«Карта побиту» для українських біженців та введення е-рецептів для ліків: що змінюється з 1 квітня

Люди гуляють вулицею у Києві, 13 березня 2023 року
Люди гуляють вулицею у Києві, 13 березня 2023 рокуAP Photo / Andrew Kravchenko

З початку квітня українські біженці у Польщі зможуть подаватися на «карту побиту», а в Україні всі рецептурні ліки почнуть продавати за електронним рецептом. Зібрали головні нововведення, які запроваджують на початку квітня.

Дозвіл на тимчасове перебування у Польщі

З початку квітня українські біженці зможуть подаватися на «карту побиту», тобто посвідку про тимчасове проживання у Польщі, пише «Укрінформ». Йдеться про українців, які мають польські ідентифікаційні коди, вироблені після 24 лютого 2022 року (PESEL UKR).

Подаватися документи українці зможуть незалежно від того, скільки вони перебувають у Польщі. Але отримати документ зможуть лише люди, які офіційно працевлаштовані у Польщі, виконують там висококваліфіковану роботу або ж відкрили підприємницьку діяльність.

«Карта побиту» надає доступ до ринку праці у Польщі на термін до 3 років та дозволяє вільно переміщуватися Європою. Змінювати роботу можна без отримання нової такої посвідки.

Ліки — за електронним рецептом

З початку квітня всі рецептурні ліки можна буде купити не лише за паперовим, але й за електронним рецептом. Виписати такий рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір з НСЗУ.

Також електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, однак пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ.

Нова послуга «Укрпошти»

«Укрпошта» з початку квітня запускає нову послугу «Дрібний пакет PRIME». Вона спрямована на постійних клієнтів «Укрпошти», які експортують свої товари, продаючи їх в інтернеті.

Ця послуга передбачає доставку замовлення в поштову скриньку клієнта без підпису, а також пріоритетний порядок обробки в країні призначення та відслідковування замовлення в усіх країнах мережі PRIME. Йдеться про 67 країн, зокрема Канаду, Велику Британію, Німеччину та Австралію.

Нову послугу «Дрібний пакет PRIME» можна буде оформити в онлайн-сервісах: системі АРІ, особистому кабінеті та мобільному застосунку. Але з 1 квітня по 1 травня, коли триватиме тестовий період, оформлення можливе лише в особистому кабінеті.

«Дрібний пакет PRIME» буде на 8% дешевшим у порівнянні з послугою «Дрібний пакет рекомендований». Проте він не передбачає компенсації в разі втрати відправлення в країні призначення. Для відправки товарів з гарантованою базовою компенсацією в країні призначення клієнтам доведеться використовувати «Дрібний пакет рекомендований».

Перерахунок пенсій

З 1 квітня в Україні відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів — з урахуванням збільшеного трудового стажу. Підвищення пенсій стосуватиметься близько 600 тисяч українців.

Нововведення для столичних водіїв

З 1 квітня до 1 листопада на низці вулиць Києва дозволять підвищення швидкості руху до 80 км/год. Йдеться про вулиці, які мають якісне дорожнє покриття, відбійники, надземні та підземні пішохідні переходи, що дозволяє водіям пересуватися швидко та безпечно. У цьому переліку є такі ділянки:

  • Набережне шосе (від Поштової площі до Наддніпрянського шосе);
  • Наддніпрянське шосе;
  • вул. Саперно-Слобідська (після розвороту за вул. М. Грінченка до Південного мосту);
  • Столичне шосе (до вул. Академіка Заболотного);
  • просп. М. Бажана від Південного мостового переходу до Харківської площі (у зворотному напрямку від Харківської площі до Дніпровської Набережної);
  • просп. Воскресенський (від вул. Воскресенської до вул. А. Навої);
  • просп. Р. Шухевича (від Північного мосту до вул. Оноре де Бальзака);
  • просп. С. Бандери (від Оболонського проспекту до Північного мосту);
  • вул. Набережно-Рибальска (від Гаванського мосту до вул. Електриків);
  • Автодорога Р-69 (від ресторану «Яхта Київ» (вул. Богатирська, 26-А) до межі м. Києва; за винятком ділянки біля світлофорного об’єкта).

Вилов риби

З початку квітня у регіонах України традиційно починається період заборони на вилов риби у зв’язку з нерестом. Її тривалість залежить від конкретного регіону та водойми. Інформацію про заборону у кожному регіоні оприлюднило видання Fisher Go.

Правила любительського та спортивного рибальства під час нересту дозволяють лише любительське рибальство однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом. Рибалити можна з лише у дозволених місцях. Також заборонене перевищення дозволеної добової норми вилову — три кілограми.

Нагадаємо, ще у 2021 році в Україні у десятки разів зросли штрафи за незаконний вилов риби. Так хочуть побороти браконьєрство і виснаження рибних запасів. Детальніше про це читайте тут.

Станція метро «Гідропарк»

У Києві з 1 квітня відновить роботу наземна станція метро «Гідропарк». Поки працюватиме лише вестибюль №1. Станцію метро «Дніпро», як і зараз, потяги проїжджатимуть без зупинки. Оскільки «Гідропарк» розташований на наземній ділянці, станцію зачинятимуть для пасажирів під час повітряних тривог.

росія головуватиме в ООН

У квітні в Раді безпеки ООН головуватиме росія. А втім, голова Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко у коментарі виданню «Фокус» пояснив, що надмірних повноважень це головування не надає.

Так, росія модеруватиме засідання, зокрема ставитиме на голосування і визначатиме черговість порядку денного, але секретаріат ООН теж братиме у цьому участь.

Водночас представник росії Василь Небензя отримає можливість виступати зі своєю власною позицією. «Оце обличчя Небензі буде уособлювати організацію, яка пропагує мир», — зазначає Павліченко.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вже назвав це головування злим жартом і наголосив, що світ не може бути безпечним, коли в цьому органі ООН головує росія. «Головування росії в Радбезі ООН з 1 квітня — злий жарт. росія узурпувала своє місце; вона веде колоніальну війну; її лідер є військовим злочинцем, що розшукується МКС за викрадення дітей», — зазначив міністр.