Історія невдалої утечі громадського активіста з Росії
Володимир Єгоров став поперек дороги і місцевій владі, і криміналітету — викривав корупцію в маленькому російському містечку. Натомість отримав звинувачення в екстремізмі, а його будинок мало не спалили. Єгоров утік до України, але був депортований. Майже місяць провів у Білорусі, ночував у машині. І коли в розпачі вже сам збирався повертатися додому — потрапив до КДБ і бувекстрадованийдо Росії.
Володимир Єгоров став поперек дороги і місцевій владі, і криміналітету — викривав корупцію в маленькому російському містечку. Натомість отримав звинувачення в екстремізмі, а його будинок мало не спалили. Єгоров утік до України, але був депортований. Майже місяць провів у Білорусі, ночував у машині. І коли в розпачі вже сам збирався повертатися додому — потрапив до КДБ і був екстрадований до Росії. Громадське розповідає історію невдалого політичного емігранта Володимира Єгорова.
Ми стежили за історією Єгорова останній місяць, коли з’явилася інформація про депортацію з України. Сам Володимир просив нічого не публікувати, побоюючись розголосу — стверджував, що на нього полюють спецслужби. Як виявилося, він мав рацію. Нині, коли Володимир перебуває в ізоляторі, приховувати історію вже нема сенсу.
Росія
У рідному місті Торопець Володимир Єгоров — за фахом електрик — займався тим, що називають «громадянською активністю»: порушував питання, куди йдуть податки, писав запити до державних органів, адміністрував Facebook-спільноту «Громадяни Торопця». Навіть очолив місцеве відділення опозиційної партії «Яблуко».
«Володимир не лише писав антипутінські пости в інтернеті. Він проводив власні розслідування: приміром, викладав матеріали щодо медицини або незаконного вивозу піску», — розповів Громадському знайомий Єгорова, координатор руху «Відкрита Росія» Артем Важенков.
Однак з місцевими Єгоров так і не порозумівся. Його вважали радше диваком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому Росія хоче депортувати журналіста «Новой газеты» в Узбекистан
Утім, його інтернет-активність не залишилася без уваги. Наприкінці жовтня 2016-го проти Єгорова порушили кримінальну справу за звинуваченням в екстремізмі. Як зазначає адвокатка Єгорова Світлана Сидоркіна, таку реакцію викликав пост, в якому президент Росії Володимир Путін представлений в образі ельфа-домовика.
Як розповідав раніше сам Єгоров, причиною стала різка критика президента Росії: «Я опублікував пост, коли Дмитро Медведєв порадив учителям працювати десь іще. Я написав, що Медведєв ні при чому. Усі звинувачують прем’єра, насправді ж усім керує президент. Використовував я, звісно, доволі різкі вирази».
12 червня Володимир Єгоров вирішив тікати з Росії. А в ніч проти 25 червня його будинок намагалися підпалити — розбили вікно та закинули каністру з бензином.
«Не думаю, що це підступи влади. Володимир прищикнув хвоста місцевим бандитам, які міцно пов’язані з чиновниками», — пояснює Артем Важенков.
У Торопці в Єгорова залишилася дружина і двоє дітей 5 та 12 років.
Україна
Єгоров вирушив в Україну, де намагався отримати статус біженця. До кордону під'їхав з боку «Трьох сестер» (монумент на стику кордонів України, Білорусі та Росії —ред.) своєю машиною і залишив її на території Білорусі.
Українським прикордонникам сказав, що збирається отримувати політичний притулок. Співробітники спецслужб відвезли до міграційної служби найближчого великого міста — Чернігова, де він заповнив папери для отримання статусу біженця.
«У ДМС сказали, що процедура триватиме півроку. Мою справу вела дівчина Тетяна. Вона розповідала, що її чоловік — колишній СБУшник — сидить тепер удома з дітьми, а вона працює, показувала теки зі справами, кому відмовили, а кому ні. Здавалося, усе буде гаразд», — писав Громадському Володимир Єгоров.
У Чернігові влаштувався на роботу і винайняв житло. Однак невдовзі сталося щось геть незрозуміле: по нього прийшли люди, що представилися співробітниками СБУ та вивезли з країни.
«Мовчки забрали мене з роботи, завезли додому за речами і повезли на кордон. Я спершу був думав узагалі в тюрму», — пригадував Володимир.
Його депортували та заборонили в’їзд в Україну на три роки. Водночас у паспорт ніяких відміток не поставили. «Пожаліли ми тебе», — сказали прикордонники. Єгоров виїжджав з внутрішнім російським паспортом, який став би недійсним за наявності додаткових позначок, тож прикордонна служба не мала права щось туди писати.
«Нейтральна зона»
Покинувши Україну, Єгоров почав вести у Facebook «Записки з нейтральної смуги». Розповідав, як живе в машині під «Трьома сестрами», просив привезти теплі речі та переказати гроші родині.
Справжнє місце перебування намагався приховати. Як з’ясувалося пізніше, Єгоров був у Білорусі.
«Поїхав у Гомель, там пожив. Потім покликали до Мінська, спробувати перетнути кордон з Литвою. Висадили з поїзда — не було закордонного паспорта», — розповів Єгоров Громадському (цитата відредагована — прим. ред.)
Гроші закінчувалися, подальшого сенсу ховатися Єгоров не бачив — хотів повертатися на батьківщину, утім, був упевнений, дома на нього чекає неминуча в’язниця.
У цей час Громадське отримало відповідь Служби безпеки України про депортацію Єгорова. СБУ стверджувала, що проводила перевірку за запитом міграційної служби, однак не має ніякого стосунку до депортації: мовляв, рішення такого не ухвалювали і в’їзд йому не заборонений.
Громадське отримало дослівно збіжні відповіді з головного Управління і Управління Служби безпеки в Чернігівській області.
Дізнавшись про це, Єгоров підбадьорився. Чекав допомоги правозахисників, думок про повернення до Росії більше не виникало. Однак на інтерв’ю не погоджувався, побоюючись, що зайва публічність може нашкодити.
У п’ятницю 28 липня ми отримали повідомлення: «Привіт. Мені повідомили, що мене оголосили в розшук в Інтерпол. З Білорусі тепер уже нікуди, можливо і тут мене скоро знайдуть. Гадаю, можна поспілкуватися по скайпу, якщо ви не проти. Останнє інтерв’ю».
Оперативно організувати запис не було можливості. На зв’язок Єгоров більше не виходив.
Зникнення
У Понеділок 30 липня до Громадського звернулися білоруські правозахисники з Human Constanta — організації, що допомагає біженцям. Вони також не могли зв’язатися з Єгоровим, проте знайшли його автомобіль.
«Учора ми мали побачитися, але він не відповідав на повідомлення та дзвінки. Машину його знайшли. Подзвонили в хостел, нам сказали, що позавчора ввечері приїхали з КДБ і його забрали. Або за ним стежили, або хтось просто поскаржився», — розповіла представниця організації Яна Гончарова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що сталося з викраденим в Грузії азербайджанським журналістом: розповідь дружини
У Human Constanta з’ясували, що Єгоров заарештований білоруською владою за звинуваченням у дрібному хуліганстві. Гончарова розповіла Громадському, що правозахисники провели цілий день у суді, де мала розглядатися справа, однак на засідання потрапити так і не змогли:
«Суд відбувся в понеділок, без участі Єгорова. Півдня ніхто не міг сказати, коли почнеться засідання. Провели його вже після закінчення офіційного робочого дня, туди ніхто не потрапив, звичайно. Ми ледь спромоглися з’ясувати, що дали дві доби арешту, і нібито повинні відпустити, оскільки він відбув їх (на вихідних). Ми телефонували в усі інстанції, де він, імовірно, міг бути, але ніхто нічого так і не сказав».
Фото: Human Constanta
Володимир Єгоров знайшовся в тимчасовому ізоляторі міста Торопець. Слідчий ФСБ, який веде справу, повідомив про це адвокатку Єгорова Світлану Сидоркіну. Суд може відбутися найближчим часом. За звинуваченням в екстремізмі йому загрожує реальний тюремний термін.
Розслідування
Громадське надалі розбиратиметься, за яких обставин Володимира Єгорова депортували з України. Згідно з офіційною відповіддю СБУ, служба не має до цього ніякого стосунку.
У Державній міграційній службі України на офіційний запит Громадського відповіли, що вони не надаватимуть інформацію, оскільки вона є конфіденційною. Ба більше, навіть не змогли підтвердити, чи такий громадянин узагалі звертався до відомства.
Прикордонники також сказали, що нічим не можуть зарадити.
«Ми не можемо передавати інформацію щодо переміщення третіх осіб, — сказав прес-секретар відомства Олег Слободян, — Тому писати запит марно, ми все одно не зможемо на нього змістовно відповісти».
За словами правозахисника — координатора проекту «Без кордонів» Максима Буткевича, українська влада не мала законних підстав переривати процедуру надання статусу біженця:
«Цього не можна робити навіть у разі відкриття кримінального провадження. Навіть якщо прохач отримує відмову, завжди є п’ять робочих днів на оскарження рішення, протягом яких його не можуть депортувати».
Таким чином ідеться про грубе порушення міжнародних норм, відзначає Максим Буткевич.
«Якщо СБУ не ставило Володимирові Єгорову заборони на в’їзд, і не було відповідного рішення суду, зробити це могла лише прикордонна служба. Треба розібратися, зрозуміти, хто ухвалив таке рішення. Адже це тягне на відкриття кримінального провадження», — пояснив правозахисник.
/Наталія Тіхонова
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: