Справа наліво: прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу, прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс та президент Кіпру Нікос Ананстасіадіс після підписання угоди про Східносередземноморський газогін у конгрес-холі Заппіон, Афіни, Греція, 2 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

Лідери Італії, Кіпру та Греції в четвер, 2 січня, підписали угоду щодо будівництва газопроводу EastMed, яким газ постачатиметься напряму зі Східного Середземномор'я до Європи

Як повідомляє Reuters, церемонія підписання відбулася в Афінах – столиці Греції.

Мета спільного інфраструктурного проєкту трьох держав – створити прямий канал постачання газу зі Східного Середземномор’я, де нині активно розробляють газові родовища, до Європи. Це один зі шляхів диверсифікації поставок енергоресурсів для Європейського континенту.

Передбачається, що до 2022 року сторони знайдуть фінансування для EastMed, і вже до 2025 року гілку газогону буде побудовано.

Проти проєкту виступає Туреччина. Вона обґрунтовує це тим, що за наявності Трансанатолійського газогону (TANAP), який через турецьку територію дозволяє Азербайджану експортувати свій газ на європейський ринок, потреби в інших газопроводах немає.

Крім того, Анкара заявляє, що будь-який проєкт, який нехтує інтересами турків і населення невизнаного Північного Кіпру (який в 1973 році окупувала Туреччина), приречений на провал.

Нагадаємо, підписаний 27 листопада між президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та главою лівійського Уряду національної єдності Фаїзом Сараджем меморандум про співпрацю на морі, серед іншого, підтверджує претензії невизнаного Північного Кіпру на частину Середземноморського басейну, де розташовані поклади газу. Греція, яка підтримує міжнародно визнаний Кіпр, вже заявила, що домовленість є порушенням норм міжнародного права.

Міністр енергетики Ізраїлю в коментарі Reuters заявив, що не відкидає можливості певного формату співпраці з Туреччиною з газових питань у майбутньому.

Будівництво EastMed уряди європейських країн та Ізраїлю погодили між собою в 2019 році. Планована довжина газогону EastMed – 1900 кілометрів, він буде частково розташований під водою і частково – на землі.

Планується, що загальна вартість газопроводу складе 6-7 мільярдів доларів, а його пропускна здатність – 10 мільярдів кубічних метрів газу щороку. EastMed постачатиме газ від ізраїльських та кіпрських вод до грецького острова Крит, звідки він надходитиме до материкової Греції і вже далі – до решти Європи.

Поділитись: