Індія готувалась до рекордного експорту пшениці, але тепер обмежила її вивіз. Це може підвищити світові ціни

Індія планувала цього року відвантажити рекордні 10 мільйонів тонн пшениці, але через нерегульований експорт внутрішні ціни у країні вже підскочили. Через побоювання щодо своєї продовольчої безпеки країна оголосила про заборону на експорт цієї харчової культури, що може вкотре підвищити світові ціни.

Про це пишуть Reuters та Al Jazeera.

Індія не входить до переліку ключових світових експортерів пшениці, але обмеження експорту з цієї країни все одно буде відчутним для світу, особливо в Африці та Азії. Після того, як російські окупанти заблокували українські порти та експорт зерна з України обмежився, Всесвітня продовольча програма ООН била на сполох через загострення світового голоду.

Індія оголосила про заборону на експорт пшениці, пославшися на ризик для своєї продовольчої безпеки, зниження виробництва через спеку та рекордне зростання внутрішніх цін. Посадовці запевнили, що це рішення тимчасове та може бути переглянуто. До того ж, уряд Індії заявив, що таки дозволить експорт, підкріплений вже виданими акредитивами, а також країнам, яким необхідне постачання, «щоб задовольнити їхні потреби в продовольчій безпеці».

Попри це, міністри сільського господарства з країни «Великої сімки» засудили рішення Індії. «Якщо всі почнуть вводити експортні обмеження або закривати ринки, це посилить кризу. Ми закликаємо Індію взяти на себе відповідальність як член G20», — заявив міністр сільського господарства Німеччини Джем Оздемір.

Представники глобальної торгової фірми з Мумбаї заявили що були «шоковані» цим рішенням: «Ми чекали на скорочення експорту за два-три місяці, але схоже, що показники інфляції змінили думку уряду».

До повномасштабної війни Україна експортувала більшість харчових продуктів через сім чорноморських портів країни. Упродовж восьми місяців до активної війни через порти пройшло близько 51 мільйона метричних тонн зерна. Однак наразі українські порти заблоковані, а постачання за кордон обмежено. Це вже стало відчутним у світі: за даними ООН, протягом місяця після початку активної війни експортні ціни на пшеницю та кукурудзу зросли на 22% та 20% відповідно на додаток до різкого зростання цін у 2021-му та на початку 2022 року.

Голова Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP) Девід Бізлі закликав президента рф володимира путіна розблокувати порти для експорту продукції з України. В іншому разі можуть загинути мільйони людей — в ООН очікують, що глобальний голод може зачепити 47 мільйонів людей, якщо війна в Україні триватиме. Найбільше людей постраждають в Субсахарській Африці.