Камера три на шість для 22 жінок: парамедик «Тайра» розповіла про перебування у російському полоні

Українська волонтерка та парамедик Юлія Паєвська з позивним «Тайра» розповіла, що російські окупанти утримували її та інших полонених жінок у жахливих умовах. Та, попри все, більшість військовополонених українок достойно трималися.

Про це Юлія Паєвська розповіла в інтерв'ю для Deutsche Welle.

Волонтерка розповіла, що її утримували, зокрема у Донецькому СІЗО, де залишилося багато наших полонених.

«Годують більш менш, померти з голоду не вийде. Але в останній тиждень нам навіть мила не дали. Тобто у камері 22 жінки, камера три на шість метрів, десять ліжок. Інші також не мали жодної інформації про свою сім'ю та дітей. Їхній психологічний стан був просто жахливим. Але більшість із них трималися дуже достойно», — розповіла «Тайра».

За її словами, у полоні були українки з лав Збройних сил та Нацгвардії, дівчата з «Азову». Окрім того, окупанти утримують жінку-медика на сьомому місяці вагітності.

Увесь цей час волонтерка мала один комплект білизни та була без доступу до телефонного зв'язку та медичної допомоги.

«Один раз пізніше фельдшерка мені допомогла, і це було дуже достойно, але одного разу. Я не говоритиму про тортури і психологічний вплив (хоча він був страшенний), допоки не завершиться слідство», — сказала Юлія.

Вона розповіла, що окупанти дозволяли спати з 22:00 до 6:00, але насправді відбій давали пізніше, а будили раніше. Сидіти можна було тільки на маленьких лавочках, де всі 22 жінки не помістяться: «Там максимум шість худих дівчат можуть сісти. Треба мінятися, і постійно перевіряється, щоб ти не сиділа. Якщо сідаєш, то тебе карають — спочатку кричать, а далі можуть зайти і щось зробити».

У деяких полонених «Тайра» бачила тілесні ушкодження. Окрім того, волонтерка розповіла про «жахливий моральний стан» полонених, більшість із яких не мають психологічної підготовки. Сама Юлія вважає, що змогла залишитися у «більш-менш непоганій кондиції» завдяки добрій фізичній формі та підтримці України.

«Те, що я відчувала, що Україна існує, і мене дуже підтримувала інформація. Усі три місяці дуже-дуже рідко — можливо, раз на два тижні — доходила інформація з театру бойових дій [...] Розуміння того, що моя країна настільки звитяжна, настільки крута, що опирається цьому монстру, підтримувало мене. Я також відчувала, що багато людей мене підтримує, я відчувала цю силу. Усім дякую до неба», — сказала Юлія Паєвська.

Звільнення з полону

Президент України Володимир Зеленський 17 червня заявив, що Україні вдалося звільнити «Тайру», яка з березня перебувала у полоні окупантів.

Коли саме Паєвську визволили з полону, президент не уточнив. «Я вдячний усім, хто працював на цей результат. Тайра вже вдома. Будемо працювати й надалі, щоб забрали всіх», — резюмував Зеленський.

Детальніше про Тайру

За освітою Юлія Паєвська — тренерка з айкідо, дизайнерка. Проте ще з початку війни на Донбасі вона допомагала пораненим як парамедик.

Там «Тайра» сформувала власну команду для евакуації під назвою «Ангели Тайри». За даними «АрміяInform», лише станом на 2019 рік вона врятувала понад 500 українських військових.

З 2020 року «Тайра» є членом української збірної «Ігор нескорених». Також вона відзначена низкою державних нагород (Народний Герой України, відзнака Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції»).