Справу Микола Карпюка і Станіслава Клиха правозахисники назвали «ненауковою фантастикою». Українці визнали все, чого від них вимагало слідство. Як пізніше розповіли самі ув’язнені, — після тортур і погроз розправи над рідними.

З ними довго не було зв’язку, аж доки восени 2015-го їх не привезли на суд у Грозний. 26 травня у Верховному суді російської республіки Чечні присяжні оголосять вирок. Клиха і Карпюка звинувачують у вбивстві російських військових у Грозному в 94 — 95 роках. Держзвинувачення вимагає для Карпюка 22 з половиною роки ув'язнення в колонії суворого режиму, для Клиха – 22 роки.


Затримання

17 березня 2014 року Миколу Карпюка, заступника лідера «Правого сектору» з ідеологічної роботи, затримали на російській стороні кордону між Брянською та Чернігівською областями прикордонники РФ. 

Кількома днями раніше на дачі під Києвом провід «Правого сектору» вирішував, як діяти у зв’язку з підготовкою анексії Криму. На цій нараді керівник Київської обласної організації «ПС» В’ячеслав Фурса запропонував поїхати і домовлятись із росіянами на вищому рівні — називались прізвища радників президента Владіміра Путіна, на яких, як заявляв Фурса, він мав виходи.

Така зустріч дала б можливість вирішити питання з Кримом на користь України. Їхати мали Фурса і Карпюк. Втім, як стверджують самі учасники, — всі були проти: 

«Микола ухвалив таке рішення, що він опинився на тій території. Хоча це було всупереч і моєму рішенню, і рішенню тих людей, які були присутні там за день до його від’їзду. Ну, але добре спрацьована ФСБшна операція. Тоді стояло питання референдуму кримського і надійшли певні пропозиції через людину, наближену до Миколи, про те, що він може приїхати, поговорити. І, можливо, навіть той референдум там якимось чином був би відмінений», — розповідав про подію Дмитро Ярош.

Микола Карпюк. Грозний, Чечня. 2016 рік

17 березня разом з Карпюком затримали В’ячеслава Фурсу та його водія. Двоє останніх повернулись через 15 діб. Фурсу виключили з «Правого сектора». Андрій Артеменко, народний депутат і друг Карпюка, у розмові з Громадським сказав, що у визволенні Фурси і водія допоміг Віктор Медведчук. А вже у лютому 2015-го Фурса був одним із організаторів «Батальйонного братства», яке палило шини під АП, його тоді затримали за хуліганство, через що він перебував близько місяця у СІЗО. 

21 березня 2014-го дружині Миколи Карпюка Олені прийшов лист від слідчого комітету РФ про те, що її чоловік затриманий і звинувачується у причетності до злочинів у Чечні. Олена вважає, що Миколу підставили.

Микола Карпюк з сином. Фото з особистого архіву сім'ї

Викладач історії Київської транспортної академії Станіслав Клих був затриманий 8 серпня 2014 в одному з готелів російського міста Орел. Там він зустрічався зі своєю дівчиною. Йому дозволили лише передзвонити мамі, щоб повідомити про затримання.

Про Клиха ніхто нічого не чув 10 місяців, аж поки адвокатові Марині Дубровіній не вдалося побачитися із ним в одиночній камері СІЗО П’ятигорська. Тоді він написав листа до Європейського суду з прав людини, в якому описав тортури, якими з нього вибивали зізнання:

«Ко мне были применены незаконные методы дознания и следствия, выраженные в нанесении мне побоев и увечий в т. числе с помощью наручников и электрического тока, длительного стояния на коленях, в результате чего на запястьях рук, коленях, голеностопной части ног имеются многочисленные шрамы. Также мне давали алкоголь, психотропные препараты, которые вводили внутривенно …

Пытки в городе Владикавказ проводились с интервалом в 2-3 дня, чтобы я мог отдохнуть, меня откармливали за это время, затем следовали пытки с применением тока….Помимо этого во Владикавказе меня по несколько суток держали на тюремном дворе, не давая ни воды, ни еды. В результате применения данных методов я был доведен до состояния дистрофии, не мог держать в руках ложку, ручку, поскольку кисти рук были вывернуты в результате приковывания к решетке...

В камеру зашел «Саша» (один з тих, хто катував Клиха — прим.ред), несколько раз ударил меня по ребрам и ногам и сказал, что на допросе я должен сказать, что я перерезал горло двум российским солдатам на площади Минутка»

Станіслав Клих. Фото з домашнього архіву Клиха

До Миколи Карпюка адвоката Докку Іцлаєва пустили лише через півтора року. На тілі ув'язненого судмедексперти зафіксували 19 рубців, підтвердили застосування електроструму та підвішування наручниками до стелі. Детальніше про своє затримання і тортури Микола Карпюк написав у свої свідеченнях 29 вересня 2015 року.


Обвинувачення. Чи була Чечня?

Карпюка і Клиха звинувачують у тому, що вони були учасниками формування «Вікінг», яке воювало на боці Дудаєва. За версією ГУ Слідкому по Північно-Кавказькому округу РФ Карпюк був організатором цього угруповання.

За твердженням обвинувачення, з 31 грудня 1994 по 2 січня 1995 вони вбили щонайменше 30 і поранили 13 російських військових біля Президентського палацу та на площі «Минутка». Слідство навіть встановило, що Клих за цей час вистрілив 130 разів.

Микола Карпюк. Грозний, Чечня. 2016 рік

Правозахисний центр «Меморіал», який працює у Чечні, детально проаналізував обвинувальний висновок двох українців. У свідченнях Карпюка і Клиха описуються жорстокі катування російських військових не лише ними, а й Ігорем Мазуром та Олександром Музичком («Білим»). Наводимо уривок цих свідчень: 

«Он (Карпюк Н.А.) прошел в ту же комнату, где находились остальные пленные российские солдаты, и вывел оттуда первого стоявшего ближе к нему. Далее он у кого-то из находившихся парней из УНА-УНСО взял нож с изогнутым клинком и этим ножом нанес один удар в живот данного солдата и, провернув нож внутри живота данного солдата, выдернул его назад, после чего солдат сразу же упал и перестал подавать признаки жизни. После чего, Мазур И. вывел другого солдата и тем же самым способом издевался над ним, а именно вводил ему черенок от лопаты в задний проход».

Але, піднявши свідчення очевидців, а також медекспертів, які оглядали усі тіла загиблих під час подій зими 1994 —1995 років, правозахисники довели, що слідів вищезазначих тортур на тілах російських військових не було.

Російська преса тоді розповідала про іншого характеру знущання, але й цю інформацію згодом спростували лікарі, які працювали на місці, а також доменти, надані міністерством оборони РФ. Тож, «Меморіал» зробив висновок, що Карпюка і Клиха змусили підписати зізнання у вбивствах та катуваннях під тиском. 

 


 

Захисники ув'язнених українців. Травень, 2016

Олена Карпюк, дружина Миколи Карпюка, переконує — її чоловік жодного разу в житті не був у Чечні. Він воював у складі УНСО в Абхазії і Придністров’ї, але не у Чечні.


Олена Карпюк. Інтерв'ю для Громадського у липні 2015 року

У справі фігурує дата 19 грудня 1994-го. В цей час ніби-то ще один член УНСО Ігор Мазур «Тополя» зустрів Карпюка у Грозному. «Тополя» втім запевняє, що в Грозний приїхав тільки на початку 1995-го, а Карпюка там не було взагалі:

«Якщо хтось добре знає таких хлопців, які цікавляться футболом, то я на ті всі дні — якраз київський «Динамо» грав з «Баварією» — був на футболі, а не в Грозному. В Чечню я прибув вже після Нового року, на Новий рік там були ці бойові дії… Ми приїхали на зустріч з Сашком Музичком. Але Миколи Карпюка там не було ні в грудні, ні в січні — він взагалі ніколи в житті не був на території Чечні», — розповідає Ігор Мазур.


 

Наталка Чангулі — українська журналістка на початку грудня 1994 -го разом з оператором була в складі української делегації на прийомі в Грозному у Джохара Дудаєва. Окрім знімальної групи в складі делегації були один із лідерів УНСО Анатолій Лупиніс (нині покійний), тодішній народний депутат від УНА Юрій Тима та Олександр Музичко («Сашко Білий»). Останній тоді працював заступником редактора рівненської партійної газети УНА-УНСО і збирався займатися в Чечні виключно журналістською роботою.

Тоді Лупиніс, за спогадами Чангулі, фактично «подарував» Музичка Дудаєву. Але ані Станіслава Клиха, ані Миколи Карпюка серед українців не було. Чангулі добре пам'ятає Карпюка, в нього тоді було поранення в ногу після участі в боях за Абхазію на боці Грузії. Тому він з травмою і не міг би поїхати на війну у Чечню.


 

Юрій Тима, котрий був теж в складі цієї делегації, а пізніше ще кілька разів їздив до Грозного, розповів, що саме він інструктував всіх унсовців, як добиратись в палаюче місто. Тима стверджує, що знав кожного, хто їхав на війну. Ані Карпюка, ані Клиха в цьому списку не було. 


Станіслав Клих теж свого часу перебував у лавах УНСО, звідки згодом вийшов. У 1994-му йому був 21 рік, він навчався на 4-му курсі Київського університету імені Шевченка. У той час, коли, за версією Слідкому РФ, Клих стріляв російських військових, він складав іспити у виші. Це можна підтвердити документально. 

Станіслав Клих. Грозний, Чечня. 2016 рік

Але після тиску і застосування тортур Клих і Карпюк підписали зізнання, засвідчивши також участь Дмитра Яроша, братів Тягнибоків і навіть Арсенія Яценюка у «злочинних угропованнях українських бойовиків» у Чечні. Це, а також свідчення Олександра Малофєєва, лягло в основу обвинувачення. 

Олександр Малофєєв, стопкадр з відео Grozny.tv

Малофєєв — єдиний свідок у справі Карпюка і Клиха. Український громадянин, засуджений за вбивство на території РФ у 2009 році та інші злочини. Термін його ув’язнення 23 роки. До затримання Карпюка і Клиха серед його обвинувачень не було тих, які б стосувалися чеченської війни. Але у 2014-му Малофєєв погодився співпрацювати зі слідством і свідчив проти Клиха і Карпюка: був у складі однієї банди із підозрюваними і брав участь у боях проти російських військових. 

Адвокат Станіслава Клиха Маріна Дубровіна також розповіла, що Малофєєв уже 6 років сидить в одному із СІЗО Челябінська. У нього ВІЛ 4 стадії, гепатит В і С, а також туберкульоз. 


Відеосюжет про Олександра Малофєєва на телеканалі державному телеканалі Чечні «Грозний»

Олександра Малофєєва суд визнав винними ще у жовтні минулого року в участі в незаконних збройних формуваннях на боці повстанців, вбивстві російських солдат. Суд засудив його до 24 років ув'язнення (це до його 23-х, за які він вже сидить за іншими статтями). 

«Для чого факти, якщо є електричний струм»

Микола Карпюк під час останнього свого слова сказав:

«Для чого факти, для чого якась законодавча база, коли існує електричний струм, не вийшло зі мною. 

Тоді мені сказали: все, що зробили з тобою, завтра зроблять тут з твоїм малолітнім сином. І тоді я сказав так, я сказав, що все підпишу. Ви, може, думаєте, що в мене якась є злоба, агресія до тих, хто мене переслідує? Ні, панове, ви помиляєтесь. Я багато раз молився і ще раз помолюсь за всіх тих, хто піддавав мене катуванням, шантажував життям сина, за всіх тих, хто мене судить і утримує в неволі, щоб Господь простив їх. Тому що я не хочу тримати в собі їхню брехню і злобу». 


У Станіслава Клиха за час сидіння в одиночних камерах у різних СІЗО і через катування почались проблеми із психікою, хоча медексперти визнали його осудним. Замість останнього слова Станіслав Клих хотів читати написані ним вірші, але суддя його забороняв: 

— Я буду вірші читати.

— Підсудний Клих, я вам вірші читати не дозволю.

— Чому? В мене є про Владикавказ, в мене про Грозний немає...

19 травня суд присяжних у Чечні визнав українців Карпюка та Клиха винними. При цьому, на думку колегії, Клих заслуговує поблажливості. Микола Карпюк на це сказав, що «раби не можуть випустити на волю».

24 травня держобвинувачення попросило для українців 22 роки і 6 місяців колонії для Миколи Карпюка та 22 роки колонії для Станіслава Клиха. Адвокати вимагают зняти усі обвинувачення за терміном давності, адже події, за які їх судять відбулись більше 20 років тому, а термін давності для таких справ — 15 років. Суд Грозного винесе вирок 26 травня о 17:00.

Міністерство юстиції України вже заявило, що після того, як вирок вступить у силу — подадуть запит на видачу українців.

Поділитись: