в Києві (Росспівробітництво), облили його фарбою та пописали антиросійськими написами. Громадське розповідає, що сталося і чим займалося Росспівробітництво в Києві.

Що сталося

Удень 17 лютого представники ультраправої організації С14 прийшли до будівлі Росспівробітництва, розташованої в центрі Києва. Відео того, що відбувалося, розмістив на Facebook лідер С14 Євген Карась. У ролику Євген, зокрема, пояснює мету акції.

«Перший зліва, — він показує на світлину. — Олексій Селіванов, лідер «Верного казачества», ця людина казала, що «до Києва ще дійдемо». Це Дмитро «Кремень», його люди — в охороні Царьова, підтримували Антимайдан в Дніпропетровській області, нападали на активістів.  А один з представників його організації в Харкові намагався підірвати бомбу на нафтобазі і його вбили СБУ-шники.  Далі — десантник з Москви, організатор автопробігу з бюстом царя Ніколая по Україні, член РНЕ. Останній зліва Єгор Смородінов, спортсмен і бізнесмен з Дніпра, у 2014-му — керівник охорони Царьова. Ховається в Москві.

Ці люди роками проводили тут за сприяння Россотрудничества заходи… І тому ми прийшли сюди з ними поспілкуватися».

На відео  кілька десятків молодиків (деякі були із закритими обличчями) палили фаєри біля будівлі й скандували гасла «Слава нації — смерть ворогам». Також зламали двері болгаркою і написали на стінах «Смерть ФСБ» і «Свободу Сенцову». На деяких світлинах представники С14 стоять на російському прапорі, який знайшли в Росспівробітництві — пізніше його спалили.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Учасники С14 прийшли до будівлі «Росспівробітництва» у Києві

Як сказав «РІА Новости Україна» керівник центру Костянтин Воробйов, у цей час там перебувало близько 50 дітей віком від 5 до 15 років, також група іноземців, які займаються в центрі на курсах російської мови. Воробйов заявив, що поліція оперативно приїхала на виклик, однак не втручалася.

Наступного дня, 18 лютого, в Києві проходив анонсований за три дні до того марш «Смерть Росії», в якому брали участь представники ультраправої організації «Організація українських націоналістів» (ОУН). Вони закидали будівлю Росспівробітництва камінням і розбили вікна.

Увечері 17 лютого постійне представництво РФ при ОБСЄ опублікувало в Twitter лист начальника Подільського райвідділу управління поліції охорони в Києві до Воробйова про те, що в зв'язку з форс-мажорними обставинами, починаючи від 21:00 17 лютого поліція в односторонньому порядку розриває договір про охорону приміщення представництва Росспівробітництва.

У прес-службі поліції охорони Громадському підтвердили, що лист дійсний і порадили за подробицями звертатися в київську прес-службу, однак там на дзвінки Громадського не відповіли.

Глава Росспівробітництва Елеонора Митрофанова заявила, що офіс тимчасово закривається. За телефоном, що значиться на сайті українського Росспівробітництва, Громадському відповів охоронець, який повідомив, що в будівлі нікого немає і коли хтось з'явиться, наразі невідомо.

Офіційний представник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова написала у Facebook, що з приводу подій у Києві «найближчим часом буде звернення в ОБСЄ».

Учасники «Маршу українських патріотів» на чолі з Миколою Коханівським прийшли до будівлі Росспівробітництва, закидали його яйцями і камінням, розбили вікна та спалили російський прапор Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKOУчасники «Маршу українських патріотів» на чолі з Миколою Коханівським прийшли до будівлі Росспівробітництва, закидали його яйцями і камінням, розбили вікна та спалили російський прапор Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Чим займалося Росспівробітництво в Києві

На сайті Росспівробітництва зазначено, що організація діє в межах угоди між Кабінетом міністрів України і Російською Федерацією від 1998 року. Росспівробітництво виконує функції «зміцнення всебічних російсько-українських гуманітарних зв'язків в інтересах взаєморозуміння і співпраці», також підтримує російську мову і російську культуру в Україні.

У 2016 році депутати від «Блоку Петра Порошенка» внесли до Верховної Ради законопроект «Про денонсацію Угоди між Кабінетом міністрів України і урядом Російської Федерації про заснування та умови діяльності інформаційно-культурних центрів», який передбачав закриття Росспівробітництва в Києві. Але за три місяці проект відкликали, так і не проголосувавши.

12 серпня 2017 року щодо діяльності Росспівробітництва стався гучний скандал. Близько 70 українських підлітків у супроводі вчительки російської мови однієї з київських шкіл Ганни Новікової відвідали Москву і Санкт-Петербург для участі в навчально-освітній програмі під назвою «Здравствуй, Россия!». Водночас програма почала діяти від 2014 року. Діти з України брали участь у ній не вперше.

На поїздку звернула увагу народна депутатка України від партії «Самопоміч» Наталя Веселова. Вона написала пост у Facebook з вимогою до СБУ, Міністерства освіти й МЗС розібратися в ситуації.

У відомствах відповіли, що поїздка не порушувала закон. Веселова заявила, що українські держоргани повинні ретельніше відслідковувати діяльність Росспівробітництва. Зі свого боку представник головного офісу Росспівробітництва Сергій Шатунов назвав скандал «штучно роздутим» — в інтерв'ю пропагандистському каналу Russia Today.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Урок російської: чому виник скандал навколо поїздки українських школярів у РФ

Росспівробітництво атакують не вперше. У 2016-му, за словами Костянтина Воробйова, представники С14 нападали на будівлю чотири рази: вночі фасад будівлі розписували антиросійськими гаслами, закидали будівлю фаєрами, а також зірвали презентацію книжки «Откуда пошла руская земля» українського історика, академіка НАН України, директора Інституту археології НАНУ Петра Толочка.

Що буде далі із центром і чи працюватиме він узагалі, в головному офісі Росспівробітництва Громадському не відповіли.

 

Пов`язані новини