Чим запам'ятався Насіров на посаді головного податківця країни.

Романа Насірова відсторонили від посади керівника ДФС на початку березня 2017 року, одразу після того, як детективи НАБУ затримали його і обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із заставою у 100 млн гривень.

10 листопада 2017 року Насірову вручили обвинувальний акт. На думку слідства, Насіров дав дозвіл на розстрочення податкових боргів підприємствам народного депутата Олександра Онищенка. Тим самим завдав збитків бюджету на 2 мільярди гривень. 11 грудня 2018 року Романа Насірова поновили на посаді.

Хто такий Роман Насіров і в чому його підозрюють?

Роман Насіров очолив Державну фіскальну службу в травні 2015, замінивши на цій посаді Ігоря Білоуса. Він став головним податківцем за результатами конкурсу, проведеного Мінфіном, який на той час очолювала Наталія Яресько. Змагався за цю посаду з Андрієм Коломійцем (колишнім фінансовим директором «Арселор Міттал Кривий Ріг»), який від посади відмовився. Тоді пропонувалася також кандидатура депутатки Оксани Продан, але для неї не знайшлося достатньо політичної підтримки.

До ДФС Насіров був депутатом від БПП, очолював податковий комітет Верховної Ради. А раніше встиг попрацювати інвестиційним банкіром (до 2012 року) та заступником директора Державної продовольчо-зернової корпорації (одне з найбільших держпідприємств у аграрному секторі, займається, зокрема, формуванням запасів та експортом зернових). До речі, фінансова інспекція виявила порушення у корпорації в період, коли там працював Роман Насіров. Утім, звинувачення висунули його керівникові в ДПЗКУ.

Роман Насіров став головним податківцем України у травні 2015, замінивши на цій посаді Ігоря Білоуса

Фото: Олександр Синиця/УНІАН

 

Квартира в Лондоні

2015-го заступник голови ДФС Костянтин Лікарчук опублікував інформацію про те, що у Насірова є незадекларована нерухомість у Лондоні. Насіров спростував це, заявивши, що квартира йому не належить, він її лише орендує, Лікарчука звільнили. Пізніше Лікарчук поновився на посаді через суд, отримав компенсацію і звільнився сам.

Конфлікт із Марушевською

Очільниця Одеської митниці заявляла, що центральний апарат ДФС блокує ініціативи з реформування, натомість Насіров звинуватив у корупції її. Марушевська пізніше звільнилася, а в ДФС відзвітували, що після її звільнення надходження до бюджету від Одеської митниці зросли.

Невдоволення Мінфіну

Керівництво міністерства фінансів, якому, власне, і має підпорядковуватися ДФС, так і не знайшло з Насіровим спільної мови протягом усього періоду його перебування на посаді. Зокрема, ДФС не бажала передавати до Мінфіну реєстри платників податків, не погоджувалась на плани щодо реформування і найголовніше — щодо ліквідації податкової міліції, основного силового інструменту податківців.

У Мінфіні неодноразово критикували керівника ДФС, у податковій відповідали: працюємо ефективно, перевиконуємо план зі збору коштів до бюджету.

У свою чергу, бізнес постійно називає тиск із боку податківців — загрозою номер один для своєї діяльності. У питаннях реформування фіскальної служби бізнес-асоціації в Україні пристали на бік Мінфіну.

За весь період своєї роботи на посаді голови ДФС Насіров так і не порозумівся з керівництвом Мінфіну

Фото: Андрій Кравченко/POOL/УНІАН

Газова справа Онищенка

За даними НАБУ, схема розкрадання коштів мала такий вигляд: укладалися договори про спільну інвестиційну та виробничу діяльність між ПАТ «Укргазвидобування» та компаніями ТОВ «Надра Геоцентр» і ТОВ «Фірма «ХАС». Видобутий газ на фіктивних аукціонах продавався за заниженими цінами підконтрольним фірмам-посередникам, які згодом перепродавали його промисловим споживачам за ринковими цінами. Слідство вважає, що Роман Насіров протягом 2015 — 2016 років надав керівникам регіональних і територіальних органів податкової незаконну вказівку приймати безпідставні рішення про розстрочення податкового боргу ТОВ «Фірма «Хас», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ «Надра Геоцентр». Сума збитків держави — 2 млрд гривень.

Після відсторонення Насірова главою ДФС став Мирослав Продан. 5 вересня Продан пішов у відставку. Новим виконувачем обов'язків ДФС став Олександр Власов.

Поділитись: