І до важливих новин: вчені нарешті зрозуміли, чому фекалії вомбатів мають форму куба

Вомбат
ВомбатWikimedia

Думки багатьох вчених (і не тільки) впродовж уже тривалого часу непокоїть таке питання — чому фекалії вомбатів мають форму куба? Схоже, науковці з Університету Тасманії мають відповідь.

Про це повідомляє CNN.

Вомбати — пухнасті сумчасті, які живуть на півдні та південному сході Австралії, а також у Тасманії. Раніше вчені вже припускали, що вомбати не просто випорожнюються, а спілкуються одне з одним за допомогою фекалій.

Одна тварина здатна випорожнитися близько 100 разів за ніч, у такий спосіб вона помічає свою територію, лишаючи фекалії на найвидніших місцях. Інший вомбат здатний «прочитати» за цими залишками інформацію про тварину, яка тут проживає, зокрема, за допомогою запаху й розташування фекалій.

Зазвичай вомбати залишають свої фекалії на височинах, каменях або колодах, і завдяки кубічній формі ті не скочуються з них.

То ж як вони надають їм форму куба? Завдяки лабораторним дослідженням та математичним моделям науковці з Університету Тасманії виявили, що за це відповідають останні 17% кишківника, в яких є дві жорсткі та дві гнучкі області. Через висушування фекалії у товстій кишці та відповідні скорочення м'язів вони отримують однаковий розмір та кути.

Це дослідження спростувало теорію про те, що вомбати самі вже після випорожнення ліплять кубічні фекалії, а також припущення, що у вомбатів незвичне анальне кільце (воно у них звичайне).

Еколог із Університету Тасманії Скотт Карвер наголосив, що це унікальна здатність для царства тварин.

«У людей їжа проходить через кишківник за один-два дні, а у вомбатів цей процес може тривати у чотири рази довше, тому тварина може отримувати всі можливі поживні речовини зі своєї їжі. Ці істоти виробляють фекалії, значно сухіші, ніж людські, бо вони краще добувають воду з кишківника», — сказав він.

Також науковець припустив, що таку «технологію» вомбатів можна використовувати в харчовій промисловості, наприклад, для виробництва кубічних сосисок.

Ще у 2018 році американські фізики припускали, що кубічна форма екскрементів вомбатів може бути наслідком деформації еластичної тонкої кишки, але, як бачимо, вони помилялися. А втім, їхні заслуги не оминули увагою, тож їм у 2019-му вручили Шнобелівську премію.