Іран і МАГАТЕ домовилися про продовження моніторингу ядерних об'єктів. Але доступ інспекторів буде обмежений

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) домовилося з Іраном про допуск інспекторів організації на ядерні об'єкти країни. Водночас доступу у них буде менше, а також інспектори не зможуть проводити позапланові перевірки.

Про це передає BBC.

У МАГАТЕ домовленість з Іраном називають «тимчасовою технічною угодою». Гендиректор агентства Рафаель Гроссі заявив, що вдалося зберегти «необхідний рівень моніторингу та перевірки», але доступ інспекторів до ядерних об'єктів буде меншим.

Так, упродовж трьох місяців Іран буде зберігати інформацію зі своїх об'єктів на моніторинговому обладнанні МАГАТЕ, але не буде оприлюднювати ці дані, якщо упродовж цього періоду щодо Ірану не скасують санкції. Якщо санкції залишаться, то всі моніторингові дані видалять.

Крім того, інспектори МАГАТЕ зможуть проводити регулярні перевірки ядерних об'єктів. Водночас інспектори не зможуть проводити позапланові перевірки, які були дозволені угодою 2015 року.

Що за угода?

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни. Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не підійде.

Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був жорстким противником цієї угоди. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана. Інші учасники угоди не підтримали це рішення та заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей. Іран же у відповідь на дії США почав порушувати угоду — зокрема збагачувати уран до 4,5%.

На словах чиновники заявляли про можливість збагачення до 20%. Востаннє про це йшлося після вбивства іранського фізика-ядерника Мохсена Фахрізаде, в чому Тегеран звинуватив Ізраїль і США. І 4 січня Тегеран заявив, що почав процес збагачення урану до 20%.

Чи збираються США скасовувати санкції?

Адміністрація нового президента США Джо Байдена заявляла про готовність повернення до переговорів з Іраном. Водночас ні США, ні Іран не хочуть робити перші кроки.

Вашингтон наполягає, що Тегеран спершу повинен повернутися до виконання угоди 2015 року, а тоді вже Сполучені Штати знімуть санкції. Натомість в Ірані заявляють, що спершу необхідно скасувати санкції, а потім вони дотримуватимуться угоди.

Чому це важливо?

Збагачений до 3-5% уран можна використовувати лише в енергетичних реакторах, до 20% — у дослідницьких та експериментальних реакторах. Показник у 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю. Сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма направлена лише на мирні цілі.

Однак світові держави не дуже вірять у це, тому, власне, й запровадили санкції, які скасували після укладення ядерної угоди. Нинішні дії Тегерана завдають ще одного удару по цій угоді та роблять її перспективу все більш туманною. У США стратегію щодо Ірану вже формуватиме обраний президент Джо Байден, а не Дональд Трамп. Він був віцепрезидентом за Барака Обами, який і уклав ядерну угоду з Іраном.