Ізраїль схвалив план наступу на Рафах, ХАМАС запропонував припинення вогню

Палестинський хлопчик сидить біля житлового будинку, зруйнованого в результаті ізраїльського удару по Рафаху, Сектор Гази, 9 березня 2024 року
Палестинський хлопчик сидить біля житлового будинку, зруйнованого в результаті ізраїльського удару по Рафаху, Сектор Гази, 9 березня 2024 рокуAP Photo / Hatem Ali

Ізраїль схвалив 15 березня план наступу на місто Рафах у Секторі Гази, де ховається понад мільйон палестинських біженців. У Тель—Авіві все ще сподіваються домовитися про припинення вогню, хоча і відхиляють пропозицію палестинського угруповання ХАМАС щодо звільнення усіх заручників в обмін на свободу палестинських ув’язнених.

Про це пише Reuters.

Західні союзники Ізраїлю, серед них США, довго закликали прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу утриматися від наступу на Рафах, побоюючись, що бої у місті призведуть до масових жертв серед цивільного населення.

Проте у п’ятницю, 15 березня, адміністрація Нетаньягу оголосила, що схвалила план наступу на південну частину палестинського анклаву, де проживає близько 2,3 млн людей.

Сам Ізраїль стверджує, що його сили оборони нібито «готуються оперативно евакуювати населення» Рафаха. Утім, Тель-Авів не вказує, скільки часу потрібно ізраїльським військовим на евакуацію палестинців, а крім того, як зауважує Reuters поки немає жодних доказів, що країна готує місця для розміщення евакуйованих.

Тим часом ХАМАС представив посередникам і США пропозицію про припинення вогню в Секторі Гази, яка включає звільнення ізраїльських заручників в обмін на свободу палестинських ув’язнених, сто з яких відбувають довічне ув’язнення.

ХАМАС заявив, що початкове звільнення ізраїльтян включатиме жінок, дітей, літніх і хворих заручників в обмін на звільнення 700-1000 палестинців, які відбувають покарання в Ізраїлі, пише Reuters.

Ізраїль у заяві про наступ на Рафах відкинув цю пропозицію, назвавши її «нереалістичною вимогою». А втім, ізраїльська делегація все одно відправиться на переговори до Катару після того, як Кабінет безпеки уряду надасть свою позицію.

Більше контексту

Війна почалася з нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Ізраїль повідомляв, що бойовики вбили 1200 людей і захопили 253 заручників. Відтоді ізраїльська армія проводить військову операцію у відповідь. За даними палестинців, у Секторі Гази загинуло понад 31 000 людей, а майже все населення було вигнане з домівок.

Цього тижня учасникам переговорів знову не вдалося досягти угоди про припинення вогню, щоб почати священний для мусульман місяць Рамадан без бойових дій.

Проте Вашингтон та арабські країни все ще сповнені рішучості досягти домовленостей, щоб запобігти нападу на Рафах.

На тлі цього між США та Ізраїлем зростає напруження. За словами чиновників в адміністрації президента Джо Байдена, Тель-Авів веде війну, не дбаючи про цивільне населення.

Лідер більшості в Сенаті США Чак Шумер, найвищий чиновник США єврейської національності та член Демократичної партії, закликав ізраїльтян замінити Нетаньягу, жорстка політика якого, за його словами, руйнує міжнародний авторитет Ізраїлю.

Байден підтримав Шумера, назвавши його виступ «хорошою промовою», і додав, що багато американців поділяють занепокоєння.

Увечері в п’ятницю, 15 березня, ізраїльська авіація знищила семиповерховий житловий будинок, убивши або поранивши кількох людей, повідомив речник палестинської служби з надзвичайних ситуацій.