На початку 2019 року українські родини, які не мають лічильника, отримали платіжки за газ із утричі вищою сумою, ніж це було раніше. Показники змінилися, бо вони залежать від норм споживання, яку змінили через суд. Аби не переплачувати за газ, українці повинні мати лічильник.

Як не крути, а за лічильники платять самі споживачі. Ба більше — уже заплатили, але їх так і не встановили. Громадське пояснює — чому так сталося, як можна встановити лічильник і чому показники в платіжках можуть вирости знову.

Що сталося?

Українці, які не мають газового лічильника, отримали збільшені втричі суми у платіжках за спожитий торік у грудні газ. Якщо раніше такі споживачі платили за три кубометри газу в місяць, то тепер з них вимагали вартість майже десяти кубів.

Чому так сталося?

Вже кілька років облгази, які належать українському олігарху Дмитру Фірташу, намагалися скасувати затверджену в 2016 році урядом норму споживання газу — 3 кубометри в місяць для тих, хто не має лічильника. Навесні 2018 його компанія «РГК» врешті домоглася свого: суд скасував оновлену урядом норму. Відтак, з грудня минулого року українці без лічильників, як у 90-х роках, знову мають платити за норму майже 10 кубометрів. Але тоді люди значно активніше споживали газ, бо не мали електрочайників, мікрохвильовок тощо.

Водночас Кабінет міністрів міг врятувати ситуацію і ще влітку 2018-го затвердити нові норми споживання газу, але зробив це тільки тиждень тому — 30 січня цього року. Утім, і цей порятунок може не допомогти.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Житель Обухова відмовився від комунальних послуг. Він сам утримує свій будинок, і це дешевше

Тож платити чи ні за 10 кубометрів?

Відповідно до ухвали суду, за грудень-січень українцям доведеться заплатити те, що вказано в платіжках. В Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявили, що нові платіжки за газ обраховані законно. Водночас прем’єр Володимир Гройсман сказав не платити.

Але, як то кажуть, є одне «але». Заступник начальника департаменту енергоефективності НАК Нафтогаз Олексій Хабатюк в ефірі Громадського пояснив, що «РГК» знову може піти в суд і повернути норми в 10 кубометрів, адже нові норми уряд ухвалив з порушенням:

«Допущено процедурне порушення, щонайменше двічі у двох постановах. Повинні були з’ясувати, хто допустив ці порушення, чому, які наслідки та застосувати санкції проти відповідальних осіб», — повідомив Хабатюк.

За його словами, відповідної роботи не провели, тому подібну помилку в ухваленні урядового рішення допустили ще раз — 30 січня.

Порятунок — лічильники. Хто за них заплатить?

Варіант №1 — Нафтогаз

Як зазначено в постанові уряду, яку ухвалили 30 січня, профінансувати встановлення газових лічильників має саме Нафтогаз.

Однак наразі виділити на це кошти Нафтогаз не може, адже уряд досі не затвердив фінансовий план компанії на 2019 рік. Серед іншого, в цьому плані мають передбачити видатки й на встановлення лічильників.

«Ми не проти профінансувати. Але тільки Кабмін затверджує фінансовий план Нафтогазу, ми не можемо здійснити витрати без цього плану», — повідомив Хабатюк і додав, що останні декілька років фінплан компанії уряд затверджує із запізненням.

У Нафтогазі зазначають, що гроші на встановлення лічильників готові взяти з дивідендів, які компанія щороку платить до бюджету. Зазначимо, що податки та дивіденди від Нафтогазу складають близько 15% усіх бюджетних доходів, які потім йдуть на фінансування армії, медицини, освіти тощо. Тобто в кінцевому результаті за газові лічильники доведеться заплатити самим споживачам.

Варіант №2 — облгаз

Водночас встановлення лічильників було свого часу закладено в ціну, яку споживачі щомісяця сплачують посередникам — облгазам. Ті мали б накопичити ці кошти та поступово встановити лічильники всім споживачам. Однак цей план останні декілька років не виконується.

Тобто, громадяни сплачують за встановлення лічильників, проте фактично цієї послуги не отримують.

Контролювати процес мала б Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг, але наразі там не ухвалили жодного рішення, яке б примусило облгази встановити лічильники споживачам.

Варіант №3 — найшвидший. За власний кошт

Найкоротший шлях до лічильника — власна кишеня. На сайті облгазу, який обслуговує ваш будинок, має бути вказано модель лічильника, який спеціалісти рекомендують встановлювати. Приблизна вартість — 1500 тисячі гривень + робота майстра.

Щоб установити лічильник, вам треба прийти до облгазу з паспортом, ідентифікаційним кодом і документами, які підтверджують право власності на квартиру. Там вам дадуть довідку про те, що ви не маєте заборгованості за газ. Потім ви напишете заяву про намір встановити лічильник і приблизно за місяць до вас прийде майстер.

Але у разі самостійного встановлення потрібно пам'ятати, що тоді за лічильники ви заплатити тричі: у тарифах, які сплачували облгазам, дивідендами, які Нафтогаз сплачує до державного бюджету (і які належать українському народу як кінцевому власнику) та з власного гаманця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 10 запитань про опалення: міста без тепла, бо постачальники заборгували Нафтогазу мільярди

Редакторка: Юлія Банкова
Поділитись: