Народний депутат України Давид Арахамія готується до перевірки на поліграфі, яку зрештою перенесли на наступний день, Київ, 23 жовтня 2019 року
Фото:

УНІАН

«Фракція розвалюється» — каже в ефірі «Нині вже» на hromadske народна депутатка від «Слуги народу» Ольга Василевська-Смаглюк. Вона — одна з 11 депутатів, які не підтримали під час засідання комітету з питань фінансів законопроєт про знищення так званих «схем Яценка». Що це за схеми? І що відбувається зі «Слугою Народу» — далі в матеріалі.

Що сталося?

Голова комітету фінансів та податків Данило Гетманцев («Слуга народу») розкритикував своїх колег по фракції за те, що вони не підтримали на комітеті законопроєкт, який мав би знищити, на його думку, корупцію під час продажу нерухомості. Йдеться про узаконені електронні майданчики, які за своє посередництво між продавцем і фондом держмайна отримують по мільйону гривень за день. І пов’язують їх із Антоном Яценком.

Тоді ж з’явилася інформація про те, що окремі депутати отримали по 30 тисяч доларів хабарів за те, що не голосуватимуть за цей законопроєкт. 

Хто такий Антон Яценко і що це за «майданчики»?

Антон Яценко — народний депутат України вже не одного скликання. Саме його журналісти «Наших грошей» колись пов’язали з «електронними майданчиками», на яких хтось заробляв гроші з повітря.

Як працювала схема? Перед продажем нерухомості її вартість мають оцінити оцінщики та передати в електронну базу Фонду державного майна. Це мало б унеможливити заниження вартості. Але в схему вклинились ось ці сумнозвісні «електронні майданчики». За додаткову плату вони були посередника між оцінщиками і Фондом держмайна. Уся їхня функція зводилася до передачі інформації. За це вони отримують свій відсоток — понад тисячу гривень з одиниці нерухомості. Сплачують його продавці майна з власної кишені. 

«Ці кошти стягуються виключно за право заплатити податки. Доки депутати думають і обговорюють ці майданчики продовжують щодня по одному мільйону заробляти. Тому спочатку потрібно цю схему ліквідувати — саме на це спрямований законопроєкт 2401. А потім треба обговорювати вдосконалення податкового законодавста, що буде привати точно не один тиждень і не один місяць», — пояснила Агія Загребельська, ексуповноважена держави в Антимонопольному комітеті, яка займалася цією справою до свого звільнення з АМКУ. 

Ухвалюючи бюджет на 2018 рік депутати узаконили діяльність таких майданчиків, а вже через рік розширили їхні повноваження — для реєстрації нових посередників вони мали б отримати дозвіл уже існуючих.

Це “Реєстр оцінки”, "Оценка.online", "Експрес оцінка" та "Професійна оцінка". Всі вони згідно з розслідуванням журналістів програми “Наші гроші” пов’язані з депутатом Антоном Яценком.

Сам Яценко все заперечує: «Я не маю бізнесу, в мене немає жодних майданчиків, я народний депутат, мажоритарник, і вважаю, що все це — брудна провокація, направлена на те, аби дискредитувати мене, й плюс ще якісь внутрішні суперечки у правлячій коаліції, але цього я не знаю».

Народний депутат України Антон Яценко (в центрі) під час засідання Ради, Київ, 8 вересня 2017 року
Фото:

Космач Олександр/УНІАН

Що пропонують депутати?

У парламенті запропонували одразу два законопроєкти.

Перший від «Слуги народу» та «Голосу» пропонував повністю прибрати електронні майданчики. 

Втім цей законопроєкт не вирішує проблему заниження вартості нерухомості.

Альтернативний — від інших «слуг народу» — пропонував повністю автоматизувати систему оцінки. Фактично усунути оцінщиків, розширивши повноваження електронних майданчиків. Це вбереже від можливої корумпованості оцінщиків, але як же монополія, яку пов’язують із Антоном Яценком?

На засіданні податкового комітету головний фінансист “Слуги народу” Данило Гетманцев запропонував створити альтернативний законопроект. Він мав би знищити монополію на електронні майданчики і водночас позбавити необхідності звертатися до оцінщиків. Так з’явився третій законопроєкт. Але і його зрештою не підтримали.

Зліва направо: перший віцеспікер Ради Руслан Стефанчук, голова комітету фінансів та податків Данило Гетманцев та спікер Ради Дмитро Разумков, Київ, 19 вересня 2019 року
Фото:

Струмковський Володимир/УНІАН

Проголосували проти, або утримались 11 слуг народу: Ірина Аллахвердієва, Ольга Василевська-Смаглюк, Дар’я Володіна Дар'я, Юлія Діденко, Олександр Дубінський, Вікторія Кінзбурська, Олексій Ковальов, Анна Колісник, Олексій Леонов, Анастасія Ляшенко та Євген Петруняк.

В ефірі «Нині Вже» Ольга Василевська пояснила, чому утрималася під час голосування. За її словами, вона не встигла розібратися. Депутатка пояснила, що всі три законопроєкти недосконалі. 

Данило Гетманцев розкритикував колег, Спеціалізована антикорупційна прокуратура порушила кримінальне провадження через можливе отримання хабара у розмірі 30 тисяч доларів, а президент Зеленський заявив, що члени комітету повинні пройти перевірку на детекторі брехні.

Поліграф

Слуги не проти пройти поліграф, але кажуть, що гроші за блокування проєкту закону не брали.

Олександр Дубінський зробив це ще вчора. Під час процесу він заперечив, що не підтримав законопроект №2047, який зокрема ліквідовує так звані «майданчики Яценка», за хабар у розмірі від 30 до 50 тисяч доларів і за будь-якій хабар узагалі. Він також сказав «ні» на запитання, чи отримував він гроші за будь-яке голосування у Верховній Раді.

Народний депутат України Олександр Дубинський під час перевірки на поліграфі, Київ, 23 жовтня 2019 року
Фото:

УНІАН

Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що також готовий пройти поліграф. Водночас Арахамія хоче, щоби інші члени комітету проходили поліграф у державній установі. Але схоже, що поліграф буде у кожного свій. Про те, що вже знайшла собі поліграфа в ефірі «Нині вже» повідомила Ольга Василевська-Смаглюк. 

А депутат Олександр Качура вже навіть виклав висновки пройденого тесту — «Друзі, тільки що я пройшов тест на детекторі брехні, який чітко вказав, що я не маю жодного відношення не до олігархічних кланів, не до будь-яких корупційних схем...»

Підписуйтесь на Telegram-канал «Нині вже».

Поділитись: