Нафтогаз не дозволяє постачати паливо регіональним теплокомуненерго, які накопичили мільйонні борги
Фото: Скакодуб Андрій/POOL/УНІАН
Середньодобова температура в багатьох регіонах країни вже давно нижче 8 градусів, а вже за кілька днів синоптики обіцяцють до 6 сантиметрів снігу. Багато населених пунктів отримують тепло. Однак у низці міст опалення так і не ввімкнули. Чому в розпал опалювального сезону тисячі українців залишились без тепла — пояснює Громадське.

Де немає тепла?

Наразі опалення не ввімкнули в Херсоні, Шепетівці, Сєвєродонецьку та ще кількох містах Луганщини, Кропивницькому, Павлограді, в Смілі навіть оголосили надзвичайний стан, а в Кривому Розі обурені містяни підпалили шини перед місцевим міськгазом.

«Будівлю «Криворіжгазу» захопили невідомі люди. У заручниках утримують співробітників підприємства, які вели з ними переговори. Компанія не може гарантувати безпечне газопостачання міста. Незаконно відкриті засувки та запущено п’ять котелень із шести. Система газопостачання розбалансована», — заявили в компанії. Водночас у частини мешканців міста опалення ввімкнули ще 6 листопада.

Чому там не ввімкнули опалення?

Державна компанія НАК Нафтогаз не дозволяє постачати паливо регіональним теплокомуненерго, які накопичили мільйонні борги. Понад рік НАК надавав газ обленерго на умовах «пільгових спеціальних обов’язків» (ПСО) — не за ринковою ціною, а за фіксованою, встановленою регулятором (НКРЕКП та КМУ). Утім, за пільгових умов комунальники накопичили борги перед Нафтогазом.

Скільки винні й хто заборгував найбільше?

За даними компанії, станом на 7 листопада їй заборгували 44,6 мільярдів гривень. Із них більш ніж половина — державні й приватні підприємства, що постачають гарячу воду та опалення населенню.

Порівняно з минулим роком, борг виріс на понад 5 мільярдів.

Однак є й особливі боржники. У Нафтогазі кажуть: із 28 теплоелектроцентралей і генерувальних компаній 18 мають значні борги. Серед них — ТЕЦ переважно із тих міст, де наразі немає опалення. Зокрема й ДП Криворізька теплоцентраль, в якої, за даними Нафтогазу, накопичився майже мільярд гривень боргу. У Смілі й Шепетівці ж місцевий приватний оператор «Енергоінвест» заборгував сумарно майже 1,4 мільярдів гривень. Власником ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та «Сміла Енергоінвест» є ТОВ «Комунальні системи України».

Звідки взялися такі борги в комунальників?

Не на їхню користь зіграло декілька факторів. По-перше, значна різниця між спеціальною та реальною ціною на газ — за даними НАК, в жовтні газ коштував понад 12 тисяч гривень для промислових споживачів на умовах післяплати. Водночас теплокомуненерго й домогосподарства купують його більш як наполовину дешевше (5930,4 грн/тис. кубометрів з ПДВ, без урахування вартості транспортування).

Тобто постановою про спеціальні зобов’язання держава опосередковано завдала збитків самій собі: їх зазнає державний Укртрансгаз.

По-друге, доклалися й самі оператори теплокомуненерго, які накопичили власні борги з різних причин: несплата населенням, невчасне та неповне повернення пільгових грошей, наприклад, старі заборгованості за субсидіями. І тут виходить замкнуте коло — з міських бюджетів постачальникам не виплатили субсидії, постачальники не заплатили ці гроші Нафтогазу, відтак Нафтогаз відмовляється постачати їм паливо. І за законом, має на це повне право.

Накопичувалися борги й через непрозору структуру компаній, як це сталося з Київтеплоенерго. Колишній директор Київенерго Олександр Фоменко в коментарі Громадському відзначив, що така ситуація зумовлена «низьким тарифом на тепло для населення, який не покриває витрат компанії на закупівлю палива та обслуговування обладнання».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли буде гаряча вода

Борги були й у минулі роки, чому ж цьогоріч ситуація стала критичною?

Наприкінці вересня регулятор установив максимальний рівень заборгованості для теплокомуненерго, при якому вони можуть отримати право на поставку палива — номінацію. Нафтогаз видає номінації щодесять днів. Тобто, якщо підприємство встигне сплатити борги, може отримати номінацію вже в наступні 10 днів.

Чому Нафтогаз не спише борги?

У компанії не хочуть іти на такий крок для жодного з боржників, адже інші теж захочуть.. «Це використають як прецедент для розмивання цих 20 мільярдів і перетворення їх на безнадійну заборгованість. І ці гроші спишуть з інших акціонерів компанії, якими є люди, адже ми сплачуємо дивіденди в державний бюджет», — пояснює заступник голови департаменту з енергозбереження НАК Нафтогаз України Олексій Хабатюк.

Чи мають право вимикати тепло в опалювальний сезон?

Згідно з постановою НКРЕКП, Нафтогаз може не надавати номінацію на газ комунальникам навіть узимку. Але технічно перекрити подачу палива він не має повноважень і можливостей. Це могли б робити облгази. Але закон «Про забезпечення теплом» не дозволяє їм припиняти постачання палива в опалювальний сезон. Кожне таке припинення — привід для відвідин прокуратури. Нацполіція Дніпропетровщини вже, до речі, порушила кримінальну справу щодо несвоєчасної подачі тепла в будинки жителів Кривого Рогу.

Постачання газу тепловикам без номінації та підписаних актів між Нафтогазом та теплоенерго трактують як несанкціоноване споживання з боку облгазу. Тільки за минулий рік, як повідомили Громадському в НАК Нафтогаз, у такий спосіб відібрали близько 1,8 мільярдів кубометрів палива.

Утім, від 1 грудня згідно з новою редакцією Кодексу газорозподільних мереж НАК зможе давати розпорядження облгазам відмикати споживачів (зокрема, котельні й ТЕЦ) за борги. Але поки що крайніми залишаються саме облгази.

І якщо у випадку конфлікту в Смілі, де винуватцем є приватне підприємство, яке не є правонаступником державних комунальників, а просто надає послугу опалення, облгаз має право відмовити в постачанні палива, то в Кривому Розі, де винні державні комунальники — за законом, ні. Про що, у відповідь на звинувачення Криворіжгазу нагадали у НАК:

«Поки вимоги закону не виконані, Нафтогаз має рівно стільки ж підстав постачати газ цьому тепловику, скільки й сам облгаз або будь-який інший постачальник. Криворізька теплоцентраль може купити газ на ринку на довільних умовах, якщо не хоче/не може працювати з Нафтогазом на пільгових. До речі, пан Фірташ має достатньо газу, щоб не перекривати постачання. Як мінімум, він забезпечує сировиною Сумихімпром, але з якоїсь причини не бажає допомогти жителям Кривого Рогу. І це саме його облгаз перекрив подачу газу».

Чи замішана тут політика?

Водночас джерела Громадського стверджують, що питання теплопостачання в деяких містах, зокрема, в Кривому Розі, не стільки боргове, скільки політичне. Пов’язане воно з перерозподілом сфер впливу в «Опозиційному блоці». Місто є політичною вотчиною Олександра Вілкула, який належить до так званого «сектору Ріната Ахметова» в цьому блоці. Міський голова — батько нардепа.

Оскільки Криворіжгазом управляє «Регіональна газова компанія», що належить до холдингу Group DF Дмитра Фірташа, за словами співрозмовника Громадського, ескалація конфлікту навколо «Криворіжгазу» свідчить про негативні процеси всередині «Опоблоку». Це може бути реакцією на заяву одного з лідерів «опоблоківців» Сергія Льовочкіна (близького до Дмитра Фірташа), що він підтримує об’єднання з усіма політичними силами, які поділяють цінності його партії, зокрема, з партією «За життя» Вадима Рабіновича та Віктора Медведчука. Але це вже політика, а не економіка, й вирішуватиметься питання теплопостачання все ж після погашення боргів.

Як вирішити проблему?

Два роки тому держава запропонувала вихід — закон про реструктуризацію боргів, який дозволив би загалом списати 6,4 мільярди гривень пені, штрафних і фінансових санкцій. Віце-прем’єр Геннадій Зубко ще влітку наголошував, що в реєстр щодо реструктуризації заборгованості включили 214 підприємств теплопостачання й водопостачання. Та угоди з НАК Нафтогаз підписали тільки 35 із них.

Відтоді ситуація практично не змінилася. Та й угоди про реструктуризацію не допомагають. Криворізька компанія, за словами очільника НАК Андрія Коболєва, навіть уклавши угоду, не виконала своїх зобов’язань.

«Ми підписали договір про реструктуризацію, графік. Його повністю провалили, компанія взагалі нічого не виконала. Компанія була в банкрутстві, порушила графік... Нафтогаз готовий укласти нову угоду про реструктуризацію, але нам потрібна чиясь гарантія, що договір виконають. Щойно норму закону виконують, ми проводимо реструктуризацію й готові постачати газ. Тобто готові до будь-якого законного варіанту», — сказав він.

Коли в домівках буде тепло?

«Запущені в роботу чотири котельні теплоцентралі, шоста розігрівається й виходить на параметри, щоб подавати тепло споживачам, відновлюється робота п'ятої», — повідомив про ситуацію в Кривому Розі народний депутат Костянтин Павлов «Радіо Свобода» в ніч на вівторок.

Номінації на газ у криворізької компанії наразі немає. У Нафтогазі кажуть, що отримання тепловиками легального газу та ввімкнення опалення — це «питання одного дня, але все залежить від виконання вимог законодавства». Як, зрештою, й для інших боржників.

Поділитись: