Хороша новина — український футбольний чемпіонат таки почався. Погана — з коронавірусу

Тренування «Карпат» напередодні гри з «Маріуполем» 27 травня 2020 року. Матч так і не відбувся — у гравців та персоналу львівських «Карпат» виявили коронавірус
Тренування «Карпат» напередодні гри з «Маріуполем» 27 травня 2020 року. Матч так і не відбувся — у гравців та персоналу львівських «Карпат» виявили коронавірусFC Karpaty Lviv

Українська Прем’єр-ліга рестартувала 30 травня після того, як МОЗ дозволило проводити спортивні змагання. І одразу український чемпіонат спіткала проблема — у гравців та персоналу львівських «Карпат» виявили коронавірус. Через це матч — «Карпати» проти «Маріуполя» — не відбувся. «Карпати» перейшли на режим самоізоляції та скасували навіть тренування.

Пізніше Українська асоціація футболу уточнила — коронавірусом у «Карпатах» заразилися 25 із 65 перевірених на COVID-19 людей. Тому не зіграють львів’яни щонайменше у наступних двох турах — проти полтавської «Ворскли» (матч було заплановано на 7 червня) та «Дніпра-1» (13 червня).

Ще до відновлення УПЛ президент Української асоціації футболу Андрій Павелко заявив, що у разі виявлення коронавірусу у гравців усі матчі не зупинятимуть. І в «Карпатах», і в керівництві Прем’єр-ліги налаштовані на те, що львівському клубу вдасться завершити чемпіонат, навіть якщо доведеться грати молодіжним складом.

«Клуб додатково тестує гравців, які є в заявці. Це футболісти U-21 та U-19. І якщо основного складу команди не буде достатньо, клуб скористається допомогою молодих футболістів, і ми сподіваємося, що зможемо повноцінно закінчити чемпіонат», — сказав hromadske виконавчий директор Української Прем'єр-ліги Євген Дикий.

Він додав, що наразі немає підстав для зарахування львів’янам технічних поразок за пропущені матчі, бо клуб діє відповідно до правил УПЛ.

Гравці львівських «Карпат» стоять у черзі на тестування на коронавірус, Львів, 1 червня 2020 рокуFC Karpaty Lviv

Що кажуть у «Карпатах»

У львівському клубі hromadske підтвердили, що готові дограти сезон молодіжним складом і загалом готові до компромісів, наприклад, зіграти домашній матч із «Маріуполем» у гостях.

«Чудово усвідомлюємо, що біда, яка спіткала наш клуб, додає головного болю всім учасникам чемпіонату — страждає календар логістика, ламаються плани підготовки», — йдеться у відповіді клубу на запит hromadske.

Готові «Карпати» і до можливих технічних поразок, якщо так вирішить УПЛ, і не планують оскаржувати їх, бо «уся енергія та зусилля клубу спрямовані на піклування про здоров’я футболістів і працівників».

Стосовно епідемічної ситуації в клубі кажуть, що всі гравці та персонал клубу — з позитивним або негативним тестом на коронавірус — перебувають на самоізоляції та підтримують постійний зв’язок із медичним штабом.

«Клуб щиро дякує за сотні дзвінків і повідомлень зі словами підтримки. Це мотивує і надихає якомога швидше повернутися до улюбленої справи», — йдеться у відповіді «Карпат».

Тренування «Карпат» напередодні гри з «Маріуполем» 27 травня 2020 рокуFC Karpaty Lviv

Що кажуть в УПЛ?

Виконавчий директор УПЛ Євген Дикий каже, що в разі виявлення хворих в інших клубах, кожен випадок розглядатимуть окремо. Проте наразі Ліга не бачить підстав говорити про те, що чемпіонат не вдасться дограти.

«Усі клуби проходять тестування, контролюють стан своїх футболістів та персоналу. Немає підстав для того, щоби ми казали про якісь загрози для дострокового закінчення чемпіонату або якісь інші варіанти розвитку», — зазначив він.

Деякі європейські чемпіонати доволі швидко капітулювали перед пандемією. Наприклад, Франція 1 травня оголосила про дострокове завершення чемпіонату. Там розподілили місця у таблиці за підсумками тих матчів, які встигли зіграти до карантину. Після цього у Франції одне з найвідоміших спортивних видань L’Équipe натякнуло, що керівники французької Ліги 1 — «ідіоти». У Нідерландах взагалі завершили сезон без чемпіона.

В УПЛ кажуть, спеціально не розробляли варіантів, що робити в разі дострокового завершення Ліги. Ми звернулися до пресслужби донецького «Шахтаря», який зараз лідирує зі значним відривом у турнірній таблиці, із запитанням, чи погодяться «гірники» на чемпіонство, якщо УПЛ не зможе дограти. Однак у клубі не озвучили своєї позиції.

«Питання організації змагань — це компетенція організаторів. Доцільно звернутися до УПЛ та УАФ», — відповіли у пресслужбі клубу.

Проте нагальнішою є ситуація щодо тих же «Карпат», бо наразі львів’яни перебувають на останньому місці в таблиці і борються «за виживання». Тобто, якщо вони посядуть останню сходинку в таблиці, то вилетять у Першу лігу (нижчий дивізіон).

Чи є можливість для «Карпат» залишитися в УПЛ, навіть посівши останнє місце? «У нас є формат наступного сезону, і там є обмін між лігами (тобто з УПЛ вилітає останній клуб, а з Першої ліги — виходить в УПЛ перший). Якщо ситуація потребуватиме додаткових обговорень, це буде вже певний форс-мажор, це буде додаткове рішення. Наразі ми віримо, що до цього не дійде», — каже Євген Дикий.

Водночас і переносити матчі безкінечно не вийде, бо є рекомендації УЄФА щодо граничної дати завершення чемпіонату. Це початок серпня, уточнює Дикий.

Тому, попри позитивний настрій УПЛ, залишається теоретична можливість не встигнути дограти чемпіонат, бо футбол — циклічна річ, і на зміну одному сезону має прийти інший.

Так, зазвичай новий чемпіонат в Україні розпочинається ще в липні, але цього літа він точно не стартує так рано. Євген Дикий каже, що сезон 2020/2021 стартує в серпні, точної дати поки що немає.

«Уже найближчим часом ми з клубами проведемо зустріч, на якій розглянемо і затвердимо формат розіграшу наступного чемпіонату. І будуть відомі вже повноцінні дати», — каже він.

Перший після карантину матч Української прем'єр-ліги «Шахтар» — «Динамо» на стадіоні «Олімпійський» у Києві, 31 травня 2020 року. Матч відбувся за порожніх трибун, «Динамо» програло «Шахтарю»Українська Премʼєр-Ліга

Коли вболівальники повернуться на трибуни?

Поки що жодна ліга в Європі (крім Угорщини), яка поновила матчі після карантину, не дозволяє вболівальникам ходити на стадіон. Дозволити фанатам повернутися на трибуни Українська Прем’єр-ліга не може самостійно, а має погодити це з МОЗ. Євген Дикий каже, що такі консультації вже заплановано, але чи повернуться глядачі на трибуни вже в цьому сезоні — не зрозуміло.

«У нас є варіанти, яким чином можна повернути вболівальника. Сподіватимемося, що вже найближчим часом зможемо спільними зусиллями повернутися до того футболу, до якого ми звикли», — говорить він.

У МОЗ кажуть, що їхня позиція чітка — похід глядачів на стадіон є масовим заходом, тому повернутися фанати зможуть лише тоді, коли буде дозвіл на проведення масових заходів в цілому по країні.

«Поки що про це не йдеться», — сказала hromadske Марія Іваник, помічниця головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка.

Вона також підтвердила, що представники МОЗ комунікують із керівництвом українського футболу.

«Проводяться зустрічі, комунікують постійно, так само, як і комунікували, коли давали дозвіл на відновлення спортивних змагань, зокрема і футбольних матчів», — розповідає помічниця санлікаря.

Перший після карантину матч Української прем'єр-ліги «Шахтар» - «Динамо» на стадіоні «Олімпійський» у Києві, 31 травня 2020 року. Матч відбувся за порожніх трибун, «Динамо» програло «Шахтарю»Українська Премʼєр-Ліга

Водночас Іваник допускає, що якісь масові заходи дозволять проводити раніше, ніж інші. Проте конкретні терміни залежать від епідемічної ситуації.

«Хіба що будуть прописані якісь окремі винятки з якихось певних причин. Не знаю, що буде стосовно футболу, але таке також може бути. Поки що стежимо за епідемічною ситуацією і дивимося, як вона розвиватиметься. Бізнес відкривається потроху і відривається той, в якому найменші скупчення людей», — підсумувала вона.

Виключно зі спортивної точки зору найцікавішим у цьому сезоні УПЛ залишається інтрига: чи зможе «Динамо» обійти луганську «Зорю» та чернігівську «Десну» і посісти друге місце. Якщо цього не станеться, у наступному сезоні вболівальники «біло-синіх» Ліги чемпіонів не побачать.