У біографічному фільмі про Василя Стуса «Заборонений» ім’я і прізвище Віктора Медведчука не називається і на екрані не титруватиметься.

Про це у коментарі Громадському розповів режисер фільму Роман Бровко.

«Це юридичне питання. Якби він як особа, котра згадується в цьому кіно, дав свою письмову згоду на те, що його ім’я друком може бути в кадрі, тоді можна було б це робити», — сказав Бровко.

«Повністю проходили цю сцену з юристом, котрий консультував нашу компанії, студію про те, що можна робити. А це значить навіть не переставляти фрази місцями. Маленька перестановка вже дає право судового позову, начебто фразу було вирвано з контексту», — додав режисер.

Прізвище Медведчука у фільмі також не називається уголос, бо сцену суду творці фільму знімали, не відступаючи від офіційної стенограми.

«Ім’я адвоката згадується фактично один-два рази за весь суд. Ви прекрасно розумієте, що в нас сцена, яка і так дуже довга, триває майже 10 хвилин, це 10 відсотків усієї картини. А суд тривав не один день. Тобто там не може бути абсолютно все. Там лише ключові моменти», — пояснює Бровко.

Натомість режисер запевнив, що сцену із суду знята без відхилень від протоколів справи, а актор, який грає Медведчука зовнішньо на нього дуже схожий.

«У нас актор навіть той, кого нам свого часу запропонувало Держкіно, тому що він дуже-дуже схожий — Роман Халаїмов. В нас в принципі портретна схожість абсолютна».

Нагадаємо, на судовому процесі 1980-го року Віктор Медведчук був державним захисником Василя Стуса, якого звинувачували в антирадянській пропаганді. Тоді Медведчук визнав «обвинувачення правомірними».

В інтерв’ю телеканалу 112 Віктор Медведчук так пояснив свої дії: Якби він не боровся з радянською владою, то він не був би борцем за незалежність України. І, як колись дуже правильно помітив Левко Лук’яненко, коли його запитали «Так він же незаконно засуджений?», він каже: «Чому? Законно засуджений» Радянські закони боролися проти радянської влади. Вони просто не вважали цю владу законною. А я, наприклад, радянську владу вважав законною».

Влітку 2018 року навколо стрічки розгорнувся скандал — зі сценарію прибрали сцену за участю тодішнього адвоката Стуса Віктора Медведчука. Проте згодом автори пообіцяли її повернути.

Син Василя Стуса — Дмитро — заявив, що відмовився співпрацювати з творцями фільму про батька, оскільки йому категорично не сподобався сценарій стрічки. Також Дмитро Стус заявив, що автори фільму порушили усі домовленості щодо стрічки.

Авторами сценарію є Артемій Кірсанов та Сергій Дзюба, продюсером став Артем Денисов. Головну роль Василя Стуса у фільмі зіграв Дмитро Ярошенко. Фільм отримав фінансову підтримку від держави — 19 мільйонів 264 тисячі 500 гривень при загальному бюджеті 38 мільйонів 529 тисяч гривень.

Зйомки стрічки вже завершені, вона вийде у прокат восени 2019.

Фільм розповідає про останні роки життя Василя Стуса та його намагання опублікувати свою останню збірку віршів, написану у в’язниці.

Поділитись: