Кортеж у супроводі мотоциклістів розсікає вулицями нічного Парижа під звуки диско — таким був фінальний відтинок шляху до президентства Еммануеля Макрона. Він відсвяткував свою перемогу на виборах на площі перед музеєм Лувра в Парижі.

Кортеж у супроводі мотоциклістів їде вулицями нічного Парижа під звуки диско – такий фінальний відтинок шляху до президентства Емануеля Макрона. Він відсвяткував свою перемогу на виборах на площі перед музеєм Лувра в Парижі.

Президенти-правоцентристи Жак Ширак у 1995-му та Ніколя Саркозі в 2007-му збирали своїх прихильників у переможний для них день виборів на площі Згоди (Конкорд), що символізує завершення періоду терору під час Великої французької революції (1789-1799). Соціаліст Франсуа Олланд влаштовував урочистості з нагоди свого президентства на площі Бастилії, названої на честь фортеці-в’язниці, з якої почалася та сама революція. Емануель Макрон обрав чи не останнє всесвітньо відоме місце в Парижі, ще неосвоєне іншими президентами та кандидатами в президенти – площу перед Лувром, в центрі якої — Піраміда.

Прибічники Макрона мали пройти кілька кордонів безпеки перш, ніж дістатися до майданчика перед сценою. Всіх просили розстебнути пальто й куртки – пересвідчувалися, щоб ніхто не проніс вибухівки. Одразу на вході роздавали національні прапори Франції. Ми не помітили, щоб там були ще й прапори Євросоюзу. Втім, дехто приносив їх сам і тримав разом два стяги: національний та європейський. Також не надто багато було й символіки руху Макрона «Рухаймося вперед!»

Прибічники Макрона мали пройти кілька кордонів безпеки перш, ніж дістатися до майданчика перед сценою Фото: Олександр Назаров/Громадське

Рівно о 20.00 за Парижем тисячі людей, що зібралися перед Лувром, одночасно затамували подих перед великими екранами поруч зі сценою: у цей час, синхронно із закриттям дільниць, мали оголосити попередні результати виборів.

65,1% — за центриста Еммануеля Макрона проти 34,9 % – за крайньоправу Марін Ле Пен. Кілька секунд полегшеного видиху – і починаються співи, танці, обійми. Лунають гасла: «Макрон – президент!», «Ми йдемо вперед!», «Ми перемогли!» На площі перед Лувром зібралися люди всіх можливих походжень: французи, афро-французи, араби. У натовпі можна розгледіти прапори ЛГБТ-спільноти.

Момент оголошення попередніх результатів виборів Фото: Олександр Назаров/Громадське

Марін Ле Пен, схоже, змирилася зі своєю поразкою значно раніше. Еммануель Макрон обрав Лувр для святкування ймовірної перемоги. Марін Ле Пен – лише невелику залу в Венсенському лісі на сході французької столиці. Та могла вмістити лише кілька сотень людей. Простір перед музеєм – десятки тисяч.

Читайте також: Новий президент Франції: хто такий Еммануель Макрон?

Після  того, як оголосили попередні результати голосування, на сцені виступали репери, діджеї, поп-виконавці. Аж двічі зі сцени проспівали ту саму пісню Englishman in New York. Прихильники Макрона чекали  його виступу.

«Макрон отримав підтримку абсолютної більшості французів: у нього 65% голосів. Я дуже задоволений цим результатом. Ми мали при владі лівих, правих. Зараз нам потрібна нова генерація в політиці. Важливо допомогти молодим людям. З-поміж них 27% не мають роботи. З Макроном у нас будуть зміни»,  – каже Франсіс Сайтц, пенсіонер. Він прийшов сюди разом із дружиною. Зізнається: дуже переживав, щоб переміг Макрон, бо Ле Пен, за його словами, – «немислима для Франції».

Прихильники Макрона в очікуванні «свого президента» на площі перед Лувром Фото: Олександр Назаров/Громадське

Поруч — молоде подружжя. Вони чекають дитину й жартують, що їхній малюк буде «маленьким макрончиком». Чоловік Базіль Феліпія розповідає про себе, що жив і працював у Китаї. Він переконаний: на глобальному рівні Франція матиме вагу лише як країна-лідер Євросоюзу, а не сама по собі.

«Це перемога не лише для пана Макрона. Це перемога для Франція і для Європи. Чесно, ця кампанія була дуже жорсткою. Кандидати висували багато претензій Європі. Для мене це кандидат, разом із яким перемагає Європа. У світі стежили за нашими виборами дуже уважно. Європа втілює ідею того, що краще бути разом, ніж поодинці», – каже Базіль Феліпія.

Прихильники Макрона в очікуванні «свого президента» на площі перед Лувром Фото: Олександр Назаров/Громадське

З ним погоджується бухгалтер Мартіаль Ельве. Він додає: Марін Ле Пен поширювала страх і поділи – нічого подібного для своєї країни він не хоче.

«Еммануель Макрон демонструє новий підхід до політики. Це не те, що старі партії в Національній асамблеї Франції. Я вірю, що він зможе реформувати державу, покращити умови для малих підприємств, щоб ми могли наздогнати Німеччину. Крім того, Макрон зумів зупинити Марін Ле Пен. Вона пропонує те, чого я не хочу, як-от закриття кордонів. Ми ж хочемо відкриту Францію».

І поки ми говоримо, на екранах біля сцени з’являється картинка, як кортеж новообраного президента Франції прямує до Лувра бульварами й авеню французької столиці. У цей час на площі перед музеєм вмикають диско. 39-річний Еммануель Макрон, наймолодший глава П’ятої французької республіки, мчить до своїх прихильників під звуки музики молодіжних клубів. Продумана режисура дійства – і жодного традиційного офіціозу, партійних виходів на сцену всією командою, фанфар, класичних ведучих із виписаними наперед промовами. Основну частину часу увагу публіки тримають діджеї.

Кортеж новообраного президента Франції Фото: EPA/PHILIPPE LOPEZ/POOL

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переможна промова Макрона: «Я обіцяю захищати Європу»

Потім Макрон пройде довгими хідниками внутрішнього двору Лувра під звуки гімну Європейського Союзу – «Оди радості». У своїй промові він дякуватиме французам за підтримку, присягатиме на вірність Європі й обіцятиме вберегти Республіку від крайньоправих, радикальних політиків.

Після короткого виступу Макрон вирушить приймати привітання від світових лідерів. А його прихильники у парку перед музеєм танцюватимуть із національними прапорами.

Франція перезавантажується після важкої і тривожної виборчої кампанії.

Фото: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSONЕммануель Макрон відсвяткував свою перемогу на виборах на площі перед музеєм Лувра в Парижі Фото: EPA/CHRISTOPHE ENA/POOL

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: