Хто винен? Невістка! Як в Україні карають за невиконання батьківських обов'язків

Хто винен? Невістка! Як в Україні карають за невиконання батьківських обов'язків
hromadske

Пам’ятаєте історію з 2021 року, коли мама залишила хлопчика з батьком і дитина загубилася? Тоді столична поліція склала протокол на матір. Через це обурилося чимало користувачів у соцмережах: мовляв, де логіка?

Правоохоронці пояснювали, що мама прийшла забирати дитину до відділення, тому саме її і притягнули до відповідальності. До того ж жінка взагалі претензій не мала.

Випадок не поодинокий

Цьогоріч у травні сталася дещо схожа ситуація. Столичним правоохоронцям повідомили про двох малолітніх дівчат у вагоні трамвая.

На місці інспекторка ювенальної превенції з'ясувала, що сестри 2014 та 2017 років народження пішли гуляти у дворі свого будинку, а згодом без дозволу батьків вирішили покататися в громадському транспорті.

Правоохоронці встановили дані матері та передали їй доньок. Поліціянтка ухвалила рішення про притягнення мами до адміністративної відповідальності за статею 184 КУпАП. Дніпровський районний суд Києва виніс жінці попередження.

У поліції на запит hromadske зазначили, що батьки на дії поліції скарг не мали. Матір у суді пояснила, що з однією дитиною пішла до церкви, а двоє інших її дітей залишились удома з чоловіком.

На наше запитання, чому оштрафували саме маму, а не тата, у поліції відповіли, що така інформація є конфіденційною, тому що належить до службової.

Винен тато, але протокол складають на маму

У реєстрі судових справ можна знайти ще кілька випадків, коли протокол про адміністративне правопорушення поліціянти склали на матір, хоч під час події був присутній і батько.

Наприклад, у червні на Львівщині оштрафували жінку: поки вона разом із чоловіком була на одному поверсі розважального центру, їхня донька на іншому поверсі впала і травмувалася.

На Вінниччині того ж місяця суд виніс жінці усне зауваження: поки вона з чоловіком загрібала сіно на городі, неповнолітній син без їхнього відома взяв мопед і порушив ПДР.

Водночас трапляються випадки, коли протоколи складають і на батька, і на матір. Так, на Івано-Франківщині в серпні суд виніс усні зауваження обом батькам через те, що діти не були на навчанні понад 10 днів.

Віцепрезидентка ГО «Ла Страда — Україна», адвокатка Марина Легенька, в коментарі hromadske заявила, що за статею 184 КУпАП досить частосаме жінок притягають до відповідальності, попри те що вони перебувають в рівних умовах з батьком дитини. І навіть тоді, коли по факту винен тато, карають маму.

Утім, Марина Легенька припускає, що штрафувати можуть одного із батьків, аби не обтяжувати сім’ю фінансовими стягненнями.

«Питання не в тому, що потрібно скласти два штрафи на кожного із батьків, а питання в тому, щоб розібратися, чому так відбулося. Не визначити по принципу "вона мати — складемо на неї адмінматеріали", а чітко з’ясувати причини, що призвели до правопорушення», — резюмувала вона.

Що кажуть у поліції?

У Нацполіції на запит hromadske повідомили, що з 1 січня по 1 травня було 15 126 адміністративних правопорушень, передбачених статею 184 КУпАП. До відповідальності притягнули 13 231 людину, з них 11 069 — жіночої статі. Водночас вони не виокремлюють в обліку окремо батька і матір.

«Відповідно до статті 252 (оцінка доказів) КУпАП, поліціянт під час розгляду справи про адміністративне правопорушення оцінює докази. За своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному обʼєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю», — йдеться у відповіді.

Діти — з бабусею, винна мама?

У липні в Чернігові суд розглядав справу про притягнення до адміністративної відповідальності матері за ч. 1 ст. 184 КУпАП. У матеріалах йдеться, що жінка поїхала до Вінниці, щоб після поранення доглядати чоловіка старшої доньки. А трьох інших дітей, малолітніх, залишила на бабусю. Поліція виявила, що діти купалися в річці без нагляду, бо бабуся була не в змозі цього робити: була напідпитку. Протокол правоохоронці склали на матір. Однак суд зазначив, що мама лишила дітей на бабусю тимчасово і це не є ухиленням від виконання батьківських обов’язків, тож справу закрили.

Дещо схожа ситуація трапилася у Вінниці. Поліція склала протокол на жінку через те, що її дитина була в кафетерії без належного догляду. Матір у суді пояснила, що молодшого сина залишила з бабусею, поки зі старшим ходила до лікаря. Бабуся тим часом пішла з внуком до кафетерію. Там напідпитку її й підловила поліція. Однак суд визнав винною матір: до відповідальності жінку не притягнули, обмежились усним зауваженням.

Таїсія Рубаняк, керівниця департаменту захисту прав жінок благодійного фонду «Місто Добра», зазначає, що Сімейний кодекс визначає права родичів щодо участі у вихованні дитини. Але в ньому є прогалина, коли йдеться про їхні обов’язки.

«Якщо мати поїхала зі своєю старшою дитиною до лікарні, то де вона має залишити меншу? Наприклад, якщо на бабусю, то законодавство не покладає на неї обов'язку щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Натомість передбачено лише право бабусі на участь у вихованні», — зазначає Рубаняк. І додає: треба міняти закони. Зокрема, прописати, що, коли в матері є потреба залишити дитину з родичами, які на це погодилися, вони мають нести відповідальність на час перебування з дітьми.

«Ми не можемо уникати того факту, що в нас дуже багато дітей залишаються з бабусями й дідусями. Зараз ще проблема, що чоловіки пішли на фронт, жінки залишаються самі з дітьми. Матерям потрібно ходити на роботу, коли закриті дитсадки та школи, вони залишають дітей на родичів», — пояснила Таїсія Рубаняк.