Акція протесту власників «євроблях» біля Верховної Ради в Києві, 11 липня 2018 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

22 лютого в Україні закінчується пільговий період, протягом якого можна було розмитнити авто на єврономерах, сплативши лише половину акцизу. Попри це, у власників таких авто є ще три місяці, аби легалізувати машини в Україні, адже після 22 травня їх почне штрафувати держава. Розмір штрафу може сягнути до 170 тисяч гривень. Громадське підбиває перші підсумки кампанії з розмитнення авто в Україні.

Розмитнено 20% євроблях

За даними Мінфіну, до ухвалення закону про нові правила розмитнення авто на єврономерах, в Україні було 640 тисяч таких авто. За підсумками перших трьох місяців власники «євроблях» розмитнили 124 тисячі таких авто, тобто близько 20%. Відтак, шансом розмитнити «євробляху», сплативши вдвічі менший акциз, скористався лише кожен 5-тий власник.

План перевиконано у 7,6 раза

Водночас держава розраховувала на набагато менший ефект від розмитнення. Так уряд передбачив надходження від розмитнення «євроблях» на рівні 1 мільярда гривень. Водночас станом на кінець пільгового періоду власники авто на єврономерах заплатили до бюджету 7,67 мільярда гривень акцизу, мита, податку на додану вартість та штрафів.

Темпи розмитнення авто на єврономерах суттєво зросли наприкінці пільгового періоду

Перші 10 тисяч «євроблях» українці розмитнили за 1 місяць.

Другі 10 тисяч «євроблях» — за 10 днів

В останні дні дії пільгових правил українці розмитнюють близько 10 тисяч «євроблях» на добу.

Середня вартість розмитнення

За підсумками 3 місяців пільгового періоду в середньому розмитнити авто на єврономерах в Україні коштує 61,8 тисячі гривень, з яких 8,5 тисяч — це штраф, або «добровільний внесок власника машини за звільнення від адміністративної відповідальності».

На що пішли гроші?

Кошти від розмитнення «євроблях» зараховуються до Пенсійного фонду. Надалі з них держава виплачує пенсії. Станом на кінець пільгового періоду, розмитнення авто на єврономерах забезпечило виплату однієї місячної пенсій* майже для трьох (2,9) мільйонів пенсіонерів, або кожному четвертому українському пенсіонеру. Розмитнення однієї «євробляхи» в середньому забезпечує виплату пенсії за один місяць для 23 пенсіонерів.

* - за даними Пенсійного фонду, станом на 1 січня 2019 року розмір середньої пенсії в Україні складає 2645 гривень на місяць.

5 найдорожчих автівок, які розмитнили за цей час

Найактивніші митниці

Найбільше автомобілів на єврономерах розмитнила Київська митниця — 20,86 тисячі. На другому місці Волинська — 14,65 тисячі. Закарпатська та Львівська митниці розмитнили приблизно по 10 тисяч «євроблях».

Продовження пільгового режиму розмитнення не буде, хоча депутати і зареєстрували відповідну ініціативу у парламенті. Утім, ДФС пішли на невеликий поступ і в останній день обіцяють приймати декларації для розмитнення євроблях до 24.00. Для власників авто, які подадуть 22 лютого декларацію і у яких проблем з документами не буде, збережеться пільга у розмитненні на 50% акцизу і в подальші дні.

Поділитись: