Іран допомагав готувати напад на Ізраїль протягом кількох тижнів — WSJ

Ракетні обстріли по Ізраїлю із Сектору Гази, 8 жовтня 2023 року
Ракетні обстріли по Ізраїлю із Сектору Гази, 8 жовтня 2023 рокуAP Photo / Fatima Shbair

Іранські спецслужби брали участь у підготовці ХАМАСом нападу на Ізраїль. Ця робота велася протягом кількох тижнів під час зустрічей у Бейруті (Ліван).

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на високопоставлених представників ХАМАСу та ліванського угруповання «Хезболла».

Співрозмовники видання сказали, що розробка планів велася з серпня та включала кілька зустрічей у Бейруті, в яких брали участь члени Корпусу вартових Ісламської революції.

ХАМАС зараз утримує владу в Газі, а «Хезболла» є шиїтським бойовим угрупованням і політичною партією в Лівані. Окрім них, у зустрічах у Бейруті брали участь деякі інші бойові угруповання, підтримувані Іраном, пише WSJ.

Проте США поки не знайшли конкретних доказів, що підтверджують причетність Ірану до нападу на Ізраїль. Нещодавно держсекретар Ентоні Блінкен сказав CNN: «Ми ще не бачили доказів того, що Іран керував цією конкретною атакою або стояв за нею». Але Іран має давні тісні зв’язки з ХАМАСом, визнав Блінкен.

Після нападу на територію Ізраїлю 7 жовтня радник верховного лідера Ірану Алі Хоссейні Хаменеї привітав палестинських бойовиків із початком найбільшої атаки на Ізраїль за останні роки.

Іран протягом тривалого часу підтримує ХАМАС і «Хезболлу», надаючи угрупованням фінансову допомогу та військову техніку.

Що відбувається в Ізраїлі?

Палестинське ісламське угруповання ХАМАС, яке контролює Сектор Гази, зранку 7 жовтня оголосило про початок операції «Потоп Аль-Акса» проти Ізраїлю. По країні випустили шквал ракет, бойовики проникли на територію Ізраїлю в низці різних місць.

Армія Ізраїлю у відповідь оголосила про початок контртерористичної операції «Залізні мечі» у Секторі Гази. Станом на вечір 7 жовтня ізраїльські військові відновили контроль над більшістю прикордонних громад із Сектором Гази, куди проникли бойовики.

Унаслідок обстрілів та бойових дій є сотні загиблих та поранених, точна кількість поки що невідома. Зокрема, загинули щонайменше дві громадянки України. У мережі публікували відео з тілами людей, яких, як стверджується, вбили бойовики, що проникли в Ізраїль.

Також в Ізраїлі підтвердили, що ХАМАС захопив цивільних заручників та військовополонених. Лідер ХАМАСу Салех аль-Арурі заявив, що його організація планує обміняти їх на «палестинських в’язнів».

Політико-безпековий кабінет Ізраїлю ввечері 7 жовтня проголосував за застосування пункту 40 Алеф, тобто впровадження стану війни.