«Довгоочікувана зброя прибула до українського війська», — радіє верховний Головнокомандувач Збройних сил України Петро Порошенко. Президент США Дональд Трамп виконав обіцянку, відправивши Україні протитанкові ракетні комплекси Javelin.

Від теорії до практики українські вояки перейдуть уже 2 травня, коли розпочнеться підготовка військових, які користуватимуться Javelin, у навчальних центрах ЗСУ. Як саме і за яких умов українська армія зможе використовувати подарунок від США і чи зможе взагалі — розбиралося Громадське.

Урядовці та військові радіють — Україну підтримали Сполучені Штати й прислали протитанкові ракетні комплекси Javelin, про міць яких говорять уже кілька місяців. А в соцмережах уже жартома охрестили 30 квітня «днем святого Джавеліна». Водночас командири бойовиків так званої «ДНР» заявили, що мають і потужнішу зброю, яка «гідно може протидіяти будь-якому озброєнню ЗСУ — українському й імпортному».

— Javelin працює за принципом «вистрілив і забув» — корегувати політ ракети не потрібно, вона поцілить автоматично.

— Максимальна дальність вогню — майже 5 кілометрів.

— Калібр ракет — 127 мм.

Недоліки: ​висока вартість — одна ракета коштує близько 100 тисяч доларів.

Україні абсолютно безкоштовно поставили 35 пускових установок і 210 бойових ракет. Міністр оборони України Степан Полторак упевнений, що ці ракетні комплекси підвищать обороноздатність української армії й допоможуть створити  «потужний протитанковий резерв».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Україна отримає «Джавеліни» від США: що це означає? — опитування Atlantic Council

Використовувати Javelin сьогодні в України можливості немає, як, власне, не мало би бути й потреби. Згідно з Мінськими домовленостями, військові Збройних сил не можуть використовувати озброєння такого калібру. Та й кардинальної бойової ролі така кількість протитанкових комплексів не зіграє. Цей подарунок від США — радше політичний крок. Демонстрація того, що Штати на «нашому боці».

«...Це чіткий сигнал від стратегічного партнера України — США, який стане ще одним стримуючим фактором на шляху подальшої агресії та ескалації конфлікту на сході нашої країни та вагомим внеском у відновлення миру», — наголошує у Facebook посол України у США Валерій Чалий.

Користь є, мета — навчатися, пояснює в коментарі Громадському генерал-лейтенант запасу, екс-заступник начальника Генштабу Збройних сил України  Ігор Романенко:

«Оскільки в росіян значна перевага — і танки, і броньовані машини, — безумовно, ці протитанкові установки нам потрібні. У наших комплексів лазерне наведення і більша дальність пострілу, але треба супроводжувати ракету, тут цього не знадобиться, ракета із самонаведенням. Попри те, що зброя й сучасна, кількість, яка прибула, не дає можливості серйозно покращити обороноздатність армії», — каже Романенко й додає, що США продемонстрували підтримку, а це зі свого боку повинно простимулювати інших партнерів надавати Україні зброю, найголовніше — летальну:

«Це про сполучення наше й американське, це дає нові можливості. Аспект воєнно-політичного співробітництва. За цим піде наступна допомога — в летальній зброї».

У межах Операції об'єднаних сил ЗСУ користуватимуться Javelin лише в разі широкомасштабних військових дій. Тепер потрібно навчити користуватися новим озброєнням особовий склад.

У разі широкомасштабних бойових дій, Сполучені Штати повинні надати додаткову підтримку. У таких випадках зброя швидко завозиться військовими вантажними літаками 

Бойові ракети зберігатимуться на складах, проте американці взяли на себе й витрати на навчання — разом зі зброєю привезли тренажери, на яких проходитиме навчання в ЗСУ. За словами Ігоря Романенка, для роботи з однією протитанковою установкою Javelin потрібні двоє людей. Від 2 травня починається навчання, яке тривати щонайменше місяць:

«У разі широкомасштабних бойових дій, Сполучені Штати повинні надати додаткову підтримку. У таких випадках зброя швидко завозиться військовими вантажними літаками. Наразі ніхто не використовуватиме для тренувань бойові ракети».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Багато шуму про ракетні комплекси «Джавелін»

 

Поділитись: