Канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час церемонії вручення церемонії вручення національної премії по інтеграції, Берлін, Німеччина, 29 жовтня 2018 року. Напередодні Меркель заявила, що не буде переобиратись на посаду канцлера у 2021 році
Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Ангела Меркель займає посаду канцлерки Німеччини упродовж 13 років. 28 жовтня 2018 року вона заявила, що не буде переобиратись на цю посаду у 2021 році. Це означає, що наступні три роки будуть останніми у кар’єрі Меркель на посаді канцлера.

Ангела Меркель активно впливає на політику в Україні. Зокрема, вона засуджує анексію Криму Росією та вторгнення РФ на Донбас, а також є прихильницею антиросійських санкцій, запроваджених Євросоюзом. Крім того, Меркель є представником ФРН на переговорах у нормандському форматі, у яких беруть участь Росія, Україна, Німеччина та Франція і метою яких є вирішень питання конфлікту на Донбасі.

Громадське поговорило з експертом інституту Євроатлантичного співробітництва у Києві, політологом Андреасом Умландом. Ми запитали у експерта, як вплине рішення Меркель на майбутні відносини України та Німеччини, хто може бути ймовірним наступником Меркель і як рішення канцлерки сприйняли у Німеччині.

Меркель йде, що далі?

Принаймні, це початок кінця «ери Меркель», і проблема зараз буде в тому, що вона, як кажуть, почала ставати «кульгавою качкою» і що вже зрозуміло, що вона закінчує свою каденцію. Питання ще в тому, коли саме вона піде з поста канцлера.

Зараз почнеться боротьба за спадок, можливі наступники вже оголосили про свої кандидатури. І в Євросоюзі дійсно зараз з'являється якийсь вакуум, який повинен будуть заповнити або діячі Брюсселя, тобто функціонери ЄС, або інші національні лідери, такі як президент Франції Еммануель Макрон.

Можливі наступники, хто вони?

Аннеґрет Крамп-Карренбауер (генеральна секретарка партії ХДС, ймовірна кандидатка на пост канцлерки, ред.) вона може бути найбільш близькою да Ангели Меркель. Якщо вона стане канцлером, вона, мабуть буде продовжувати вести лінію Меркель. Є інші кандидатури, є більш консервативні і традиціоналістські кандидати. Незрозуміло поки, хто буде обраний на пост глави партії (ХДС, правлячої партії ФРН, ред.), а потім на пост канцлера, це різні питання.

Тут ще є такий момент, що тісним співробітником Аннеґрет Крамп-Карренбауер є колишній співробітник київського офісу Фонду Конрада Аденауера — Ніко Ланге, який широко відомий як представник цього фонду в Україні. Можна надіятись, що Крамп-Карренбауер дійсно стане наступницею Меркель і тоді в її оточенні буде людина, яка дуже добре обізнана зі справами в Україні.

Як відреагували в Німеччині на рішення Меркель?

Ось це її рішення, воно очікувалось. Дехто вважає, що воно запізно з’явилось — це можна було б і раніше вирішувати. Поки що я не з таким побоюванням дивлюсь на Німеччину, як на інші західні країни, США чи Італію, тому що змінюється розклад сил. У Німеччині теж — «падають» старі так звані народні партії. Але замість цього виникає нова чільна партія Німеччини «Зелені»: це теж демократична ліберальна партія. Тому якихось кардинальних змін у зовнішній політиці Німеччини я не бачу.

Що означає рішення Меркель для ЄС?

На мою думку, реакція ринків дещо перебільшена — як я казав, зовнішня політика Німеччини чи внутрішня і економічна не зміняться, там немає якихось сильних правопопулістських чи лівопопулістських партій як у інших країнах ЄС. Зараз дійсно всередині Євросоюзу виникне питання, хто ж буде заповнювати цей політичний вакуум, який вона залишить. Я думаю, що новий канцлер Німеччини частково заповнить цей вакуум. Але інші фігури зараз матимуть нове значення — це і президент Єврокомісії, і президент Франції. Їм доведеться зараз більше проявитись на європейському рівні і взяти на себе ту роль, яку виконувала Меркель.

Чи можна говорити про те, що Меркель буде намагатись робити те, чого вона не встигла?

Так, такий сценарій можна уявити. Але ще питання — чи дослужить вона до 2021 року, тому що у нас (у Німеччині, ред.) парламентська демократія, зміну канцлера, в принципі, можна дуже швидко вирішувати, для цього не потрібні нові вибори. Таке бувало вже в історії Німеччини, що дуже швидко змінювали канцлера.

Не виключено, що вона раніше піде. Також не виключаю позачергові вибори — якщо «Соціал-демократична партія» піде з коаліції. Тобто багато розвитків подій може бути, але я б не став боятись цього — бо усі ці розклади відбувають всередині ліберально-демократичного спектру німецької політики. Кардинальних змін не буде, хто б не був новим канцлером.

Я думаю, що уже зараз можна сказати, що новий канцлер буде від «Християнсько-демократичного союзу», тому що зараз такий розклад сил у парламенті (Німеччини, ред.): всяка коаліція буде з партією Меркель. І це теж означає, що її наступниця чи наступник на посту глави партії і буде новим канцлером.

Чи може Меркель продовжувати політичну кар’єру на вищих посадах у ЄС?

Теоретично це не виключено. Вона популярна не тільки в Німеччині, але і за межами країни. Можна уявити, що вона могла б стати главою Європейської Ради. Але Меркель сама про це досі не говорила, тому про це зарано спекулювати.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час церемонії вручення церемонії вручення національної премії по інтеграції, Берлін, Німеччина, 29 жовтня 2018 року
Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Також ми поговорили з експертом центру досліджень «Нова Європа» Сергієм Солодким та з'ясували, як рішення Меркель може позначитись на на російсько-українському конфлікті та політичній атмосфері у Європі в цілому.

Завершення кар’єри Меркель, що це означає для України?

Зарано підбивати підсумки щодо Меркель, вона піде з посади у 2021 році. Але абсолютною правдою є те, що українські дипломати і політики давно мали б готуватись до того, що Меркель є не вічною канцлеркою Німеччини і не потрібно було проводити «меркеле-центричну» зовнішню політику, потрібно було налагоджувати відносини з іншими політиками. Адже є неминучою зміна правлячої конфігурації у Німеччині. Хоча українська дипломатія зі змінним успіхом намагалась це робити.

Напевно, якщо її не буде на посаді канцлера, то це не зовсім добрий сигнал для України, оскільки вона є зараз одним з найкращих політиків-експертів з питань України, одним із кращих експертів на планеті щодо протидії агресії РФ, вона добре знає Путіна (президента РФ, ред.), вона відчула так би мовити персональну драму — оскільки був період її зачарування Росією і Путіним. Через це запроваджувались різноманітні ініціативи з підтримки Росії. Але після анексії Криму, агресії Росії проти України ми побачили зміну політики Ангели Меркель.

Звичайно, зміна режиму і зміна політика при владі може нести загрозу. Німеччина у цьому плані звичайно не Франція, в Німеччині набагато більший інтерес щодо України, щодо того щоб наступив мир у цій частині світу. Напевно, такого «макронівського» прикладу у випадку з Німеччиною не буде, хоча в Україні із занепокоєнням стежать за зростанням праворадикальних настроїв у Німеччині.

Що чекати від візиту Меркель до Києва?

Я б особливого нічого від цього візиту не очікував, Ангела Меркель регулярно спілкується з українським президентом, стосунки двох лідерів досить дружні, в телефонну режимі діалог триває досить регулярно, президент часто відвідує Німеччину, а канцлерка Україну, тому нічого дивного немає. І у самій Німеччині підкреслюють, що цей візит нічого екстраординарного не несе.

Головне питання — це врегулювання конфлікту, російська агресія. Але навряд чи варто очікувати прогресу у цьому питанні, оскільки Росія чітко дала зрозуміти, що щонайменше до виборів в Україні вона на поступки не піде.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель (в центрі) у будинку Федеральної Канцелярії, Берлін, Німеччина, 29 жовтня 2018 року
Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Нагадаємо, 29 жовтня стало відомо, що канцлерка Німеччини Ангела Меркель піде з поста голови партії «Християнсько-демократичний союз» (ХДС) після того, як очолювала її близько 20 років. 

Крім того, стало відомо, що Меркель не балотуватиметься на пост канцлера Німеччини в 2021 році.

Ангела Меркель найдовше з усіх попередників очолює партію ХДС (з 2000 року). З 2005 року вона перебуває на посаді канцлерки Німеччини.

Поділитись: