Ізраїль планує продати Кіпру свої танки Merkava, а той може надати Україні радянські Т-80У — ЗМІ

Ізраїль і Кіпр провели переговори про продаж танків Merkava. Якщо угоду укладуть, то це буде перший продаж ізраїльського танка європейській країні. Припускають, що Нікосія планує закупити нові танки, щоб відправити свої старі радянські Т—80У в Україну.
Про це пише ізраїльська газета Haaretz із посиланням на джерела в обох країнах.
За даними Haaretz, один із варіантів, який звучав під час обговорень, — Кіпр закупить в Ізраїля Merkava Mark III, а потім відправить в Україну танки радянського виробництва. Однак кіпрські джерела заперечують, що мають такий намір.
Про Merkava Mark III
Haaretz зазначає, що танк Merkava почали розробляти після того, як ізраїльський бронетанковий корпус зазнав значних утрат у війні проти Єгипту та Сирії 1973 року, а також із метою зменшити залежність від іноземних постачань зброї.
Merkava, що перекладається з івриту як «колісниця», уже має четверте покоління.
Третє покоління цих танків узято на озброєння 1990 року. Через 30 років танк вивели з експлуатації.
Mark III оснащено 120-мм гарматою, здатною вражати броньовані цілі, зокрема танки. Попередні версії танка мали 105-мм гармати.
Також танк може стріляти протитанковими ракетами LAHAT, дальність дії яких приблизно вдвічі більша, ніж у ракет AT-11 Sniper, що запускають танки Т-80У, які нині використовують на Кіпрі. За 30 років із моменту введення в експлуатацію моделі танка було кілька модернізацій броні й систем управління вогнем.
Що передувало?
Минулого тижня Яїр Кулас, керівник департаменту координації експорту Міністерства оборони Ізраїлю, заявив, що його країна веде переговори із двома країнами, зокрема однією європейською, про старі танки Merkava Mark III, яких ізраїльська армія уже не використовує.
Якщо угода відбудеться, це буде перший продаж Ізраїлем танка Merkava європейській країні. Однак у Міноборони Ізраїлю відмовилися називати країну, яку мав на увазі Кулас.
Після інтерв’ю Куласа кілька вебсайтів і різних акаунтів у соціальних мережах стверджували, що цією країною є Кіпр. Минулого року адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена скасувала ембарго на постачання зброї на Кіпр, уможлививши таку угоду.
Водночас Міноборони Ізраїлю повідомило, що «через війну в Європі кілька країн виявили зацікавленість у купівлі танків з ізраїльських резервів, зокрема старші моделі Merkava».
Минулого місяця міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґалант відвідав Кіпр. Під час зустрічі зі своїм кіпрським колегою Міхалісом Ґіорґалласом він сказав, що «Кіпр та Ізраїль мають значне партнерство у сфері боєприпасів завдяки двостороннім угодам між урядами».
Через два тижні після цього президент Кіпру Нікос Христодулідіс відвідав Ізраїль і зустрівся із прем’єр-міністром Беньяміном Нетаньягу. Його візит збігся з операцією у Газі, під час якої палестинські бойовики обстріляли ракетами центральну частину Ізраїлю.
Під час зустрічі Христодулідіс наголосив, що він вирішив відвідати Ізраїль, «попри терор», щоб обговорити спільні стратегічні питання. Пізніше два лідери провели телефонну розмову, під час якої домовилися «і далі просувати» питання, порушене на зустрічі.
Раніше цього року кілька ЗМІ у США і Європі повідомляли, що Кіпр погодився передати свої старі танки радянського виробництва Україні в обмін на новіші західні зразки.
- Поділитися: