Художниця Анна Косаревська: як знайти своє місце в сучасному європейському мистецтві

Художниця Анна Косаревська родом із Херсона. Вона отримала стипендію Вишеградської четвірки, переїхала на навчання до Варшави, а після закінчення Художньої академії залишилася працювати та займатися живописом і графікою в столиці Польщі.

Однією з відмінностей художньої освіти в Україні та Польщі Анна Косаревська називає підхід наставників. «Навчаючись в Україні я відчувала ситуацію, коли, розмовляючи з професором, я чула: «Ти закінчи 5 років, пізніше ще щось пороби, а пізніше ми будемо розмовляти один на один, коли ти вже постарієш, станеш членом Союзу художників і тоді може бути щось отримаєш». — розповідає художниця. — Насправді це взагалі не має значення, тому що сучасне мистецтво роблять молоді люди та молоді митці. У Європі це усі розуміють і розмова з професором відбувається на рівні. І цей діалог, ці дискусії – це розмова двох сформованих особистостей, які поважають один одного».

Важливим кроком у своєму розвитку як митця Анна Косаревська вважає пошук ідентичності. «Коли ти виходиш з академії та знаходишся один на один з великим світом європейського мистецтва і мусиш знайти своє місце, то дуже важливо відстоювати свою думку і мати чіткі позиції, тобто вміти презентувати себе на рівні», — пояснює Анна.

Навіть живучи в іншій країні, художниця слідкує за ситуацією вдома. «Я брала участь у русі Євромайдан Варшава. У мене було дуже багато ідей, вони постійно змінювалися. Насправді я була настільки вражена тим, що там відбувається, що постановила не займатися мистецтвом, а займатися тими проблемами, які були актуальні. У ситуації, коли вмирають люди, на жаль, мистецтво відходить на другий план, — ділиться художниця. — Для мене активізм був важливим. Художник-активіст, який не малює картинки про Майдан, а безпосередньо бере участь у тому, що відбувається».

/ Олександра Чернова і Дарія Гірна для Громадське Культура

hromadske.tv