Ізраїль спільно з Кіпром та Грецією планують збудувати газопровід до Південної Європи, яким будуть транспортувати ізраїльський газ. Газопровід може скласти конкуренцію російському «Турецькому потоку».

Про це повідомляє DW.

Співпрацю між трьома країнами з питання побудови морського газопроводу дном Середземного моря підтвердив грецький міністр охорони навколишнього середовища та енергетики Костіс Хадзідакіс.

Новий газопровід має забезпечити надходження газу з ізраїльських газових родовищ, розташованих у східній частині Середземного моря, до Кіпру, а потім — до грецького острова Крит та континентальної Греції. Переговори щодо будівництва газопроводу завершилися напередодні в Афінах.

«Ми сподіваємося, що незабаром зможемо підписати відповідний договір», — повідомив ізраїльський міністр енергетики Юваль Штайніц.

Зазначимо, що наразі російський Газпром реалізує схожий проєкт з постачання газу до Південної Європи частково дном Чорного моря. Газопровід «Турецький потік» Росія планує використовувати для того, щоб постачати свій газ до ЄС в обхід газотранспортної системи України.

Нагадаємо, що напередодні парламентський комітет ОБСЄ ухвалив резолюцію протиросійських трубопроводів «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: