Кількість захворювань на кір в Україні зросла у 43 рази, порівняно з 2016 роком. Цього тижня спалах хвороби зафіксували в Києві. У соцмережах сперечаються, чи варто робити вакцинацію дітям, адже й донині багато хто ставиться з недовірою до вакцин, побоюючись можливих наслідків щеплення.

Київська міська влада вже заборонила дітям, які не мають щеплень від кору, впродовж місяця відвідувати дитсадки і школи. А цирк «Кобзов» закрили після того, як у соцмережах з'явилися  дописи обурених батьків — діти почали хворіти після відвідин вистави наприкінці грудня. Виявилося, що один зі співробітників цирку хворів на кір.

Громадське вирішило розібратися, чи справді ситуація із захворюванням відрізняється від минулих років, і чи дійсно Україні загрожує епідемія кору.

Кір — це інфекційна хвороба, збудником якої є вірус. Найчастіше  хворіють діти без щеплень, які відвідують дитсадки або школи. Але й дорослі, яких не вакцинували, також можуть захворіти.

Вірус поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах. Залишається активним і живе в повітрі чи на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус за 4 дні до і за 4 дні після появи в неї висипу.

Захворюваність

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ, торік кількість хворих на кір в Україні зросла в 43 рази.

У 2016 році зафіксували 78 випадків захворювань, заразом у 2017-му — вже понад 3300.

У 2017-му захворюваність на кір реєстрували у 24 регіонах країни. Найбільша кількість випадків зафіксована в Івано-Франківській області — 1049.

Нинішню ситуацію з кором в Україні офіційно називають спалахом. За даними Центру Громадського здоров'я МОЗ України, на сьогодні показник захворюваності — 7,1 на 100 тисяч населення. Отже, відповідно до «Інструкції щодо організації епідеміологічного нагляду за кором» (Наказ МОЗ України №188 від 17.05.2005), рівень захворюваності є середнім.

Водночас голова правління ГО «Батьки за вакцинацію» Тимофій Бадіков уважає визначення «спалах» або «епідемія» грою термінів, закликаючи реагувати на стрімке поширення хвороби всіма доступними засобами:

«Не принципово, яким неприємним словом назвати те, що зараз відбувається в Україні. На мою думку, тих заходів, що проводяться на місцях, недостатньо, щоб зупинити поширення вірусу».

 

Вакцинація

Станом на 1 грудня 2017 року комбінованою вакциною КПК проти кору, паротиту та краснухи зробили щеплення 322 637 дітям у віці одного року — це 87,8% від запланованої кількості.

Найнижчі показники зі щеплень у Закарпатській, Рівненській та Львівській областях.

Найвищі — на Київщині й Чернігівщині та безпосередньо в столиці.

За даними ВООЗ, Україна ввійшла до переліку країн, де рівень вакцинації від усіх дитячих інфекцій нижчий за 50%. Тоді як у Центрі громадського здоров'я МОЗ попереджають: у більшості випадків захворювання поширюють саме діти.

Натомість Тимофій Бадіков розповідає, що зі збільшенням випадків захворювань на кір, страх перед вакцинацією змінився на страх, що вакцин не вистачить: 

«Люди почали активно цікавитися наявністю в себе щеплень, піднімати медичні картки, поспішаючи захистити від кору не лише дітей, а й інших членів родини».

Попри неоднозначне ставлення до щеплень у суспільстві, за статистикою вакцинація залишається єдиним ефективним способом профілактики, адже спеціального лікування від кору дотепер не існує.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спалах кору в Україні: симптоми, профілактика, лікування.

Поділитись: