Народна депутатка Надія Савченко вже місяць перебуває в слідчому ізоляторі СБУ. Її звинувачують у спробі повалення конституційного ладу, замаху на президента, організації терористичного акту.

І пише листи із СІЗО українському народові — про те, як потрібно змінити політичну систему України. Але цього разу, на відміну від розмов у відеоролику, що ліг в основу звинувачень проти неї — у конституційний спосіб.

Молодша сестра Надії Віра теж пише листи — до президента Сполучених Штатів, у них вона розповідає про антидемократичне правління Петра Порошенка. Також Віра очолила партію імені своєї сестри.

Які завдання ставить перед собою молодша Савченко та що думає про злочини, в яких підозрюють Надію — в інтерв'ю Громадському.

Сестра Надії Савченко Віра Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 24 квітня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Проти чого протестує Надія, голодуючи в слідчому ізоляторі?

Це Надіне рішення від початку. І коли вона зі ЗМІ дізналася, що лже-прокурор (так Віра Савченко називає генерального прокурора Юрія Луценка — ред.) кричить, на слабо бере, мовляв, приїдь, дай свідчення. Вона перервала поїздку і повернулася з Європи, не ховаючись.

Без проблем дали б політичний притулок, можна було там залишитися. Вона приїхала, одразу з'явилася на «опитування», на допит чи що там вони вважали. І після цього садити в СІЗО? Вони Розенблата зробили жертвою, який з діамантами літає сюди й туди, і відпускають тепер узагалі з-під домашнього арешту. Савченко ж закривають у СІЗО.

Ну звинувачення ж зовсім інші, ніж у Розенблата. Тобто, замах на президента, спроба терористичного акту, підрив Верховної Ради, великої кількості людей тощо.

Звинувачення у хворій уяві Луценка. І за слова в 37-му році, починаючи з 18-го, розстрілювали, в табори засилали. І тепер подібна ситуація. Та кому він потрібен, цей президент?

Не здивуюся, якщо мені теж невдовзі пришиють цю справу 

Є й інші статті: за спробу терористичного акту, яка не передбачає, згідно з кримінальним кодексом, іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою. Ми всі бачили відео, яке Луценко показував у Раді, де людина схожа на Надію Савченко, — адже я не знаю, чи ви підтверджуєте, що це Надя і Володимир Рубан, — каже, що Раду треба підірвати, що вона може 8 гранат кинути всередину. Як нам розуміти це відео?

Я не здивуюся, якщо мені невдовзі пришиють ту ж саму статтю, що я соратниця в цьому замаху, заколоті, й кинуть до в'язниці. Звертаюся до всіх, хто притомний, має здоровий глузд. Двоє людей, чотири урядових споруди, та ще й такі, як будував «совок». Як архітекторка я знаю, що туди треба дивізію покласти, аби взяти хоч одну будівлю, там три лінії укріпоборони. І там ще якась баржа мала плавати і з міномета обстрілювати.

Тобто, ця подача на камеру людини, яка схожа на Надію чи людини, яка схожа на Володимира Рубана, — це такий сміх. Якби вони хоч якогось військового взяли, щоб якось притомно написав, склепав те, що є.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Бабах»: у чому підозрюють Надію Савченко

Я не дивилася досі до кінця цей мультик від лже-прокурора. Але бачила під Верховною Радою в стрімі, що Рубан казав: «Ти хоть слово «президент» не говори, назови «морковка», а то ведь под запись». Люди відверто стібуться. Надія двічі подивилася в камеру під час запису. Я от зараз тобі можу сказати як архітекторка: Верховну Раду підірвати неможливо. У неї є опорні конструкції, закласти треба туди, сюди і сюди. І тільки зробивши це, може бути якийсь ефект.

Народна депутатка України Надія Савченко (на лаві підсудних за склом) із сестрою Вірою під час засідання Апеляційного суду, Київ, 29 березня 2018 року. 22 березня Верховна Рада дала дозвіл на затримання й арешт Савченко, генпрокурор Луценко оголосив підозру народній депутатці. ​29 березня Апеляційний суд Києва залишив Надію Савченко під вартою, не задовольнивши скаргу її адвокатів. Савченко оголосила голодування Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Я правильно розумію, що факт розмови ви не спростовуєте? Була ця розмова, записана на відео, між Надією, Рубаном і бійцями 8-го полку спецназу?

Я взагалі не знаю, між ким відбувалася ця розмова. Якщо йдеться, що людина, схожа на Рубана, на Надію Савченко, і демонструє нам це Луценко, й каже, що це докази і більше не може бути, бо тут уже все є. Ну... це його докази.

Є ще привезена зброя, з якою затримали Рубана, про яку вони також говорять. Крім того, є відео, на якому Надія і Рубан перевіряють на полігоні в Хмельницькому, попередню партію зброї (яку за версією СБУ і генпрокуратури Рубан завіз на базу 8 полку спецназу ЗСУ в Хмельницькому — ред.)

Ти впевнена, що попередню партію?

Ну якщо казати про відео, яке Генпрокуратура нам представила…

А якщо казати про мультик від лже-прокурора?

Виглядає так, ніби в листопаді привезли партію зброї, пізніше Савченко і Рубан їздили на полігон (у Хмельницький — ред.), а потім Рубана затримали з наступною партією зброї.

Я зараз куплю пістолет у будинку іграшок і буду з ним позувати, мене запишуть, і через півроку десь затримають якогось терориста з пістолетом і скажуть — «Бачите, вона тестувала цей пістолет». Розумієш, до чого це і як ці докази зліплені?

Наді двічі телефонували й казали: «Або станеш нейтральною до влади, або фізичне знищення» 

Але Надія Савченко стверджує, що це все провокація, не відмовляючись (принаймні тоді, коли вона давала брифінг у Раді перед затриманням). Вона казала, що так, ви побачите розмови, побачите, що її перевозили, будуть речові докази — це все була провокація, щоб перевірити ефективність Служби безпеки.

Ти неправильно розумієш, мені здається, хоча цей брифінг я теж до кінця не розуміла. Те, що мені стало чітко зрозуміло, — Надя продовжила собі життя. Коли все це відбулося, двічі було попередження Наді, і потім Валерій Кондратюк зустрічався зі мною…

Народна депутатка України Надія Савченко (праворуч, на лаві підсудних за склом) із сестрою Вірою під час засідання Апеляційного суду, Київ, 29 березня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Валерій Кондратюк — заступник голови Адміністрації президента?

Так. Ми коротко поговорили і все. Тобто ці попередження про фізичне знищення не були фейковими.

Я правильно розумію, ти зустрічалася з Кондратюком, щоб розповісти, що сестрі погрожують? Коли це було?

Так, але не погрожують, а нас попередили. Це сталося більш ніж рік тому, мабуть. Ми верталися із зустрічі з виборцями в Одеській області, і машина злетіла в кювет. У ніч перед цим Наді двічі телефонували, як вона казала, зі служб, і казали «або станеш нейтральною до влади, або фізичне знищення».

Фізичного знищення не було, був арешт. А що далі? А далі градус впаде, українців остаточно через ЗМІ «зварять у цій каші» і розкажуть про надзвичайного «агента Кремля» — одна збиралася це все робити.... Потім скажуть «Ой, вона випадково померла, голодувала, таке буває, вибачте». І на тому все. От таке фізичне знищення можливе.

Я повернуся таки ще до цього відео. Там є момент, де Надя каже, що «я можу загинути». Їй кажуть, що ніхто не виживе після цих 8 гранат, кинутих у ложі парламенту, і запитують, хто ж буде після тебе. І вона називає твоє ім'я.

Буде віра в краще, буде Віра Поліщук, Кондратюк чи буде віра в релігію? Так? Чому ще 8 гранат, чому тільки 8? 8-ма гранатами, не знаю, якої потужності, але я все-таки розуміюся на опірних конструкціях, Верховну Раду не знести.

8-й полк робить диверсійні виїзди, знищує «моторол» і всяких «гіві». Болотов на їхньому рахунку — отруєний кавою в Москві 

Ішлося про те, щоб не зносити Верховну Раду, принаймні з оприлюдненого відео, а що всередину Надія, як народна депутатка, може занести в залу парламенту гранати і підірвати своїх колег та президента, який у той час має бути в Раді. І вона каже — зрозуміло, що ця людина найпевніше не виживе. І хто підніме стяг? І вона відповідає — Віра. Я думаю, всі подумали, що йдеться саме про тебе.

Розмова на кухні. Тому те, що мають ті нещасні, які як шакали крутилися навколо Наді понад рік, і ми чудово бачили і розуміли це. Надю попереджали зокрема і ми, і вирішувала, що говорити, а що ні. А тепер я хочу сісти, взяти пачку попкорна і подивитися на це все в суді.

Сестра Надії Савченко Віра Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 24 квітня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Я правильно розумію вашу позицію — це все фейк, змонтоване відео, і крім розмов нічого не було й не планувалося, а зброя взагалі не наша, може Рубана, але це не ваша справа?

Щодо зброї, я абсолютно не компетентна в цьому питанні. Єдине, що в мене, як і в усіх українців питання: а чому б не провести Рубана далі і не накрити всю мережу терористів? Це ж великі загони, це ж 300 осіб «не з боязких».

Може це мав робити 8-й полк, за логікою генпрокурора?

А чого 8-й полк не сидить? Це ж полк, там скільки людей, 800? Цей Sprinter (мікроавтобус, на якому перевозили зброю — ред.) уже колись затримували з Рубаном. Чому торік його відпустили? Третє — зброя російського маркування. 8-й полк робить диверсійні виїзди, знищує «моторол» і всяких «гіві». Болотов на їхньому рахунку — отруєний кавою в Москві. Тобто, якщо хлопці роблять диверсійну роботу, то йдуть з російською зброєю в російській формі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про затриманого переговорника Рубана

Тобто, ти припускаєш, що Рубан для них віз зброю (щоб улаштовувати диверсії в тилу ворога — ред.)?

Я нічого не припускаю. Я так логічно думаю. Чому тоді не взяти його? Рубану підписував документи — бойові розпорядження, здається, це називається, ще за часів Наливайченка (екс-глава СБУ — ред.) — Левус, який нині в «Народному фронті» (депутат «Народного фронту», який у 2014 — 15 роках був заступником голови СБУ — ред.).

Підписував документи Грицак, який нині очолює СБУ. Людину злили чи людину використали? Чи в чому справа? Чи, взагалі, це різні історії, але клепають в одне?

Але факт залишається фактом. Якщо припустити, що люди на цьому відео є саме тими, на кого вони схожі, то як би ти пояснила — чому вони зустрілися вчотирьох і вели такі дивні розмови?

На все, що я намагаюся з'ясувати в слідчих, мені відповідають: це таємниця слідства, ви не є учасником процесу, не маєте права знати. Луценко казав, що буквально 3 місяці — і все, буде суд. Тепер вони продовжили слідство на 6 місяців.

Мені дали телефон дружини Медведчука. Я написала  повідомлення, вона відповіла, так і зв'язалися 

Надія пройшла поліграф. Зауважу — не долучили питання захисту. Допит на поліграфі тривав 8 годин. Поліграфологи завершили роботу, і як не намагалися журналісти з ними зв'язатися — не вийшло. Якби там щось було, Луценко з екранів би не злазив.

Народна депутатка України Надія Савченко (праворуч) із сестрою Вірою під час брифінгу біля будівлі Головного управління СБУ в місті Києві та Київської області, 15 березня 2018 року. Надія Савченко прибула на допит до СБУ у справі керівника центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимира Рубана, затриманого на Донеччині при спробі ввезти з окупованої території арсенал зброї Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Можливо, таємниця слідства і вони вирішили не розкривати…

А таємниця слідства… Почекай, а з дружиною в ліжку, тітонькою 3 тисячоліття, як її... Ірина Луценко ділитися матеріалами слідства і вона розповідає «Там такий мультик, ви все побачите, я вже бачила». Це не є таємниця слідства? Не розголошення до того?

До речі, ви подавали якесь оскарження?(про розголошення таємниці слідства — ред.).

У нас немає ні часу, ні грошей. Нам забавку знайшли.

Ця зустріч із бойовиками 7 грудня 2016 року — Плотницьким і Захарченком — Надя тоді казала, що цю зустріч волонтери допомогли зорганізувати. Йдеться про Рубана?

Я всього не знаю, є маса варіантів. Це не важливо. Завдяки їй відбулася верифікація. Завдяки цьому списки оприлюднили, І СБУ втратила цю монополію.

Усе ж, коли Савченко їздила на окуповану територію, вони були разом з Рубаном? Які в них були стосунки?

Мені телефон Рубана дали журналісти «1+1», коли Надя була в полоні. Вони мене спитали, а чого не з Рубаном (домовитися — ред.) Я з'ясувала, що мав бути обмін, але що вона вже не в їхній владі. І так я дізналася, що вона в Росії. Коли настав час свідчити Рубану, що знав, що вона потрапила в полон до того, як загинули ті журналісти, він поїхав у Росію, де вони вперше зустрілися. Я цій людині дякуватиму, бо він багатьох витягнув.

Надія Савченко (в центрі) виходить із в'язниці № 97 в окупованій Макіївці Донецької області, де перебувають українські військовополонені, 24 лютого 2017 року. Савченко відвідала Макіївку разом з керівником Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимиром Рубаном Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Коли Надя вийшла з тюрми, ви ж утрьох одразу зустрілися, гуляли по Майдану.

Ні, не гуляли вони по Майдану.

Усе ж вони зустрічалися одразу після її звільнення?

Так, зустрічалися.

Після цього в них які були стосунки? Дружні?

Усе, чим займався Рубан — це звільненням полонених. До Рубана я добре ставилася і ставитимусь. І я не думаю, що Надія до нього ставиться якось зле. Друзі, які проводять багато часу разом, — ні, але я цю людину поважаю, моя думка не зміниться.

Ти сама розповідала, що з Медведчуком зв'язувалася. Як це було?

Мені дали телефон його дружини Оксани Марченко. Я написала їй повідомлення, вона відповіла, так ми зв'язалися. Зустрічалася з ним я, моя мама, рідні інших полонених, може тепер їм невигідно про це згадувати. Він казав, що президент тримає це на контролі. Ви кажете, що Медведчук нас фінансує? Хотіла б я зараз не продавати речі, а витягнути гроші десь із тумбочки.

Тобто більше контактів не було?

Ніколи.

А Медведчук тобі взагалі здається ефективним у звільненні полонених?

Він на рік був пропав, я зрозуміла, що йому немає чого сказати, що і він у цій ситуації може тільки передавати те, що йому скажуть.

А те, що депутати зі сфери його впливу — Шуфрич, Шкіря й інші — голосували проти арешту Савченко. Це чистий збіг?

Ні, я думаю, що це чисті політики, які використовують ситуацію. Що вони заявляють? Виберіть нас — ми Савченко звільнимо. Рабінович на собі сорочку рве. Чи не це робила у 2014 інша партія?

Сестра Надії Савченко Віра Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 24 квітня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Ти кажеш, що у вас немає грошей, але ми розуміємо, що це такий довгий і дорогий процес. Хто за це все платить, за допомогу адвокатів? Чи це на добровільних засадах?

Адвокати на добровільних засадах. Я розумію, що довго так тривати не може, чудово розумію. Я розумію вже, що я можу продати. І, можливо, в Facebook я це скоро робитиму. Аукціон, можливо щось комусь… Ну, я жартую насправді. Є варіанти подаватися на гранти, щоб ідею підтримали організації і фонди, які роблять такі речі. Є напрацювання. Але це вимагає відповідної освіти, підкованості й роботи. Є люди, які допомагають і в цьому теж.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Термос, капці і гранати: день Надії Савченко перед арештом.

Надя Савченко в інтерв’ю «Новой газете» казала, що «мене намагалися купити політики — нічого не вийшло». Тепер якісь політики, які голосували проти арешту Савченко, пропонували допомогу?

Ну яка допомога. Якщо ролики ми собі можемо дозволити оплатити на якомусь каналі…

А Мураєв (народний депутат, власник каналу Newsone, на якому виходила авторська програма Надії Савченко, а також ролики її партії — ред.) сам підійшов і запропонував таку допомогу?

Ні, не сам підійшов. Ми спілкуємося з редакторами цього телеканалу. Нам назвали ціну, й це наразі те, що ми змогли собі дозволити на цьому етапі. Ну ми не зупинимо співпрацю.

Тобто ви ще готуєте передвиборчі ролики?

Передвиборчі процеси вимагають системності й великих грошей. Так привчили нас ці політикани. Вони тільки тим і займаються, що все життя готуються до виборів.

Я завжди в такій приємній компанії в лапках, серед чоловічків-топтунів — називається шостий чи сьомий відділ зовнішнього спостереження 

Віро, ти — керівник партії, партія займається виборами, передвиборчим процесом? Останній ролик, де Надя перевдягається, знятий заздалегідь, в ньому вона каже, що «колись я стану фактично президентом».

Кандидатом.

Сестра Надії Савченко Віра Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 24 квітня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Так, кандидатом. Ви вступаєте в передвиборчий період, партія йде на вибори. Ви шукаєте ресурси? Що робите? Знімаєте ролики, готуєтеся?

Я завжди в такій приємній компанії в лапках, серед чоловічків-топтунів, таких маленьких із сумочками на бік — називається шостий чи сьомий відділ зовнішнього спостереження. Отож, шукати якесь позакулуарне фінансування — це одразу дати їм привід сказати: «О, нарешті! Їх фінансує той, той і той — можна шити справу». Ні. Я сказала, що це мають бути якісь фонди, хтось, хто цим займається. І все це лежить на мені.

Потім Мін'юст не перереєстрував мене як голову партії. Для партії я є, вони проголосували на з'їзді, а от Мін'юст дав зауваження: з'їзд був не весь, у нас 19 осередків в областях, а було 15. Написали, що згідно із законом має бути більшість, і повернули документи.

Ви тепер знову намагатиметеся зареєструватися?

Так, ми заплатили за пришвидшене оформлення 1700 гривень і тепер знову платитимемо.  Все, що ми можемо собі дозволити, — це листівки друкувати, роздавати й організовувати зустрічі. І робити рекламні ролики, на яких каналах можемо собі дозволити, чи в соціальних мережах. Наразі отак.

Це гроші чиї? Твої? Колег по партії?

Осередки, які роздають листівки, друкують власним коштом. Газети — власним коштом. Те, що відбувається в Україні, друкую я за свій рахунок. Ролик оплатила секретарка партії Тетяна Проторченко. Це посильні суми для нас поки що.

А зміст цих роликів з Надею? Де ви троє також з'являєтеся — це хто вигадав?

Надя.

Ти мене знову ліпиш до Медведчука, ви з'їдаєте наш рейтинг Медведчуком. Усі ЗМІ 

Я бачила її лист із СІЗО, в ньому Надя повторила майже все, що в тому ролику річної давнини про перепис населення, паспортизацію населених пунктів, референдум.

А розвинені країни мають референдуми.

«Український вибір» теж агітує за референдум, ідеї дуже схожі.

Ти мене зараз знову ліпиш до Медведчука, ви з'їдаєте наш рейтинг Медведчуком. Усі ЗМІ. Так от я запитую: перепис населення — це що? Така велика ідея проросійська чи що? Чи проукраїнська? Кожна держава повинна знати, скільки в неї народу.

Люди бояться слова «референдум», тому що на нього винесуть не питання сільської дороги, а питання, яку ми хочемо владу, що ми тут хочемо свою маленьку народну республіку, наприклад.

Я продовжу про зміну політичної системи конституційним шляхом, яку продукує громадсько-політична платформа Надії Савченко. Вона пропонує Центральну раду і ради громад — «принцип сонечка». І ця рада громад вирішує питання референдумів місцевих. Вони носитимуть суто господарський характер. Політики на цих референдумах бути не може. Друге — це відкликання виборчих посад. І в Центральній раді — це відкликання депутатів.

Сестра Надії Савченко Віра Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 24 квітня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Звідки ця ідея в твоєї сестри з'явилася?

З космосу. Ця зміна політичної системи декларувала реальне народовладдя. Реальний механізм впливу народу на своїх найнятих працівників. І що треба було зробити? Затаврувати терористкою, щоб відвернувся Захід, затаврувати агентом Кремля, щоб відвернулися українці, посадити в тюрму, тихенько вбити.

Я з інтерв'ю Канигіну виписала цю цитату — «воскресіння героя буде обов'язково». Що вона мала на увазі?

Я думаю, що вона мала на увазі наступне: у тому мультику від Луценка звучить така фраза — «герої не вмирають, герої повинні бути мертвими». 4 мундири проти півтори Савченко — шанси не дуже, бійня буде велика, і якщо вона не виживає, значить герой, вона боролася. Вона була святою. Можливо, вона це мала на увазі.

Про тебе. Ти завжди кажеш: Надя, Надя, за Наді спиною.

За Наді спиною не страшно. Надія як військовий руйнує, я як архітектор будую. Моя перша освіта — архітектура, до 14-го року я займалася і навіть після проекти завершувала. Друга вища — це Національна академія державного управління. У мене є диплом, тому бійтеся — посуньтеся в кріслі.

Отже, ти тепер ідеш у політику?

Політика мене не полишає поки що.

Тобто партія піде на наступні парламентські вибори?

Так, я візьму гроші в тумбочці й піду.

Поділитись: