Україні нададуть переносні протитанкові ракетні комплекси — 30 квітня Державний департамент США підтвердив це в коментарі «Радіо Свобода». Питання обговорювали давно — адміністрація Обами відмовлялася надати цю зброю Києву, натомість президент Трамп змінив позицію США.

Україні нададуть переносні протитанкові ракетні комплекси — 30 квітня Державний департамент США підтвердив це в коментарі «Радіо Свобода». Питання обговорювали давно — адмінстрація Обами відмовлялася надати цю зброю Києву, натомість президент Трамп змінив позицію США.

Деякі експерти вважають, що надання Україні летальної оборонної зброї тільки роздратує Росію та призведе до нової ескалації війни. Натомість інші, зокрема, експерти Atlantic Council, наголошують: озброєння України є найефективнішим способом змінити ситуацію на місці й змусити президента Росії Володимира Путіна нарешті сісти за стіл переговорів.

У 2017 році Конгрес США схвалив пакет військової допомоги Україні (у 47 мільйонів доларів), що включав 210 протитанкових ракет і 37 пускових установок Javelin. Однак Держдеп США наразі не повідомив, скільки саме зброї фактично надали Україні.

Ініціатива UkraineAlert американського аналітичного центру Atlantic Council («Атлантична рада США») розпитала експертів про те, що саме (в політичному та військовому плані) змінить надання комплексів Javelin у війні між Росією та Україною. І чи спричинить це надання зброї кардинальну зміну ситуації.

Громадське публікує переклад тексту в межах співпраці з аналітичним центром.

   Ян Бзежінські, старший дослідник Центру з міжнародної безпеки Скоукрофта Атлантичної ради США

Надання комплексів Javelin є серйозною демонстрацією — з операційної та геополітичної точки зору — рішучої налаштованості США підтримувати Україну. Після російського вторгнення 2014 року це варто було зробити давно.

Завдяки самим тільки Javelin Київ не зможе витиснути Росію з Криму й Донбасу. Однак ці протитанкові комплекси значно підвищать ціну агресії для Росії.

Протитанкові комплекси Javelin також можуть викликати в російських командирів неприємні спогади про те, як переносні зенітно-ракетні комплекси «Стінгер» стали одним з факторів, що змусив Радянський Союз залишити Афганістан наприкінці 1980-х років.

У такий спосіб Javelin допоможуть стримати подальше просування російських сил територією України. Однак, якщо ми хочемо переконати Путіна припинити окупацію Криму та сходу України, надання комплексів слід доповнити додатковою військовою підтримкою Україні, потужнішим позиціюванням НАТО в Центральній Європі та агресивнішими економічними санкціями проти Росії.

   Стівен Бленк, старший дослідник Американської ради із зовнішньої політики

Надання Javelin не є тією подією, що кардинально змінить ситуацію. Це не зупинить російську агресію чи її політику примноження загроз, спрямованих проти України. Однак надання цієї зброї є додатковим чинником у стримуванні Росії, адже спричинить додаткові втрати для будь-якої військової сили, що захоче вторгнутися в Україну.

По-друге, надання Javelin слід розглядати не як одноразову угоду, а як початок двосторонніх військових відносин між США та Україною.

По-третє, рішення демонструє політичну солідарність з Україною з боку США та їхніх союзників.

По-четверте, збільшує ціну — передусім політичну, якщо не економічну — будь-якого подальшого вторгнення Росії в Україну, і зміцнює спроможності Збройних сил України.

   Майкл Карпентер, колишній заступник віце-секретаря США з питань оборони, старший директор у Центрі Байдена, позаштатний старший аналітик в Атлантичній раді США

Я щиро вітаю рішення надати Україні протитанкові ракетні комплекси Javelin. Це правильне рішення з моральних, політичних, тактичних і стратегічних причин. Воно допоможе Україні захищатися від російської агресії, жертвами якої вже стали понад 10 тисяч людей.

Водночас не треба мати ілюзій: Javelin кардинально не змінять ситуації. Це корисне озброєння, яке матиме певний ефект стримування, але воно серйозно не змінить бойових потужностей українських військових. Значно важливішим є структура військового командування України, яку треба терміново реформувати відповідно до західних стандартів. Також терміново треба навчати та підвищувати бойову готовність самих військових.

Нарешті, важливо пам'ятати, що Україна платитиме за ці ракети. Значно ліпше було б, якби Україна могла реформувати оборонну промисловість, щоб вона сама могла виробляти й продавати протитанкове озброєння, а не купувати його в західних країн.

Військові випробовують протитанковий ракетний комплекс Javelin під час навчань у Латвії, 23 квітня 2016 року Фото: U.S. Army photo by Sgt. Paige Behringer

 

   Еріел Коен, позаштатний старший аналітик Центру всесвітньої енергетики та Центру Євразії Атлантичної ради США 

Новину про постачання протитанкових ракетних комплексів Javelin можна привітати. Утім, це треба було зробити значно раніше, натомість тепер це рішення може подати хибний сигнал Москві.

Хоча ці протитанкові ракети потрібні, їх надають майже через чотири роки після того, як про них попросили. І в досить скромній кількості.

Росія загрожує Україні не лише на Донбасі. Вона може здійснити масивне наземне вторгнення з метою окупації всієї України. Адміністрація Обами зробила помилку, відмовившись надати цю та іншу летальну зброю, коли вона була необхідна. Ці системи слід було надати Україні ще навесні та влітку 2014 року, а українських військових слід було терміново навчити ними користуватися.

Надання цього озброєння тепер може бути сигналом Росії, що США діють дуже повільно і не зможуть відповісти адекватно і вчасно, якщо Росія вирішить вдатися до масштабного вторгнення.

Крім цього, Україна сама має потужний військово-промисловий комплекс, який здатен виробляти, зокрема, й протитанкові ракети. США варто поділитися деякими технологіями з Україною та надати технічну допомогу модернізувати й збільшити виробництво в самій Україні.

   Пітер Дікінсон, позаштатний дослідник Атлантичної ради США та видавець журналів Business Ukraine і Lviv Today

Постачання Javelin є позитивною новиною для України, а надто в контексті всього скептицизму й цинізму, який супроводжував затримки з постачанням. Цей здебільшого символічний жест не змінить ситуації на місці, але, без сумніву, створить серйозний резонанс у Кремлі. Надання озброєння Україні є потужним сигналом посилення американської підтримки Києва та явно йде проти численних попереджень Росії, що будь-який такий крок спричинить нове кровопролиття. Це очевидний знак того, що російські погрози вважають блефом. Це також свідчить, що ініціатива вислизає з рук Москви, адже на сході України Росія має дедалі менше простору для маневру.

   Джон Гербст, директор Центру Євразії та колишній посол США в Україні

Це важливий крок у зміцненні України й попередженні Росії, що ціна її агресію зростає. Але саме по собі надання Javelin не може кардинально змінити ситуацію. Але втрати Росії будуть більшими, якщо вона спробує використати потужні танкові сили на окупованій Україні для захоплення більшої території. Угода про постачання, про яку оголосили в грудні, не викликала радикальної ескалації з боку Росії, яку пророкували ті, хто виступав проти цього кроку.

Однак, подібно до санкцій, що їх Вашингтон оголосив у квітні, вона свідчить, що західна підтримка Україні зростає. Якщо Москва продовжуватиме агресію в Україні, США повинні будуть надати ще більше комплексів Javelin Україні, яка є жертвою агресії. Слід також надати протиповітряне озброєння і накласти на Росію додаткові санкції. Якщо підтримка України з боку Заходу залишатиметься потужною, Москва буде змушена зупинити авантюру на Донбасі. Якщо цю підтримку збільшать, російська війна в Україні завершиться раніше.

Військові випробовують протитанковий ракетний комплекс Javelin під час навчань у Латвії, 23 квітня 2016 року Фото: U.S. Army photo by Sgt. Paige Behringer

   Стівен Пайфер, позаштатний старший аналітик Інституту Брукінгза

Це зміцнює спроможність українського війська захистити власну країну. Звісно, за останні чотири роки українські військові серйозно поліпшили свої потужності, тож надання Javelin не є таким критичним, як три або чотири роки тому. Однак це посилить здатність української армії боротися проти великої кількості танків й інших бронемашин, якими Росія наповнила схід України.

Так само важливо, а може навіть і найважливіше, що постачання Javelin надсилає потужний сигнал політичної підтримки з боку США для України у відповідь на російську агресію. Москві це не сподобається, але, можливо, це допоможе Кремлю зважити всі «за» і «проти» в питанні миру на Донбасі, замість того, щоб постійно підтримувати конфлікт.

   Аліна Полякова, дослідниця Інституту Брукінгза

Минуло чотири роки після початку війни з Росією, і тепер українська армія краще оснащена, навчена та вже має досвід бойових дій. Javelin не змінять ситуації на місці так, як могли б змінити на початку конфлікту. Однак цей крок адміністрації Трампа дає потужний сигнал, що США не забули російську війну в Україні та продовжать підтримувати та зміцнювати здатність України захищати себе.

   Александр Вершбоу, почесний дослідник Центру з міжнародної безпеки Скоукрофта в Атлантичній Раді США

Рішення США надати протитанкові комплекси Javelin Україні здатні стримувати нові російські атаки проти українських сил. Це оборонне озброєння і Росії нема чого скаржитися. Якщо, звісно, росіяни не планують нову агресію проти України з використанням численних танків, які вони незаконно розмістили в окупованому Донбасі, а також ще більшої кількості танків уздовж російського західного кордону. Надання Javelin, а також посилення санкцій проти Росії, надає суттєві важелі послу Куртові Волкеру в його зусиллях знайти вирішення конфлікту на сході України через переговори.

Військові випробовують протитанковий ракетний комплекс Javelin під час навчань у Канаді, 14 серпня 2017 року Фото: U.S. Army photos

   Ганна Гопко, народна депутатка, голова комітету ВРУ із закордонних справ

Посилення санкції проти Росії, країни-агресора, одночасно зі зміцненням української армії шляхом надання їй протитанкових ракетних комплексів Javelin, є правильним рішенням. Це спричинить збільшення витрат для російського президента Путіна, позаяк він прагне продовжувати його війну в Україні. «Джавеліни» допоможуть Україні протидіяти гібридній війні Росії, а також зробити ще ефективнішний внесок в європейську безпеку, адже сьогодні Україна є партнером з унікальним досвідом боротьби проти агресора.

   Максим Хилько, співзасновник і голова Ініціативи з досліджень безпеки у Східній Європі

Надання протитанкової зброї не змінює правила гри саме по собі, але є дуже важливим кроком, як військовим, так і політичним, у ширшому контексті підтримки України Заходом.

Передусім Javelin — дуже ефективна зброя. Поставки, разом з іншою допомогою, зроблять Україну сильнішою та спричинять більші витрати для Росії, якщо вона просуватиметься на сході України.

Друга, але не менш важлива річ, — це політичне значення. Це — сильний сигнал, що свідчить про рішучість США підтримувати Україну. Це має велике значення. Надання Javelin також має слугувати прикладом для інших західних партнерів, відкриваючи двері для подальшого постачання летальної зброї в Україну.

Це й сигнал для Росії, що подальше забезпечення зброєю бойовиків на Донбасі, всупереч Мінським домовленостям, не залишиться безкарним, і не матиме успіху через готовність Заходу забезпечити Україну ефективною оборонною зброєю.

   Філіп Карбер, Президент Фундації Potomac

Україна перебуває у стані війни вже протягом чотирьох років — більше, ніж США під час Другої світової.

Україна — жертва агресії, але, попри політичні співчуття з боку Заходу та скромну економічну допомогу, наразі найпомітнішими санкціями в цьому конфлікті (до рішення про надання Javelin) було фактичне ембарго на постачання зброї Україні з боку США, НАТО та наших союзників.

Обама та Меркель уважали: якщо ми надішлемо летальну зброю, це тільки погіршить ситуацію. Отже, за три з половиною роки ми нічого не зробили, натомість росіяни надіслали в регіон тисячі одиниць озброєння (800 танків, 1500 інших бронемашин, 1000 артилерійських снарядів). Крім того, вони знову спрямовували 1-у гвардійську танкову бригаду проти Заходу, розмістили 8-у гвардійську армію біля Ростова та перекинули 20-у гвардійську армію на 700 кілометрів до східного кордону України.

Нарешті Трамп скасував це ембарго, погодившись надати Україні тридцять п'ять пускових установок Javelin. Але це менше, ніж має один американський піхотний батальйон. Звісно, це занадто мало і надто пізно. Однак США можуть надати більше летальної зброї, якщо Росія не завершить війну й прагнутиме йти на подальшу ескалацію.

Поділитись: