Зі сценарію фільму про українського поета-дисидента Василя Стуса автори вирізали одну зі сцен. А коли це викликало обурення суспільства, знімальна група пообіцяла все ж зняти її. Епізод стосується останнього суду над поетом, після якого Стуса відправили до виправної колонії, звідки він уже не повернувся. Чому зміни в сценарії обурили українців і до чого тут Медведчук — у матеріалі Громадського.

Що це за фільм?

Проект фільму «Стус» торік став одним з переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно. Щоправда, спершу стрічку планували назвати «Птах душі» за назвою останньої збірки поета, яку в нього вилучили в концтаборі.

Фільм знімала кінокомпанія UM-GROUP за підтримки Державного агентства. Як ідеться на сайті Держкіно, «Стус» — це метафорична історія про яскраве життя і загадкову смерть найпотужнішого поета-шістдесятника, правозахисника, героя України — Василя Семеновича Стуса та його боротьбу із радянською системою. Події фільму розгортаються під час останньої спроби КДБ спокусити поета химерною «свободою».

Наприкінці липня режисер фільму Роман Бровко в інтерв'ю «Радіо Свобода» розповів, що зйомки вже завершили. Прем'єра запланована на лютий 2019 року. Утім, як виявилося, відзняли не все.

Що сталося?

Актор Геннадій Попенко, який проходив кастинг на фільм «Стус», написав у Facebook, що дізнався про зникнення зі сценарію сцени суду над поетом: «Саме того суду, що його Стус та українська інтелігенція не визнавали, але адвокат Стуса, товариш Медведчук, визнав не лише суд, а й Стусову «провину».

 

За його словами, він спілкувався з акторами, які підтвердили — сцену прибрали зі знімального графіку, нікого не попередивши. І навіть такого персонажа, як Медведчук, у сценарії вже немає. Поза тим, як запевняє Геннадій Попенко, «учасники знімального процесу» розповіли йому, що «продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука» і тиснули.

Повідомлення Геннадія Попенка за добу зібрало тисячі лайків, викликавши неабиякий резонанс. Загалом його поширили у Facebook 11 тисяч разів.  

Якою була реакція?

На повідомлення про зміни в сценарії відреагували, зокрема, українська письменниця Оксана Забужко та письменники Юрій Винничук і Андрій Кокотюха. І навіть прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

«Про ситуацію зі зйомками фільму про Василя Стуса. Неприпустимо, коли будь-хто намагається впливати на українське кіно і підміняти історичну правду на вигідну будь-кому», — написав прем'єр у Facebook.

До чого тут Медведчук?

Віктор Медведчук був захисником поета під час судового процесу в 1980 році — коли Стуса заарештували вдруге й «звинуватили в антирадянській агітації та пропаганді». Утім, поет відмовився від призначеного йому адвоката, намагаючись захищатися в суді самотужки. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Віктор Медведчук: політична легалізація

Що каже знімальна група?

За словами режисера стрічки Романа Бровка, рішення прибрати Медведчука ухвалили не з політичних міркувань, а «задля емоційного спокою родини дисидента та для зменшення хронометражу».

Крім того, Бровко сказав, що знімальна група побоювалася отримати судовий позов від Медведчука в разі недостовірності деяких сцен.

Також режисер заявляв, що сцену прибрали на прохання сина Василя Стуса — Дмитра, нинішнього гендиректора Національного музею Тараса Шевченка.

«Для сім'ї Стуса є дві болючі теми — суд і відносини з (дисиденткою — ред.) Аллою Горською. Обох тем Дмитро Стус попросив нас не торкатися. Між Медведчуком і Стусом-молодшим налагоджені стосунки. У них були зустрічі і, можливо, спроби Віктора виправдати себе», — сказав Бровко.

Продюсер фільму Артем Денисов підтвердив Громадському, що сцени з актором, якого затвердили на роль Віктора Медведчука, не були зняті.

Він пояснив, що через проблеми з майбутнім хронометражем фільму, скоротили й інші сцени. За його словами, початковий сценарій був розрахований на 180 хвилин, а це забагато для кінострічки.

Водночас Дмитро Стус заперечив, що просив сценаристів не згадувати про Медведчука. Але підтвердив, що зустрічався з авторами фільму.

«Для мене весь цей фільм, м'яко кажучи, смішний і неприйнятний. Але якщо хочуть, нехай знімають», — сказав він.

Чи повернуть видалені сцени?

Знімальна група заявила, що сцену із Медведчуком усе ж знімуть, зважаючи на «суспільну значущість теми та з огляду на кількість прохань з боку громадськості».

Автори визнали, що видаляючи з останнього драфту сценарію сцену суду, вони «не достатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства»:

«Найближчим часом сцену буде дознято, про що ми повідомимо медіа окремим прес-релізом».

Поділитись: