Індійські телеканали видали кадри з комп’ютерної гри за відео боїв сил Пакистану, які підтримують «Талібан»
Деякі індійські телеканали виклали відео нібито з підтвердженням участі військових Пакистану в боях в Афганістані на боці угруповання «Талібан». Пізніше з’ясувалося, що це кадри з комп’ютерної гри ARMA 3.
Про це пише індійський фактчекінговий проєкт Alt News.
Одним із перших відео показав індійський телеканал правого спрямування Republic TV. Коментуючи ролик, ведучий говорив про «ексклюзивні кадри», які підтверджують, що «військово-повітряні сили Пакистану атакували долину Панджшер».
Аналогічне відео потім показали й інші канали, зокрема TV9 Bharatvarsh, India Today, Times Now Navbharat та Zee News, пише видання The Print.
Що відбувається?
Індія та Пакистан є давніми суперниками; на кордоні обох країн регулярно відбуваються зіткнення й сутички, інколи з жертвами. До того ж Ісламабад звинувачують у підтримці угруповання «Талібан» (саме в Пакистані воно фактично й виникло). Тож останні бойові дії в Панджшері індійські ЗМІ використали як привід підтвердити цю тезу.
Провінція Панджшер має важливе стратегічне значення, оскільки з’єднує північні та південні провінції Афганістану, а також розташована поруч зі стратегічною трасою, яка сполучає Кабул і Мазарі-Шариф — одне з найбільших афганських міст. «Талібан» стверджує, що взяв контроль над провінцією, але тамтешній рух опору це заперечує.
Джерелом відео було названо Hasti TV — нібито «єдиний афганський телеканал у Великій Британії, який відповідає інтересам афганської та іранської діаспори у Великій Британії та решті світу».
Alt News припускає, що індійські ЗМІ підхопили ролик після твіту експерта з питань контртероризму Фарана Джефрі. Він, однак, пізніше написав, що ролик насправді з відеогри і його поширюють акаунти, пов’язані з рухом опору «Талібану».
Кадри з відеогри ARMA 3 в етерах індійських телеканалів упізнали десятки користувачів Twitter. Після того, як вони про це написали, телеканали видалили ролики. Republic TV написав, що зробив це, коли телеканалу «повідомили про неточність відео».
ARMA 3 — це тактичний військовий шутер, розроблений і виданий чеською компанією Bohemia Interactive у 2013 році. Відеогра відома своїм реалістичним пропрацюванням ландшафтів і текстур землі та води. Тому ARMA 3 не вперше стає об’єктом фейків.
Приміром, у 2017 році турецький телеканал A Haber видав кадри з гри за відео спецоперації турецьких військових проти Робітничої партії Курдистану. А у 2020 році вже згаданий TV9 Bharatvarsh видав сцену з шутера за кадри бойових дій у Нагірному Карабаху.
- Поділитися: