Найбільший банківський концерн Німеччини Deutsche Bank зіграв ключову роль у виведенні грошей українського олігарха Ігоря Коломойського на його рахунки його бізнес-компаній у США.

Про це йдеться у журналістському розслідуванні ICIJ (Міжнародний консорціум журналістських розслідувань).

За їхніми даними, в період з 2007 по 2013 рік німецький банк перевів приблизно 490 мільйонів доларів з офшорних компаній Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, які перебувають на Британських Віргінських островах. 

Більшу частину з цих грошей витратили на придбання нерухомості, йдеться про купівлю 22 об’єктів. Додатково ще 268 мільйонів доларів перерахували в інші компанії оточення олігарха. 

Розслідувачі наголошують, що саме Deutsche Bank втричі більше провів транзакцій, ніж інші банки, які переказували гроші в американські компанії Коломойського. Через олігарха приблизно сотня сталеливарників Кентуккі, штаті Нью-Йорк і Огайо втратили роботу, а в деяких випадках — залишилися без страхування. 

Більш того, компанії українського олігарха не сплачували податки. Журналісти наводять приклад придбання компанією Коломойського колишнього заводу Motorola, якому місцева комунальна компанія відключила електроенергію за несплату рахунків і податків на нерухомість. 

 Що відбувалося раніше?

У січні 2019 року стало відомо, що Коломойський разом із партнерами володіють активами у США на загальну суму близько 250 мільйонів доларів. Олігарх зі своїм оточенням є найбільшими гравцями на ринку офісної нерухомості в Клівленді, місті у штаті Огайо на сході США. 

Один з активів Коломойського та його партнерів у Клівленді — готель Westin. Optima придбала його у 2011-му році за 9 мільйонів доларів у компанії, пов'язаної з американським банком Lehman Brothers, після фінансової кризи. Пізніше Коломойський з партнерами вже вклали у реконструкцію готелю 64,5 мільйона доларів. 

За рік стало відомо, що у США розпочали нове розслідування щодо Коломойського та Боголюбова у справі про відмивання коштів з ПриватБанку через купівлю американської нерухомості.  

Загалом, як йшлося в матеріалах розслідування, Коломойський і Боголюбов передали 622,8 мільйона доларів підконтрольним їм фірмам для купівлі нерухомості. Розслідувачі підозрюють, що ці кошти — частина з тих, що були виведені з ПриватБанку для відмивання.

Пізніше, у серпні 2020-го, Міністерство юстиції США звинуватило Коломойського у крадіжці мільярдів доларів з ПриватБанку, які він потім «відмив» у США. Олігарх та партнери придбали у США майже півмільйона квадратних метрів комерційної нерухомості в Огайо, сталеливарні заводи у Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані, завод з виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі та комерційну нерухомість у Техасі.

До чого тут «ПриватБанк»?

У грудні 2016 року «ПриватБанк» націоналізували рішенням українського уряду. Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери банку вивели понад 5,5 мільярда доларів. Кредити, які видавав банк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу ексакціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла приблизно 10 років.

Пізніше націоналізований «ПриватБанк» подав декілька судових позовів, аби відсудити в колишніх власників незаконно виведені кошти. Судові процеси тривають й досі.

Поділитись: