Кіпрська газета Politis оприлюднила список громадян, які у 2008-2012 роках завдяки інвестиціям отримали так звані «золоті паспорти» Кіпру. Зараз влада країни засумнівалася у законності видачі паспортів 34 людям.

Про це повідомляє кіпрська газета Politis.

Загалом за цей період паспорти отримала 141 людина, проте 34 з них належали до групи ризику. Це ті люди, які в період подачі заяви належали до груп громадян, які були звинувачені, поміщені під варту, засуджені, або входили в групи управління компаній, на які були накладені санкції або адміністративні штрафи.

Спеціальна комісія упродовж трьох місяців має визначити, чи були порушення під час надання громадянства у 2008-2012 роках.

Як пишуть журналісти, цей перелік із відмітками передав президент Кіпру Нікос Анастасіадіс лідерам політичних партій країни. Раніше список був засекречений, але згодом гриф «таємно» зняли. Зараз Кіпр розслідує, чи законно ці паспорти видали.

Серед українців паспорти отримали:

  • олігарх Ігор Коломойський, його дружина Ірина та дочка Анжеліка;
  • один зі співвласників групи «Приват» Геннадій Боголюбов;
  • колишній секретар Ради національної безпеки та оборони України (2006-2007), співвласник корпорації «Індустріальний союз Донбасу» Віталій Гайдук та його дружина Олена;
  • керівник групи «Енергетичний стандарт» Костянтин Григоришин (отримав українське громадянство у 2016-му).

У листі президент Кіпру начебто вказав, що Боголюбова звинувачували в тому, що він «через кіпрську дочірню компанію привласнив суму, що дорівнює 5% ВВП України», а Коломойського звинуватили у «серії ворожих поглинань за допомогою сили та вимагань».

Що цьому передувало?

Декілька тижнів тому журналісти Al Jazeera опублікували розслідування про те, що Кіпр продавав своє громадянство корупціонерам зі всього світу. Зокрема вони згадували про ексміністра екології України та президента найбільшої української приватної газовидобувної компанії Миколу Злочевського. Найбільшу частину родовищ Burisma отримала в той час, коли Злочевський керував Мінекології, що стало предметом розслідування після 2014 року, коли Злочевський вже залишив Україну. 

Проти Злочевського розслідували кримінальні справи. Журналісти Al Jazeera вказують, що отримання громадянства Кіпру допомогло йому уникнути покарання.

А як отримати громадянство Кіпру?

Є декілька варіантів: зокрема одруження з громадянином чи громадянкою Кіпру, легальне проживання у країні упродовж семи років, кіпрське походження чи громадянство за інвестиції.

Наприклад, потрібно було вкласти не менше 2 млн євро у придбання житла чи комерційної нерухомості, не менше 2 млн євро для створення або участі в підприємствах, які розташовуються та проводять активну діяльність на Кіпрі, а також працевлаштовують щонайменше 5 громадян Кіпру. Також потрібно зробити благодійний внесок у 150 тисяч євро.

У серпні цього року Кіпр вирішив змінити правила видачі паспортів. Тепер благодійний внесок хочуть збільшити до 200 тисяч євро та зобов'язати чиновників, депутатів, які склали свої уповноваження упродовж року, довести, що свої статки вони заробили законно.

Поділитись: