Екс-голову Апеляційного суду Криму Валерія Чорнобука, якому закидають держзраду й співпрацю з окупантами, затримали в Києві.

Про це Громадському повідомила речниця СБУ Олена Гітлянська. Його оголосили в розшук іще в липні.

Хто такий Валерій Чорнобук та про яку саме співпрацю з окупантами йдеться — розповідає Громадське.

Весна 2014 року. Уже оголосили результати окупаційного референдуму, Росія видала закони про анексію українського півострова. У цей час голова Апеляційного суду Криму Валерій Чорнобук був дуже активним: давав інтерв’ю, особисто засвідчив представлення Наталії Поклонської колективу окупаційної прокуратури Криму, написав звернення до кримських суддів, закликавши брати громадянство країни-окупанта й правити судочинство за російськими законами. Звернення оприлюднили на офіційному сайті Апеляційного суду Криму. У домені gov.ua вивісили російський герб і посилання на сайт президента Росії. А першу лекцію для кримських суддів — введення до російського законодавства — Чорнобук прочитав особисто.

Кримські судді, яких Чорнобук закликав до зради, за минулі чотири роки винесли не одне політично вмотивоване рішення проти українців, таких, наприклад, як Володимир Балух. Водночас сам Чорнобук не зміг домовитися з окупаційною владою — через особистий конфлікт з так званим «головою Криму» Сергієм Аксьоновим навесні 2014-го його визнали персоною нон-грата на півострові. Так він опинився на материковій частині України.

Тут він не розгубився — вступив на військову службу. Рівно 45 діб відслужив начальником лазні в глибокому тилу, отримав посвідчення учасника АТО й указом президента Петра Порошенка його перевели на посаду судді Апеляційного суду Дніпропетровської області в Кривому Розі. Виносив рішення іменем України до весни 2016 року, аж поки про це не дізналися журналісти.

«Звичайно, був неправий. Неправильно оцінив ситуацію, звільняюся із судової системи, щоб більше її не ганьбити», — заявив він у телефонній розмові з журналістом Громадського.

Врешті, восени 2016 року Верховна Рада таки звільнила Валерія Чорнобука разом з суддями Майдану — за порушення присяги судді.

Але у свою безкарність Чорнобук вірив до останнього, і попри обіцянки більше не паплюжити репутацію суддівської влади, намагався відновитися на посаді. Утім, Вищий адміністративний суд України позов Чорнобука до Верховної Ради не задовольнив.

11 липня 2018 року прокуратура Автономної республіки Крим оголосила про підозру колишньому голові Апеляційного суду Криму Валерію Чорнобуку. Спільно з СБУ провели обшуки вдома й на роботі. За даними ЗМІ, Чорнобук останнім часом працював позаштатним радником міського голови Дніпра. Валерієві Чорнобуку оголосили про підозру у вчиненні дій, кваліфікованих за частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу «Державна зрада». Як повідомляє СБУ, під час обшуків знайшли нові докази участі Валерія Чорнобука в незаконній російській анексії Криму.

Поділитись: