У Канаді видали оновлені клінічні рекомендації щодо діагностики та лікування ожиріння в дорослих людей. Головна зміна полягає в тому, що тепер ожиріння визначатимуть за загальним станом здоров’я людини, а не лише її зайвою вагою.

Оновлені клінічні рекомендації були оприлюднені 4 серпня у медичному виданні Canadian Medical Association Journal.

У них ожиріння пропонують визначати як «переважаючу, комплексну, прогресуючу й рецидивну хронічну хворобу, яка характеризується наявністю наднормового або надлишкового жиру в організмі, що шкодить здоров’ю». Так званий індекс маси тіла і далі буде використовуватися для діагностики ожиріння — але все ж лікарям радять звертати увагу передусім на те, як зайва вага впливає на здоров’я людини.

Рекомендації також підкреслюють, що поширені нині уявлення про людей із ожирінням — мовляв, вони не мають сили волі й безвідповідально ставляться до свого здоров’я, — лише поглиблюють проблему й перешкоджають лікуванню таких пацієнтів: «Люди з ожирінням є жертвами значних упереджень і стигматизації, що призводить до зростання смертності й захворюваності, не пов’язаних із зайвою вагою».

«Лікування ожиріння має ґрунтуватися на доказових принципах боротьби з хронічними захворюваннями, повинне підтримувати життєвий досвід пацієнтів, виходити за межі спрощених підходів на кшталт "їжте менше, рухайтеся більше" і вирішувати корінні причини хвороби», — зазначається в рекомендаціях.

Це перше оновлення клінічних рекомендацій з лікування ожиріння в Канаді з 2006 року, розповіла одна з їх співавторок Ксимена Рамос-Салас в інтерв’ю BBC. «Тривалий час ми пов’язували ожиріння зі способом життя… Через це воно ставало приводом для звинувачення людей. А люди з ожирінням потребують підтримки, як і люди, що мають будь-яку іншу хронічну хворобу», — додала вона.

Ожиріння — це проблема?

Так. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), із 1975 року кількість людей із ожирінням зросла майже втричі. У 2016 році 13% людей віком від 18 років мали ожиріння. В Україні ожиріння має, за оцінками, кожен четвертий мешканець, а серед працездатного населення його виявляють у майже 30% випадків.

Дослідження показують, що ожиріння на 180% збільшує ризик раку підшлункової залози, збільшує ризик раку прямої кишки, часто призводить до депресії, а депресивний чи тривожний розлади призводять до переїдання та ожиріння. Крім того, від надмірної зайвої ваги зростає ризик апное (зупинки дихання уві сні), діабету другого типу, атеросклерозу та інших серцево-судинних хвороб та порушення роботи нирок.

В Україні ожиріння поки діагностують відповідно до індексу маси тіла. Цей показник розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних). Наприклад індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг при зрості 170 см, складає 65 / 1,7×1,7 = 22,5.

Якщо індекс маси тіла більший за 30, це може свідчити про ознаки ожиріння.

Поділитись: