Один з найбільших світових банків, британський Barclays переказував гроші українського олігарха Ріната Ахметова, попри занепокоєння, що вони могли бути «брудними».

Про це йдеться в новій частині журналістського розслідування ICIJ, яке ґрунтується на злитих даних FinCEN — мережі по боротьбі з фінансовими злочинами Мінфіну США.

Так, у 2014 році Barclays направив цій установі доповідь про підозрілу активність (Suspicious activity reports, SAR) щодо руху коштів у/з компаній Ахметова за останні 5 років. Загалом у таких звітах йдеться про грошові перекази на майже 2 мільярди доларів, які компанії Ахметова провели з 2009 по 2016 роки.

У документі є посилання на доповідь Міністерства внутрішніх справ України від 1999 року, де Ахметова називають лідером організованого злочинного синдикату. ICIJ зазначає, що у доповіді МВС від 2005 року є така ж характеристика нині найбагатшої людини України.

Також Barclays згадало про дипломатичну телеграму США, де згадується «Партія регіонів» — «політична партія, яку колись очолював Ахметов і продовжує фінансувати як гавань для бандитів та олігархів».

Водночас все це не завадило банку переказувати гроші Ахметова.

Швейцарська ж дочка Barclays у 2014 році заявила про блокування рахунків та припинення будь-яких правовідносин з компаніями Ахметова System Capital і System Family Management Ltd. Але, як зазначають журналісти, насправді рахунки залишились незаблокованими, йшлося лише про те, що кожна транзакція цих фірм мала пройти комплаєнс.

Повертаючись до доповідей для Мінфіну США, у лютому 2015 року банк направив новий SAR у продовження першого, в якому висловив занепокоєння, що з урахуванням «політичного та економічного клімату» в Росії та Україні компанії Ахметова можуть переказувати гроші, серед яких є незаконні доходи.

Проте на тлі цих занепокоєнь Barclays продовжував без якихось проблем обслуговувати українського олігарха — до липня 2015 року. Тоді фірми System Family Management, System Capital Management і гірничодобувна Metinvest International SA зіткнулися з тим, що банк називає «фільтр відхилення платежів».

У самій SCM кажуть, що в травні 2015 року отримали повідомлення від Barclays, в якому йшлося, що банк припиняє всі відносини з українськими клієнтами, однак, як стверджують у Ахметова, у цьому повідомленні не йшлося, що компанія має якісь проблемні транзакції.

Позиція Ахметова

Холдинг System Capital Management олігарха заперечив журналістам будь-які проблеми із законом, зокрема наголосивши, що доповідь МВС про Ахметова визнали «шахрайською» на рівні комітету Верховної Ради.

Також у компанії наголосили, що ані SCM, ані Ахметова особисто ніколи не звинувачували та не засуджували за будь-які злочини у США, Україні або будь-якій іншій юрисдикції.

Крім цього, холдинг розповів, що встановив відносини з Barclays Bank у 2007 році, пройшовши комплексну юридичну процедуру та інші необхідні перевірки відповідно до законодавства Великої Британії та Швейцарії.

Що за злив FinCEN?

Як показало дослідження документів FinCEN у період з 2000 по 2017 рік, багато банків співпрацювали зі злочинцями та допомагали відмивати гроші від наркотрафіку, торгівлі людьми, корупції тощо. До переліку увійшли найбільші банки світу.

Розслідування показало, що банки співпрацювали з відомими публічними особами. Відмивались кошти Пола Манафорта, Володимира Путіна, українських олігархів. У документах є компанії, пов’язані з Коломойським, Ахметовим, Клюєвим та іншими відомими українцями.

Поділитись: